h i r d e t é s

Komolyan elhúz egy pick-up egy villamost?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Komolyan elhúz egy pick-up egy villamost?

2018. június 04. - 19:43

Nem mindennapi kísérletre került sor Debrecen főterén a napokban.

A városi terepjárók, azaz a SUV-ok népszerűsége mellett, mind erősebb tendencia, hogy a pick-upok is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek nemcsak külföldön, fe hazánkban is, ami a modellek praktikus voltának, a különböző modellek ma már minden létező igényt kielégítő felszereltségének, valamint a kedvező adózási feltételeknek egyaránt köszönhető. De mit is tudnak a pick-upok? Vajon tényleg annyira erős motorral rendelkeznek, hogy terepen és az aszfalton is megállják a helyüket? Egy videó most erre is választ ad, de először is idézzük fel a speciális jármű kategória történetét. 

A pick-up, mint funkció lényegében az autózás történeténél is hosszabb múltra tekint vissza, hiszen a kisebb-nagyobb terhek szállítására emberemlékezet óta használnak különböző, állat-vontatta járműveket. Ennek a hagyománynak a folytatásaként, a robbanómotor hajtotta négykerekű közlekedési eszközök sorozatgyártásával, azaz a Ford T–Modell 110 évvel ezelőtti megjelenésével lényegében letették a ma is ismert pick-up kategória fundamentumait.

Igaz ez akkor is, ha ma a T-Modellt a világ első családi, vagy népautójaként tartjuk számon, hiszen a detroit-i üzem gyártószalagjáról 1908 és 1927 között megszámlálhatatlan kisteherautó kivitelű járgány gördült le. Ráadásul a kocsik feladata a maga korában lényegében megegyezett a mostani célokkal: a kétüléses kabin mögé szerelt plató méreteit és funkcióját tekintve azonos volt a mai, modern pick-upok raktereivel, a T-Modell nagy átmérőjű kerekei pedig megfeleltek az akkor szokványos – ma már off-roadnak minősülő -, útviszonyoknak.

A pick-up történelemben csak arra vonatkozóan nincs biztos adat, hogy az elnevezés - a pick-up jelentése felkapni, felpakolni – mikor ment át a köznyelvből önálló járműfajtává. Mindössze annyi állapítható meg nagy biztonsággal, hogy a mai kisteherautók közvetlen elődjének számító Toyota Hilux legkorábbi, éppen fél évszázaddal ezelőtt megjelent első típusát már a japán gyártó is pick-upként tartotta számon. 

Ezt az irányt pedig aztán lényegében az összes, haszongépjármű szegmensben is ténykedő nagyobb gyártó követte, hiszen az első sikereket látva már egyértelmű volt: olyan, a személyautók komfortját kínáló, négy-öt személyes járműre van szükség, amely jelentős mennyiségű teher szállítására is képes, lényegében bármilyen terepviszonyok között. Ezt az igényt jelzi, hogy a mindennapi közlekedésnek a világ sok pontján ma is a pick-upok az alapfeltételei: Afrika, Dél-Amerika, Ausztrália, Délkelet-Ázsia vagy épp a Kaukázus jó néhány országában túlzás nélkül lehet állítani, élet és halál kérdése, hogy megbízható-e és tud-e közlekedni járművünk az úttalan utakon, extrém időjárási körülmények között. 

De Észak-Amerikában, Európában és így hazánkban is egyre komolyabb igény mutatkozik a haszongépjárművek és a személyautók adottságait ötvöző járgányokra. A gyártók fő célközönségének eredetileg azok az erdészet, vadászat, szőlészet, vagy az agrárium egyéb területein ténykedő cégek és vállalkozók számítottak, illetve számítanak, akiknek a rossz terepviszonyok közötti munkavégzés és az exkluzív megjelenés egyaránt prioritást élvez. De egyre egyértelműbb tendencia az is, hogy sokan vesznek pick-upot családi, illetve szabadidős használatra is, például a kimondottan városi terepjárók, azaz SUV-ok helyett, nyilván adózási szempontok figyelembevételével is. 

A tapasztalatok alapján az is elmondható, hogy ez utóbbi célközönséget is legalább annyira érdekli a teljesítmény, mint az exkluzív megjelenés, vagy a gazdag felszereltség. Talán ennek is köszönhető, hogy a Volkswagen – hazánkban eddig egyedülálló módon - városi körülmények között demonstrálta, mire képes csúcskategóriás pick-upja, az Amarok.

A bivalyerős, alaphangon 258 lóerős, 3,0 literes V6-os TDI motorral szerelt jármű minden gond nélkül elhúzott egy negyventonnás villamost Debrecen főterén. A Volkswagen csúcskategóriás pick-upjának erejéről pedig az is meggyőződhet, aki mindezt nem láthatta saját szemével a helyszínen, hiszen az eseményről film is készült. Negyven tonna egyébiránt - egy platós terepjáró esetében életszerűbb terhelésre lefordítva -  40 000 palack bor, 4000 zsák gabona, vagy épp 160 szarvas tömegének felel meg.