h i r d e t é s

Kilenc év fegyházbüntetést kaphat Töröcskei István, a Széchenyi Bank egykori elnöke

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Kilenc év fegyházbüntetést kaphat Töröcskei István, a Széchenyi Bank egykori elnöke

2023. január 09. - 19:11

Töröcskei feleségével együtt többek közt bűnszervezetben elkövetett sikkasztás és „különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés” miatt álltak bíróság elé.

Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) vezérigazgatója az Euromoney konferencián 2013. január 15-én a bécsi Hilton szállodában. - Forrás: MTI/Filep István

Kilenc és nyolc év fegyházbüntetést kér az ügyészség Töröcskei István milliárdos üzletemberre, az egykori Széchenyi Bank vezetőjére és feleségére, írja a Blikk. A laphoz eljuttatott vádirat szerint összesen tizenöt embert vonnak felelősségre az állam által egykor agyonpénzelt, gigantikus károkat okozó Széchenyi Bank ügyében.

Bűnszervezetben elkövetett sikkasztás a vád

A vádhatósági közlemény ugyan neveket nem említ, a Népszava azonban ügyészségi forrásból úgy értesült, hogy az ügy főszereplője Töröcskei István, a bedőlt Széchenyi Bank volt vezére. Őt, feleségét és 13 társukat érinti a vádemelés.

A vád szerint Töröcskei István és felesége saját cégen keresztül többségi tulajdonjogot szerzett a pénzintézetben, amelynek megszerzésére jelentős hitelt vettek fel. A Széchenyi Bank azonban a kezdetektől fogva veszteségesen működött, ezért a pénzügyi felügyelet tőkepótlásra utasította a tulajdonos céget, amely azonban sem erre, sem a hitel visszafizetésére nem volt képes, ezért Töröcskei István a vád értelmében úgy döntött, hogy a szükséges anyagi forrásokat a bank saját pénzeszközeinek felhasználásával, fiktív hitelek kihelyezése útján teremti elő.

Társaival – feleségével, az igazgatósági tagokkal, valamint a hiteligénylőkkel – bűnszervezetként működtek. 2012-ben kihelyezték a fiktív hiteleket, amiből csaknem másfél milliárd forintot visszaforgattak a tulajdonos céghez és felhasználták az előírt tőkepótláshoz. A tőkepótlást célzó fiktív hitelek visszafizetésére több mint 1,7 milliárd forintot fordítottak, a pénzintézet által, befektetési célzat látszatával, külföldi bankszámlára kihelyezett forrásokból.

Az ügyészség szerint továbbá Töröcskeiék 2013-ban több mint 3 és fél milliárd forint értékben helyeztek ki olyan hiteleket, amelyeket valójában nagyobb részben a pénzintézet megvásárlásához felvett hitel törlesztésére használtak fel, a fennmaradó résszel pedig sajátjukként rendelkeztek. Mindemellett ugyanebben az évben további olyan hitelek kihelyezéséről is döntöttek, amelyekkel vagyonkezelői kötelezettséget sértettek, ezzel pedig további több mint 2,3 milliárd forintnyi vagyoni hátrányt okoztak a Széchenyi Banknak.

Töröcskei feleségével együtt többek közt bűnszervezetben elkövetett sikkasztás és „különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés” miatt álltak bíróság elé.

Az ügyészség a Blikk szerint négy év letöltendőt kért Vitézy Tamásra, a Helyi Téma nevű egykori Orbán-barát ingyenes hetilap igazgatójára is, a vádpontok között szerepel ugyanis Vitézy cégcsoportjának, az Adriatiq Island Groupnak egy hitelügylete is. De a többi vádlott is több éves börtönbüntetésre számíthat.

Töröcskeit a Blikk szerint „szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz”: benne volt a magyar villamosenergia rendszert működtető MAVIR vezetésében is, és vele kapcsolatban többször felmerült, hogy nagyon jó barátságot ápolt Simicska Lajossal. (168.hu)