h i r d e t é s

Kistimi katasztrófa: Az elhallgatott atomkatasztrófa a világ közepén

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Kistimi katasztrófa: Az elhallgatott atomkatasztrófa a világ közepén

2025. június 20. - 17:15

Kevés szó esik róla, pedig a történelem egyik legnagyobb nukleáris balesete volt: a kistimi (Kyshtym) katasztrófa több ember életét és egészségét követelte, mint amennyi azóta is sokáig titok maradt. Mi történt 1957. szeptember 29-én a Szovjetunió szívében, és miért hallgattak róla évtizedekig? Olvasd el a részleteket, amelyektől garantáltan kiráz a hideg!

Egy titkos zóna mélyén: Majak

A Szovjetunió az 1940-es évek végén teljes erővel vetette bele magát az atomfegyverkezésbe. Ennek központja volt a szigorúan elzárt Majak komplexum Kisztim városka mellett, az Urál hegységben. Itt nemcsak energiát termeltek, hanem atomfegyverekhez szükséges plutóniumot is előállítottak. A hulladékkezeléssel viszont, ahogy később kiderült, komoly gondok voltak.

Mitől robbant fel Majak?

A tragédia 1957 őszén történt: a radioaktív hulladékot egy speciális, hűtőberendezéssel ellátott tartályban tárolták, csakhogy a hűtőrendszer elromlott. Ennek következtében a hulladék túlmelegedett, majd egy hatalmas, kémiai robbanás rázta meg a létesítményt – ekkor 70-80 tonnányi (!) rendkívül mérgező, radioaktív anyag szabadult a levegőbe.

A detonáció nem csak a közvetlen környezetet érintette: szél és csapadék több száz kilométer hosszú és akár 10 kilométer széles sávban, úgynevezett Kelet-uráli radioaktív nyomvonalban (EURT) terítette szét a halálos anyagokat.


A robbanás a Majak-művek közelében történt, és a szél mintegy 300 kilométer hosszúságban és 10 kilométer szélességben szórta szét a radioaktív anyagokat az úgynevezett „Kelet-uráli radioaktív nyomvonalon” (EURT).

Emberi sorsok a sugárzás árnyékában

A baleset azonnali halálos áldozatai mellett a tartós sugárszennyezés elképesztő pusztítást végzett: a környékbeli falvakban emberek tízezreinek élete változott meg, sokakat titokban evakuáltak, de valós becslések szerint akár 250 000 ember is sugárfertőzést szenvedhetett. Sokan az egészségüket, mások hozzátartozóikat vesztették el a láthatatlan veszedelem miatt – miközben arról évtizedekig beszélni sem lehetett. Egyes falvakat, amelyeket teljesen lakhatatlanná tett a szennyezés, végleg eltöröltek a térképről.

A világ mit sem sejtett

A Szovjetunió a balesetet teljes titokban tartotta. Csak a hetvenes években, amikor a nyugati kutatók és emigráns tudósok elkezdtek beszámolni egy rejtélyes, radioaktív szennyezésről az Urálban, derült fény a részletekre. A katasztrófát az INES-skálán 6-os súlyosságúnak sorolták be (ami közvetlenül Csernobil, valamint Fukusima alatt van a listán).

Tanulságok és utóélet

A kistimi katasztrófa hatása ma is érezhető: nemcsak az áldozatok, de a természet is hosszú időre megpecsételődött – egyes területek még mindig „tiltott zónának” számítanak. Az eset számos szabályozást, új védelmi előírást és technológiai fejlesztést indított el világszerte a nukleáris hulladék kezelésében. S bár az eset árnyékában ma is sok a titok, egy mai tanulság biztos: atomenergiával bánni csak maximális óvatossággal, teljes átláthatóság mellett szabad.

Egy eltitkolt tragédia emléke

A kistimi katasztrófa története döbbenetes figyelmeztetés a titkolózás, a technológiai felelőtlenség és az emberi egészség védelmének fontosságára. Bár ma talán kevésbé hallani róla, emléke ott lüktet Közép-Oroszország tájain – és az emberiség kollektív tapasztalatában.

 

Túlélők visszaemlékezései

Az, hogy a kistimi katasztrófáról sokáig tilos volt beszélni, sajnos a személyes sorsok, tragédiák dokumentálását is megnehezítette. Csak az 1990-es években vált lehetségessé, hogy túlélők, helyiek, kitelepítettek megosszák történetüket. Íme néhány megrázó részlet azok elmondásából, akik átélték a katasztrófát vagy annak következményeit:

„Épp a mezőn dolgoztam, amikor egy repülőhöz hasonló hangot hallottam. Aztán mintha a föld is megremegett volna. A városban nem mondtak semmit, csak néhány nappal később jelentek meg katonák, hogy elvigyék az embereket.”
— [V. Ivanova, túlélő, Tátyis település]

„Anyám reggel azt mondta, furcsa szagot érez a faluban. Sötét por hullott az égből. Később kiürítették a házainkat, és azt mondták, soha ne menjünk vissza.”
— [Névtelen elbeszélő, Cseljabinszk régió]

„Sokáig nem tudtuk, mi betegít meg ennyi embert. Csak később, amikor kiderült a sugárzás, értettük meg, miért haltak meg sorban a falubeliek, miért születtek torz gyerekek.”
— [A. Sz. Nyikiforov, kitelepített, Muszljumovo falu]

„Azt mondták, ne mossunk a folyóban, de nem mondták, miért. Évekig abból a vízből ittunk, amiben a radioaktív anyagok úszkáltak.”
— [L. Kuznyecova, egykori lakos, Techa partja]

E visszaemlékezések jól érzékeltetik, hogy a katasztrófa hatása nemcsak az azonnali tragédiában, hanem évtizedeken át húzódó személyes szenvedésben, betegségekben, veszteségekben, elhallgatott titkokban is jelen volt.