Kamu volt, hogy ez EU miatt kell leállnia az M4 építésének
Orbán és Lázár 60 milliárd forintot dobott ki az ablakon.
Azért jó tudni, hogy Orbán saját állítása szerint személyesen dönt a közbeszerzésekről, mert ezzel véget vethetünk „a vezér nem is tudott erről” pletykáknak. Az M4 bebukott pályázata kapcsán például biztosak lehetünk benne, – ha szimbolikusan is – Orbán nyomta rá a pecsétet a papírra. Márpedig ez a pecsét 60 milliárdunkba került, és egy üres blöffre rakták rá.
2012-ben jelentette be a kormány, hogy nekivág az M4-es megépítésének. A közbeszerzést akkoriban, annak rendje és módja szerint, a Közgép és annak konzorciuma nyerte meg. Hiába kifogásolta az ellenzék, és leghangosabban az LMP akkori parlamenti képviselője (aki most már a PM EP-képviselője), az M4 Abony és Fegyvernek közötti szakaszának kilométerenkénti 3,7 milliárd forintos költségét, a kormány szerint ez nem volt kirívóan drága.
Innen jutottunk el odáig, hogy ma már a kormány úgy véli, mindig is drága volt a beruházás. Ráadásul azt is állítja, az EU kartell-vád miatt állította le a beruházás támogatását, és később a magyar folytatási döntésnek is utánanyúlt.
Ebből viszont egy szó se igaz. Mint most megtudhattuk ugyanis, Jávor Benedek utánament a kérdésnek, és megkérdezte a Bizottságot, hogyan is alakult a döntés.
Hogy mi derült ki ebből? Az M4-est uniós pénzből akarták megépíteni hajdanában, csupán volt vele egy kis bibi. A kormány 2013-ban benyújtott pályázata annyira béna volt, hogy arra szavak sincsenek. Ezt alátámasztandó idézzük Jávor blogjáról az Európai Bizottság indoklását a támogatás meg nem adására:
- Silánynak találták a stratégiai indoklást – egy helyi közlekedési fejlesztésekre szánt keretre ugyanis benyújtottak egy transzeurópai közlekedési hálózatba illeszkedéssel indokolt tervet, amely szerintük Budapest elkerülését célozta volna, a nyomvonala azonban egyenesen Budapestre vezetett rá;
- A bírálók kifogásolták a párhuzamos kapacitások fejlesztését uniós forrásokból, a vasúti beruházások eredményeit (forgalom átterelése) ugyanis tönkreteszi a párhuzamos útfejlesztés;
- Súlyos környezetvédelmi aggályok is felmerültek. A tervezett nyomvonal Natura 2000-es területeket is érint, miközben az új autópálya helyett a meglevő út nyomvonalán megvalósuló útfejlesztés (pl. autóút) lényegesen olcsóbb lett volna, és a kedvezőtlen környezeti hatásai is lényegesen alacsonyabb lettek volna;
- Rendkívül silány a benyújtott költség-haszon elemzés: a becsült forgalmi adatok vélhetően jelentősen túlzóak, így a remélt haszon a valóságban feltehetően jelentősen elmaradt volna a tervezettől;
- és végül valóban felvetették, hogy teljesen indokolatlan a beruházás árszintje – ezt azonban nem kartellel magyarázták, hanem azzal, hogy a kormány nem hagyott időt arra, hogy indokolatlanul magas árajánlatok esetén új közbeszerzést írjon ki (sőt, mint később látni fogjuk, még meg is emelte a beruházás költségkeretét, tehát semmit nem tett a költségek leszorítása érdekében).
Nyilván az is kérdéseket vet fel, hogy egy ilyen pályázatot miként nyújthatott be a magyar kormány, de az érdekesség csak most jön. A kormány ezt az indoklást 2014 tavaszán megkapta, méghozzá azzal a kéréssel, hogy módosítsák a pályázatot, és pótolják a terv hiányosságait.
2014 áprilisában ennek ellenére elkezdődött az építkezés.
A fordulat pedig most jön: a kormány indoklás nélkül visszavonta a pályázatot 2014 szeptemberében, majd 2014 decemberében egy egyedi kormánydöntés következtében 20 százalékkal, 160 milliárdra emelte a költségkeretet, és csökkentette a műszaki tartalmat.
Végül 2015-ben elkezdett kormánykörökből terjedni a hír, hogy kartell-gyanú miatt áll az M4 építése, mert az építő cégek összejátszottak (2 hónapja ugye a kormány segített volna ebben – ha igaz a kartell-gyanú – a költséghatár megemelésével). Végül 2015 áprilisában ki is játszották ezt a kártyát: leállították a beruházást azzal, hogy kartell-gyanú miatt vizsgálódik az EU.
Jávor adatkérése után most már biztossá vált, hogy az EU nem is tudna keresztbe tenni a projektnek, hisz EU-pénzek hiányában nem vizsgálhat az EU kartell-gyanút. Így biztosak lehetünk benne, hogy nem is a Bizottság buktatta be a projektet.
Tehát nagyon úgy néz ki: Nem volt kartell-gyanú, és a magyar kormány meg se próbálta átdolgozni a projektet úgy, hogy esetleg EU-pénzt kaphassunk rá – majd végül bedöntötte a projektet mindenfajta kármentés nélkül.
Elég sok kérdés marad így megválaszolatlan. Miért emelték a költségkeretet egyedi kormánydöntéssel decemberben? Miért indították el az építkezést, ha tudták, hogy az EU nem fogja támogatni és nincs rá pénz? Ha mégis volt rá pénz, miért állították le a projektet?
Azt viszont biztosan tudjuk, hogy az építkezésre a magyar állam a mi pénzünkből eddig elköltött 60 milliárd forintot, és most is ott állnak a torzók a kijelölt útszakaszon. És még jó ideig ott is fognak állni. Ebből a 60 milliárd forintból körülbelül 200 ezer közalkalmazott havi fizetését lehet volna tízezrekkel megemelni.
Ehelyett viszont marad a torzó a katasztrofális és korrupt Orbán-kormányzás emlékére. Ezt a torzót pedig itt láthatjuk:
kettosmerce.blog.hu (Címlap: Forrás: index.hu)
Posted by SEJT on 2015. május 27.