Kína vonatot építene az USA-ig
Már tárgyalunk a kínai és az amerikai vonathálózat összekötése ügyében – nyilatkozta sejtelmesen Vang Meng-su, egy kínai mérnök, aki a kínai állami Bejing Timesnak beszélt a szenzációs tervről.
Vang a kínai mérnöki akadémia vasútszakértője.
Csalagút x 4
Az új vonal Északkelet-Kínából indulna, Szibérián és Kamcsatkán át egészen a Bering-szorosig vezetnék. Itt egy kétszáz kilométeres alagúton menne át a tenger alatt, és már Alaszkába érkezne, ahonnan már csak tovább kellene építeni a síneket a kanadai–amerikai vonathálózatig. Valahogy így:
Az új szuperalagút négyszer lenne hosszabb a mostani rekorder Csatorna-alagútnál, maga a vonal pedig 13 ezer kilométer hosszan futna – ez háromezer kilométerrel több a transzszibériai vasútvonalnál.
Bár a terv elég ambíciózusnak tűnik, nem most merül fel először, hogy összekössék az eurázsiai és az észak-amerikai vonathálózatot. Most egyébként nagyjából így néz ki a világ vonathálózata.
Még nem a 2900-zal száguldó vonatra tervezték
Kínai tudósok egyébként nemrég jelentették be, hogy kifejlesztettek egy olyan módszert, amivel a vonat 2900 kilométer/óra sebességgel szállíthatná az utasokat. A transzpacifikus vasút tervezésénél ennyire nem rohantak előre, csak a maglev vonatoknál szokásos 350-es sebességgel számolnak. Így két nap alatt lehetne Pekingből New Yorkba érni.
Az értesüléseket némileg gyengíti, hogy a tervet egyelőre semmilyen hivatalos forrásból nem erősítették meg. A Beijing Times arról sem írt, hogy mindez mennyibe kerülne – azt viszont megállapítják, hogy az egészet "Kína finanszírozná".
Hozzánk is építenének
A lap arról is ír, hogy az USA–Kína-vasút csak egy a négy nagy projektből. A másik a három a következő helyekre vinne:
- London, Moszkván keresztül;
- Németország, Törökországon és Kazahsztánon keresztül;
- Szingapúr, Kunmingból.
index.hu (Címlap: Fotó: index.hu)
{flike}
{jcomments on}