Kettősfrontok vetnek véget a melegedésnek
Vasárnap változékony, kezdetben többfelé csapadékos időben lesz részünk - írja az Időjárás.
A keleti tájak kivételével napközben több-kevesebb napsütésre is készülhetünk, azonban késő délutántól ismét felhősödés kezdődik délnyugat felől, újabb kettősfront éri el hazánkat. A front mögött több fokkal hidegebb levegő árasztja el a Kárpát-medencét, így a jövő héten újabb lehűlés veszi kezdetét.
délelőtt keleten, illetve a Dunántúlon több helyen erősen felhős, borult lesz az ég, máshol viszont változóan felhős, alapvetően napos időre van kilátás. A keleti megyékben eső, zápor előfordulhat, máshol nem valószínű csapadék. Délután eleinte az ország nyugati és középső területein többórás napsütésre és változóan felhős égre készülhetünk, míg keleten továbbra is borongós marad az idő. Később délnyugaton megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Kisebb esőre, záporra északkeleten lehet számítani, máshol nem alakul ki csapadék. A nyugati, északnyugati szél többfelé megélénkül, helyenként meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4, 12 fok között várható.
Milyen idővel indul a hét?
Hétfõn erõsen felhõs, borult lesz az ég, többfelé valószínû esõ, zápor. Élénk lesz az északi szél. 1, 7 fok között tetõzik a hõmérséklet.
Humánmeteorológia
Vasárnap kettősfronti hatásra kell készülni. Napközben többen emésztési zavarokat és puffadásos tüneteket tapasztalhatnak, a legintenzívebb panaszokra a déli és keleti megyékben kell számítani. A kellemetlen tünetek enyhítése érdekében ajánlott kerülni a tejtermékek, valamint a zsíros és fűszeres ételek fogyasztását, és inkább áttérni a könnyen emészthető fogásokból álló, zöldségalapú étkezésre.
A különböző eredetű fejfájás panaszok mellett sokan koncentrációs zavarokkal is küzdhetnek, a borongós keleti tájakon a munkavégző-képesség is csökkenhet. Rosszabbul teljesítünk a munkában, de a figyelmetlenség és szétszórtság a mindennapi teendők során is sok kellemetlenséget okozhat. Amennyiben úgy érzi élénkítésre van szüksége, párologtasson citrom vagy rozmaring illóolajat, amelyek hatékonyan segítséget nyújthatnak koncentrációs képességének és éberségének visszanyerésében.
Az arra hajlamosak körében napközben gyakorivá válhat a vérnyomás-ingadozás, a melegedésre fokozottan érzékenyek pedig gyulladásos panaszokat tapasztalhatnak. Az ízületi gyulladásos bántalmak mérséklésére az étkezések során javasolt előnyben részesíteni a többek között magas folsav tartalmú spárgát, illetve spenótot, de a különleges nevű gyógynövény, a macskakarom alkalmazása is jó választásnak bizonyulhat.
A napos középső tájakon érdemes kihasználni a hirtelen jött „jó időt”, és feltölteni a D-vitamin raktárainkat. A kellemes napsütés és a februárban ilyenkor átlagosnál jóval melegebb idő azonban csalóka lehet, továbbra sem szabad megfeledkezni a réteges öltözködésről, nagy a megfázásveszély! Este sokaknál alvászavarok léphetnek fel, a párnára csepegtetett levendula illóolaj azonban segíthet a könnyebb elalvásban.
A közlekedők dolgát reggel sokfelé vizes, csúszós útszakaszok nehezíthetik, a Dunántúlon és a középső tájakon az élénk oldalszél ronthatja az autó menetstabilitását. Napközben a Duna-Tisza közén a vakító napfény is zavaró hatású lehet, érdemes bekészíteni egy napszemüveget az útra.