Kiss lemondott díszpolgárságáról - Biszku segített a volt úszóknak?
Százhalombatta volt alpolgármestere megelőzte a rendkívüli ülés döntését - Újabb részletek az ítéletről.
Újabb részletek derültek ki az 55 évvel ezelőtti ítéletről, amiben Kiss László volt úszókapitányt először öt év, majd három év szabadságvesztésre ítélték, amiből végül csak 20 hónapot ült le. Egy Borsnak nyilatkozó volt belügyminisztériumi dolgozó szerint a 60-as évekbeli ítélkezési gyakorlat szerint Kiss Lászlóra 5, Lantos Lászlóra pedig legalább 7 évet mérhetett volna a bíró, szigorú joggyakorlat helyett mégis inkább „szívélyes légkörben” zajlottak a kihallgatások, a vizsgálótisztnek még virágot is küldtek a volt úszók, az akkori pletykák szerint pedig Biszku Béla is közbenjárt Kissékért - írja a lap. Kiss László közben levélben mondott le díszpolgári címéről, megelőzve a ma délután esedékes százhalombattai rendkívüli ülés döntését.
Kiss Lászlóék ügyének vizsgálótisztjét hiába ismerték az ország egyik legkiválóbb szakembereként, és egyben nem kenyérre kenhető típusként, a csoportos nemi erőszakért elítélt három volt úszónak talán mégis sikerült megpuhítaniuk a már elhunyt Dobosnét. A bulvárlap információi szerint az ügy lezárása után a keménykezű vizsgálótiszt egyszer azt mondta Kissékről, hogy „ezek a gyerekek úgy megszerettek engem, hogy még virágot is küldtek". Ráadásul az 55 évvel ezelőtti folyosói pletykák szerint maga Biszku Béla járt közben Kissékért, elsősorban Lantos László miatt, akit a trióból a legtehetségesebb úszónak tartottak, és számítottak rá az Európa-bajnokságon - árulta el a lap informátora, aki az ítélet idejében még a Belügyminisztérium állományában dolgozott, és aki megerősítette, hogy az áldozat, Takáts Zsuzsanna múlt heti interjúja fedi az 55 évvel ezelőtti rendőrségen tett vallomását.
Az ítéletről Borbély Zoltán sportjogász is úgy vélekedett, hogy a kor gyakorlatához képest is kirívóan enyhe volt, a hatvanas években ugyanis az ilyen bűncselekményekért 5-től 12 évig terjedő büntetéseket alkalmaztak. Borbély azATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta, kell, hogy legyen valami oka annak, hogy Kiss csak három évet kapott, de ezt egyelőre nem ismerik, az ügyről egyébként is keveset tudni - nyilatkozta a jogász, aki szerint ennek az ügynek nem jogi megoldása lesz, hanem emberi. A bűnbocsánat a megoldás, de azt előbb kérni kell - tette hozzá.
Mint ismert, április elején a Privatkopo.hu internetes portál írta meg, hogy Kiss 21 éves korában két másik úszóval (Lantos Lászlóval és Várszegi Lajossal) megerőszakolt egy fiatal lányt, amiért három év börtönre ítélték. A botrány kirobbanása után Kiss László lemondott százhalombattai alpolgármesteri posztjáról és a szövetségi kapitányi tisztéről is. Az ügy akkor keltett még nagyobb felháborodást, amikor a halottnak hitt áldozat, Takáts Zsuzsanna megtörte hallgatását, és interjút adott az RTL Klub Fókusz Plusz című műsorában. Ezután A Népszabadság birtokába jutott 1961-es határozatból kiderült, hogy Nem Takáts Zsuzsanna volt Kiss László első áldozata, két másik lány esete is előkerült 55 évvel ezelőttről, ami miatt a nemi erőszak előtt fel is függesztették a sportolót. 1960. december 30-én Kiss és két társa molesztálta az uszodában a kiskorú F. Mariannát, a csoportos nemi erőszak-kísérlet miatt pedig január 26-tól április 26-ig a későbbi mesteredzőt kizárták a válogatottból, s mindennemű sporttevékenységtől, valamint az ország összes uszodájának látogatásától eltiltották.
A bíróság egy harmadik esetről is tárgyalt, amely a Takáts Zsuzsanna elleni nemi erőszakot követő napon történt. Az ügyészség vádat emelt a három úszó ellen a P. Judit sértett elleni július 5-i erőszakos nemi közösülés vádja ügyében is - a forgatókönyv az előző napihoz hasonló volt, ám az erőszak vádja alól végül bizonyítottság hiányában felmentették Kisséket. Még elképzelni is szörnyű, hogy Kiss László az uszodai kitiltásának lejárta után két hónappal követte el a nemi erőszakot.
A két ügyről bővebben: Más lányokat is molesztált a volt kapitány
A Népszava tegnap elérte Bánáti János ügyvédet, aki megerősítette, hogy az úszóedző kikérte a levéltárból a hatvanas évek eleji perének iratait. Emlékezhetünk rá, Kiss korábban az ártatlanságát bizonygatta, és kijelentette: „semmi nem úgy történt, ahogy az ítéletben szerepel, koncepciós per áldozata volt”. Bánáti nemrég kapta meg az iratokat, egyelőre nem tudta megmondani, terveznek-e „ellentámadást” évtizedekkel a jogerős ítélet kihirdetése után. Kérdésünkre, mikorra várható a döntés, az ügyvéd annyit felelt, „aligha hetek, sokkal inkább napok kérdése”.
Borbély Zoltán az ATV-ben ezzel kapcsolatban annyit mondott, hogy a perújításnak már nincs helye a terhelt részére, az elítélt viszont elvileg kezdeményezheti a perújrafelvételt, de csak a terhelt beleegyezésével - nyilatkozta a jogász.
Lemondott díszpolgári címéről Kiss
Nem lesz szükség a képviselő-testület ülésére, a volt úszókapitány ugyanis a százhalombattai polgármesternek írt levelében önmaga mondott le elismeréseiről - írta a Blikk. Írásában Kiss azt is kérte, hogy változtassák meg a róla elnevezett uszoda nevét. A levéllel az egykori mesteredző megelőzte a százhalombattai testületi ülés döntését, ugyanis - ahogy Dobos Ágnes városházi szóvivő is megerősítette lapunknak - a képviselők ma kora délután tartották volna a rendkívüli ülést, ahol Kiss díszpolgári címéről és a városi uszoda átnevezéséről is szavaztak volna a képviselők.