Karácsonyra egy szigetet esetleg?
Privát sziget karácsonyi ajándékba? Elsőre talán úgy hangzik, mintha csak a gazdag emberek kiváltsága volna - pedig egy kis keresgélés után a weben hamar kiderül, hogy számtalan sziget várja új gazdáját, akár egy pesti lakás áráért.
Az Euronews térképre tette az eladó európai szigeteket:
A nyugalom és magánszféra többé már nem csak a gazdagoké
Keresésünk során a legolcsóbb, jelenleg hirdetett szigetet már alig 50 millió forintért (150 ezer euróért) is meg lehet venni, Írország partjainál. Természetesen nem árt tisztában lenni vele, hogy ezek a szigetek nem feltétlenül a földi édenkert másai lesznek.
Az árban következő kategória ennek már majdnem a duplája: 96 millió forintért Skócia partjainál lehetünk egy kis sziget boldog gazdái. A határ pedig a csillagos ég - vehetünk szigetet a francia, görög vagy olasz partoknál, akár 17 millió euróért is.
Mik a csapdák?
Szigetvásárlásnál sok mindent kell számításba venni, a politikai helyzettől kezdve a tulajdonjogon át.
Néhány európai országban, köztük a görögöknél is, ugyanis nincs telekkönyvezés, ezért vásárlás előtt nem árt konzultálni a helyi hatóságokkal és csakis a hitelesített ingatlanközvetítőket részesíteni előnyben, mielőtt a pénzünk köddé válna a csalók kezében.
Ezután nem árt jól megnézni, milyen infrastruktúra van a kiszemelt szigeten, például ivóvíz, csatornahálózat vagy elektromos áram van-e. Ha beépítetlen szigetről van szó, lehet, hogy védettséget élvez és nem lehet építkezni rá - ezt sem árt előre tudni.
Szintén fontos szempont a szigetnek a kontinenstől való távolsága, mivel az odajutás nehézsége is döntő szempont lehet a későbbiekben. A természeti jelenségekkel is érdemes számolni, nehogy egy szép napon arra ébredjünk, hogy szigetünket elárasztotta a víz, és csupán egy kőhalom vagy víz alatti zátony emlékeztet az egykori ingatlanra.
Nem számolhatunk azzal sem, hogy a sziget nevét megváltoztassuk valami egyénire, és saját nemzetet/országot sem alapíthatunk rajta, sőt, a francia törvények szerint például tengeri ingatlanon nem tilthatjuk ki teljesen az embereket onnan, átjárást kell biztosítani a szigeten. (euronews.com)