h i r d e t é s

Kicsúszhat a hatalom Orbán kezéből

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Kicsúszhat a hatalom Orbán kezéből

2015. április 23. - 15:19
0 komment

Orbán Viktor kezéből részben kicsúszott a hatalom - vélik többen a kormánypártban.

Ám mert a miniszterelnök vigyázott arra, hogy senki ne nőhessen a feje fölé, nincs egyetlen lehetséges utód, aki mellé odaállhatnának az elégedetlenkedők, az "új gazdát" keresők. Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert ennek ellenére többen a következő kormányfőként tartják számon.

Akármilyen erős egyéniség Orbán Viktor, a Fideszben ma már nem mindenki biztos abban, hogy 2018-ig miniszterelnök marad - értesült kormánypárti forrásból a Népszava. Akkor sem, ha a vezérelvű politizálás jelentős alakjaként tartják számon itthon és külföldön. Az őszi önkormányzati választások óta történetének talán legveszélyesebb spiráljába került a kormánypárt, amiből Orbánnal nehéz kikerülni - indokolta lapunknak az egyik fideszes politikus, miért jut egyre többeknek eszébe, hogy akár ciklus közben váltani kellene. Forrásaink arra figyelmeztettek, a kifelé jelentéktelennek mutatott időközi választási vereségek komoly eróziót indítottak el a pártban.

Arra senki nem tudott válaszolni, ki követhetné Orbánt, de többen úgy gondolják, ha váltani kell, a Miniszterelnökséget vezető miniszter lehet a legkézenfekvőbb megoldás. Úgy tudjuk, Lázár Jánostól tartanak minisztertársai, véleményük szerint túl nagy lett a hatalma. A Miniszterelnökség amolyan "állam az államban", a kancelláriaminiszter pedig sok mindent megenged magának. Hétfőn az azonnali kérdések órájában a miniszterelnökkel ment szembe. Közölte, hogy a professzionális futballban, illetve a professzionális sportban állami pénznek nincs helye, ami szinte felségsértéssel ért fel. A miniszter a parlamentben nem titkolta, hogy álláspontjával kisebbségben marad a kormányon belül. Orbán korábban azt nyilatkozta, hogy ő szeretne lenni az a miniszterelnök, aki a legtöbbet teszi hazája labdarúgásának felvirágoztatásáért. A Fideszben eddig egy emberként zárkóztak fel a kormányfő fociőrülete mögé.

Az egyértelműen látható, hogy Lázár sorra célba veszi Orbán gyenge pontjait. Azokat az embereket és ügyeket támadja az utóbbi időben, akiken/amelyeken keresztül a miniszterelnök a legsebezhetőbb. Az Indexnek adott márciusi interjújában arról beszélt, hogy nem ért egyet azzal, hogy Csányi Sándort Orbán kitüntette. Később lapunknak ezt úgy kommentálta, nagyobb falat kellene húzni a brókerek és a bankárok, illetve a politikusok között. Az interjúban arra a felvetésére, hogy Mészáros Lőrinc "kifelejtett" egymilliárd forintot és egy orosz céget a bevallásából, Lázár megerősítette: nem turkál senki zsebében, de akinek pénze van, annak el kell tudni számolnia azzal.

Reméli, hogy "az érintettek uraknak futja autóra", ahogyan azt is, hogy az államnak semmi köze ehhez a gépjárműhöz. Ezt az újabban hetente tartott egyik sajtótájékoztatóján válaszolta arra a kérdésre, hogy Habony Árpád és Andy Vajna állami tulajdonú autóval furikázott-e. A heti sajtótájékoztatókat nem nézik jó szemmel a Fideszben, többen Lázár hatalomvágyának bizonyítékát látják ebben. Vannak, akik szerint a minisztert maga Orbán szemelte ki utódjának arra az esetre, ha távoznia kell. Ezért mehet el ilyen messzire a kancelláriaminiszter, aki nem az egyetlen hatalmi központ a Fideszben, de a legerősebb.

