Kína felfalja Oroszországot
Putyin Oroszországa könnyű zsákmány lesz, és Kína fel fogja falni Oroszországot.
Ez a véleménye Andrej Piontkovszkíj orosz politológusnak és publicistának, legalábbis így kommentálta az "Aposztrof" számára adott interjújában Hszi Csin-ping kínai elnök látogatását a Győzelem Napja alkalmából rendezett moszkvai parádén.
"Ez nem a Kína és Oroszország közötti kapcsolatok megerősítése, hanem egy régóta tartó, és az ukrajnai krízis kirobbanása óta jelentősen felerősödött, Oroszország Kína által való elnyelését célzó folyamat" - mutatott rá a politológus.
"Hiszen ezen a díszünnepségen olyan szimbolikus dologra került sor, amire nem volt példa Oroszország ezeréves történetében - a parádén az orosz vezetők sora előtt középen ott ült Putyin mellett Csin-Ping úr a feleségével, de nem volt mellettük sem Medvegyev, sem az orosz politikai elit más tagja. A díszszemlén az a három fegyvernem szerepelt, amelyek a kínai hadseregnek is meghatározó fegyvernemei: a szárazföldi erők, a légierő, valamint a haditengerészet" - hívta fel a figyelmet Piotkovszkíj.
"A kínaiak számára, akik rendkívül nagy jelentőséget tulajdonítanak a gesztusoknak, ez a saját győzelmük parádéja volt. A saját, Oroszország feletti teljes győzelmük megízlelése. Egyszersmind emlékeztetek arra, hogy például egy évvel ezelőtt, ugyancsak májusban, a Szentpétervárott megrendezett gazdasági fórumon, Putyin elnök és Medvegyev miniszterelnök jelenlétében, a kínai hierarchia második embere, Li Ko-csiang miniszterelnök a következőket mondta: Önöknek, oroszoknak hatalmas területeik vannak, nekünk, sok munkaszerető kínai dolgozónk. Nosza, egyesítsük ezeket az erőforrásainkat, gazdasági potenciálunk növelése érdekében!"
"Ilyen nyílt arcátlanságot korábban a kínaiak sohasem engedtek meg maguknak. Ők teljesen meg vannak győződve arról, hogy - elzárva magát a nyugati civilizációtól - a putyini Oroszország könnyű prédává válik. Annál is inkább, mert létezik Oroszországban egy befolyásos politológiai iskola, amelyik úgy kezeli ezt a folyamatot, mint az Arany Horda szerepét az orosz aranykorban.
Ők úgy tekintenek Oroszország Kína általi bekebelezésének folyamatára, mint az Orosz Föderáció visszatérésére a mély történelmi gyökereihez. Ennek megvan a maga igazsága. És, nézetem szerint, az ukrán - orosz konfliktus nagymértékben a Kijevi Rusz és az Arany Horda örököseinek konfliktusa" - fűzte hozzá a szakértő.
Posted by SEJT on 2015. május 30.