h i r d e t é s

Kisokos a természetes, állati eredetű fonalakhoz

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Kisokos a természetes, állati eredetű fonalakhoz

2021. július 13. - 09:42

Ugyan mára egyre kevesebben horgolnak vagy kötnek, de akik hódolnak ennek a hobbinak, jól tudják, hogy a természetes alapanyagokból sokkal jobb minőségű, kellemesebb tapintású, lélegző darabok tudnak születni. A kezdők viszont még sokszor kapkodják a fejüket, hogy melyik fonal mellett tegyék le a voksukat, nekik született ez az egyértelműsítő cikk.

Forrás: butika.hu

Angóra

Ezek a fonalak egy házinyúl fajtától, az angóra nyúltól származnak. Az állatok szőrét nyírással vagy tépéssel szerzik meg. Nem összekeverendő az angórakecske gyapjával! Az állatok neve ugyan hasonló, de a kecske gyapja a mohair nevet viseli.

Mohair

Más néven mohernek is nevezik, ugyanis az angóra-/moherkecske szőréből készül. A legértékesebb a fiatal állatok szőre, mivel idővel a szőrük megvastagszik, így az érzékeny bőrűek számára kevésbé ajánlott. Az angórakecske érzékeny fajta, nehezen szaporodik, így kimondottan értékes, mondhatni luxustermék a gyapja.

Kasmír

Az Északnyugat-Indiában őshonos kasmír kecske két réteg gyapjút növeszt, amiből az alsó pehelygyapjút hasznosítják. A kasmír nem véletlenül drága alapanyag, hiszen egy kecskéről négy év alatt lehet egy pulóverhez elegendő gyapjúmennyiséget lenyírni. Ezenfelül kimondottan munkaigényes folyamat is, mire a szőrszálakból fonal válik.

Te már tudod, hogy milyen fonallal szeretnél dolgozni? Nézd meg a Butika.hu-nál kapható fonalakat, és válogass kedvedre a céljaidnak megfelelően!

Alpaka

Ez az állat Dél-Amerikában őshonos, de a gyapja miatt mára már a világ számos részén tenyésztik. Gyapja lényegesen könnyebb a juh gyapjánál, mégis melegebb. Általában természetes színében használják fel a szőrt, de előfordul, hogy színezik is. Mivel egy lélegző, tartós, sosem szúrós alapanyag, a kasmírhoz hasonlóan ez is luxuscikknek számít. Ezenkívül természetes víztaszító réteggel is rendelkezik és nehezen gyullad meg.

Hernyóselyem

Ez az anyag a selyemlepke hernyójának mirigyváladékából készül. Mivel igen speciális, nagyon nehezen állítható elő mesterséges körülmények között, ebből kifolyólag pedig kimondottan értékesnek tekinthető. Különböző minőségben és szálvastagságban kapható.

Az ókori Kínában kezdték el elsőként a hernyókat munkára fogni, így hosszú ideig kizárólag tőlük származtak a selyem holmik. Később aztán európai szerzetesek is hozzáláttak a selyem készítéséhez, de ettől függetlenül az továbbra is luxuscikk maradt.

Juh

Általában a gyapjú kifejezés használatakor a juhok szőrzetéből nyert gyapjúra gondolunk. A textilipari nyersanyagok közül ez az egyik legfontosabb. A szőrszálak pikkelyes felületűek és hullámosak, ami lehetővé teszi azt, hogy nemezelhetőek vagy fonhatóak legyenek, a légzárványok miatt pedig kiválóan tartják a meleget.

Merino

A merino juhok szőre finomabb, puhább és vékonyabb, mint a hagyományos gyapjú. Ebből kifolyólag lényegesen kényelmesebb, kevésbé kelt szúrós hatást, mégis rendelkezik a gyapjú minden pozitív tulajdonságával is.

A fonalak kiválasztásánál minden esetben érdemes az összetételt is elolvasni, hiszen az elnevezés időnként csalóka lehet. Ruházatok készítésekor érdemes elkerülni a szintetikus anyagokat.