Tegnap az Index adta hírül, hogy két ellenséges táborra szakadt a XV. kerületi Fidesz, ezért a párt budapesti választmánya feloszlatja a szervezetet. A Népszava pedig úgy tudja, hogy Demeter Zoltán választókerületi elnök kérésére a párt országos választmánya az edelényi szervezetet oszlathatja fel.

A kormányfő képtelen változtatni

Néhány éves pihenőre küldené a 25 éves politikusi munkában vélhetően elfáradt miniszterelnököt Solymosi Frigyes. A Nemzeti Kör tagja a Népszabadságban azt kérte Orbán Viktortól, hogy az ország és saját pártja érdekében átmenetileg vonuljon vissza és a miniszterelnökséget adja át valamelyik kevésbé fáradt munkatársának. Az akadémikus szerint Orbán mára elveszítette józan ítélőképességét.

- Miért éppen most tette fel a kérdést: "Mi történt veled, kedves Viktor?" Ezen az áprilisi napon érezte úgy, hogy elég volt?

- Többen nehezményezték, hogy csak most szólaltam meg, pedig én már a Nemzeti Kör tagjainak 2006. március 2-án írott levelemben megkérdeztem: mi történik, ha a Fidesz kétharmados győzelmet arat? Mennyire marad demokratikus párt? Akkor a Népszabadság június 6-i számában már arra kértem Viktort, térjen vissza önmagához, mert láttam, hogy rossz az irány. Olyan kampányt indítottak ugyanis a volt testvérpárt MDF ellen, ami félelemmel töltött el és számomra nem volt elfogadható. A nemzeti oldalon elsők között mondtam ki, ami nem tetszett, ám ilyen messzire, mint most, eddig nem merészkedtem. A helyzet viszont szomorú és tarthatatlan. Az ország hitele nemzetközi szinten soha nem látott mélypontra süllyedt, ezt a bécsi színészek minap felolvasott nyilatkozata is jelzi és az sem véletlen, hogy szinte naponta demonstrálnak az utcákon a magyarok.

- Ezúttal jó messzire merészkedett. Azt tanácsolta Orbán Viktornak, hogy átmeneti időre vonuljon vissza és miniszterelnöki tisztségét adja át valamelyik kevésbé elfáradt munkatársának.

- A kormányfő nem tud, de nem is biztos, hogy akar változtatni saját politikáján és ha akarna, nagy kérdés, hogy elhinnék-e ezt neki. A keddi cikkemben finoman próbáltam fogalmazni, de annyira fájdalmas ami történik, hogy végül élesre sikerült az írás. Arra akartam például Viktort figyelmeztetni, hogy az általa sűrűn hangoztatott kétharmad soha nem jelentett ekkora társadalmi támogatást, de ha jelentett volna, akkor sem szakíthatnak a demokratikus kormányzás alapelemeivel. Nem véletlenül kérdeztem: "Hogyan veszíthetted el éleslátásodat, józan ítélőképességedet?" A miniszterelnök 25 éve ott van a politikai porondon, nyilván elfáradt, ezért mertem javasolni neki, hogy átmenetileg vonuljon vissza. Hiszem, hogy ezzel lehetne helyreállítani nemzetközi hitelünket és lecsillapítani a társadalmat.

- Gondolja, hogy ezzel az írással jobb belátásra téríti a miniszterelnököt?

- Túlzott optimizmus lenne ezt remélni, de talán elgondolkodik azon, amit kimondtam. Például, hogy saját erős egyénisége miatt nem fogja politizálása gyengeségeit elismerni és azon érdemben változtatni. Ma már sokan bírálják és ez talán hatni fog. Magyarországon nincs erős ellenzék, de van demonstrációözön, ami suba alatt korrekcióra ösztönözheti a miniszterelnököt. Módosíthatja a hangnemet, a külpolitikát, bár most is annyi az átgondolatlan intézkedés, ami miatt jogos feltenni a kérdést, vajon Orbánnal lehet-e még változást elérni?

 

nepszava.hu (Címlap: A kormányfő már sok fideszes szerint sem tölti ki ezt a ciklust - Fotó: Tóth Gergő)

Posted by SEJT on 2015. április 23.