Kinevette a Karc FM Soros-könyvtől rettegő nyugdíjasát? Rosszul tette!
Múlt csütörtök óta pörög a magyar internet különböző zugaiban a Karc FM rádió Paláver című műsorának felvétele. - írja a valasz.hu.
A november 29-i adás egyik szépkorú betelefonálója ugyanis őszinte döbbenettel olvasta fel élő adásban a Hírcsárda nevű paródiaoldal egyik paródiacikkét, melynek címe: Megjelent Soros György „Mein Plan” című műve.
A hírcsárdás Mein Plan szerint Soros György kötelezővé tenné a homoszexualitást és a drogokat, valamint elintézné, hogy a mobiltelefonokon csak kihangosítóval, headset nélkül szabadjon beszélni.
A Karc FM betelefonálója az utolsó betűig elhitte a Hírcsárda anyagát. Még egy fokkal ijesztőbb, hogy a műsorvezető sem ébresztett sok kételyt a rettegő néniben. (A beszélgetés ezen a linken meghallgatható, 5:10-től.)
Ez az egész persze iszonyú nevetséges – első ránézésre. Másodikra már kevésbé.
Talán emlékeznek még a tavaly áprilisi botrányra, ami egy Bayer Zsolt-paródiacikk miatt robbant ki, szintén a Hírcsárda körül. Az „Akkor vásároljatok, zsidók!” című álpublicisztika a vasárnapi zárvatartásból kihátráló kormányból próbált viccet csinálni, de annyian vették komolyan, hogy a Hírcsárda kénytelen volt címet módosítani, Bayer pedig perrel fenyegetőzött.
Vagy ott van az Index 2015-ös kísérlete: április elsejére kitaláltak egy teljesen kamu kutatást arról, hogy a vidéki magyar emberek intelligensebbek, mint a budapestiek, gyártottak rá egy hangzatos címet és leadet, majd megosztották a Facebook-hírfolyamukban. A cikk törzsszövegében jelezték, hogy a téma nem komoly, az egész csak a facebookos közönség tesztje: vajon hányan kommentelnek olvasás nélkül? A végeredmény: rengetegen. Komoly szócsaták bontakoztak ki olvasók között a témáról, ami nem is volt igaz.
A vaklárma és a pánik is egyidős a sajtóval, a bármilyen fajta nyilvánossággal, az internet és a Facebook viszont ezeket a jelenségeket is gyorssá és tömegessé tette. A világra való nyitásból, a hírek kontrolljából viszont alig valósul meg valami; a felhasználók csoportjai, törzsi kasztjai egymástól hermetikusan elzárva léteznek. Ne feledjük, a Karc FM-es betelefonáló néni fogadkozott, hogy „három paláveres ismerősnek” is elküldte a Mein Plant, és „mind a három visszaigazolta, hogy igaz”.
Ez az igazán szomorú. És persze „megoldást” vagy ellenszert találni sem könnyű, de egészen biztos, hogy a szolgáltatóknak és a politikának ezt a jelenséget nem kihasználni, hanem – oktatással, okos szabályozással – visszaszorítani kellene.