h i r d e t é s

Kórházi menük vega betegeknek

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Kórházi menük vega betegeknek

2016. december 28. - 08:50
0 komment

"Vegetás leves és töltött csirke. A csirkéhez majonézes salátát adtak, ami szerintem a meleg hústól meg is romlott" - CIVILHETES olvasói fotó

Mit eszik a vega beteg vagy az én esetemben a kismama, ugyanis nem betegként voltam kórházban, hanem a szülés miatt… igen rendhagyó és kalandos szülés miatt. Na semmi baj nem volt, inkább viccesnek mondanám, olyan sztorinak, amit még az unokáinknak is mesélni fogunk. 

Szóval három óra alatt (!!!) lezajlott az enyhe fájdalmaktól kezdve a szülésig Ákos ezen világra érkezése a lakásban a kanapén…  Igen, jól olvastátok: Ákos otthon született. Olyan gyorsan ki akart bújni, hogy hiába indultunk el a hideg éjszakán a magánkórházba (ami nagyon közel van hozzánk), vissza kellett fordulnunk, mert egyik pillanatról a másikra a tolófájások óceáni erővel törtek rám és Ákos jelezte, hogy ő bizony jön. Ákos megérkezett euforikus hangulat közepette, majd hívtuk a mentőket. Így kerültünk állami kórházba a tervezett magánkórház helyett, mert ugye a mentők nem visznek be magánkórházba… meg ugye a magánkórházi ellátás díját a szülésért fizettük volna, szóval értelme sem volt, hogy a 72 órás tartózkodásra több ezreket költsünk. (Ezúton köszönöm Moncsinak a hozzászólását – aki abban a magánkórházban szült, ahova én is mentem volna – hogy megosztotta a magánkórházban töltött időszak fantasztikus kulináris kalandjait. Ha én is végül ott szülök, akkor ott tudtam volna vegán étrendet kérni és jókat enni!)

A mentők bevittek az egyik budapesti állami kórházba, ahol el kellett töltenünk 72 órát… jó hosszú 72 órát, már alig vártuk, hogy kiszabaduljunk. Ezen idő alatt volt időm szemrevételezni és lefotózni (bocsánat a képek minősége miatt, telefonnal, elég rossz megvilágításban készültek) az ételek zömét, amit felszolgáltak vegetáriánus fogásokként… node a húst fogyasztók sem voltak szerencsésebbek nálam, vagyis ők sem úgy távoztak az asztaltól, hogy ez volt életük legfinomabb Michelin csillagos fogása. 

Nem tudom, hogy kik állítják össze az étrendet, de tápértékileg szinte egyenlő a nullával. Azt meg tudom érteni vagy el tudom fogadni, hogy kevés pénzből kell kihozniuk sokat, de azt nem tudom elfogadni, hogy évtizedek óta nem változtatnak például a tökfőzelék receptjén, azaz nem agyoncukrozottan és agyonecetezetten kellene főzniük, hanem hagymával és sóval, no meg némi kaporral (nem hiszem, hogy a hagyma többe kerül, mint az ecet és a cukor!). Biztos vagyok benne, hogy a gyerekek többsége – többek között én is ilyen voltam – azért utálja a tökfőzeléket, mert a menzákon cukrosan és ecetesen készítik. Aztán egyszer meg mertem kóstolni anyukám tökfőzelékét és elkezdtem szeretni… rájöttem, hogy ez nagyon finom (és rendszeresen főzöm is nyáron). Miért nem lehet változtatni a közétkeztetésben a begyepesedett cukros, ecetes tökfőzelék recepten még hosszú évek után sem?

Oknyomozó fotóriporterként  néhány dolgot megkóstoltam (kiskanálnyi mennyiség) a kórházban, csak, hogy ne írjak olyanról, amit nem is tapasztaltam meg.  Vegán étrend nem is kérhető (az ételek egy része ettől függetlenül vegán volt – de nem hiszem, hogy tudatosan), vegetáriánus, laktóz- és talán gluténmentes, valamint diétás (ez mit takart, nem tudom) létezik (legalábbis, ahol voltam). A reggelik elég egyhangúak: kifli vagy zsemle margarinnal, cukros vagy cukormentes tejeskávé vagy tea, néha egy szelet sajt. Az ebéd mindig levessel indul, valamilyen főfogás és befőtt vagy desszert (túró rudi) követi. Vacsorára szinte semmit sem hoztak, lepakoltak néhány zacskó kiflit vagy zsemlét, amihez a szokásos margarint adták. Szóval ezeket adják kismamáknak, éppen szoptatást kezdő anyukáknak vegetáriánus ételként 2016-ban Magyarországon egy kórházban (de gondolom a többiben is hasonlót). A 72 óra alatt nem kaptam egyetlen egyszer sem valamilyen nyers zöldséget vagy gyümölcsöt… jó, persze január volt – nem friss zöldségekben, gyümölcsökben gazdag szezon -, de azért egy almát vagy körtét vagy egy szál sárgarépát adhattak volna. 

Szerencse, hogy a család ellátott tápláló ételekkel – gyümölcsökkel, teljeskiörlésű pékáruval, magokkal, napi egyszeri főtt étellel –  és nem kellett éheznem. Persze elgondolkoztam azon, hogy hogyan lehetne változtatni a rendszeren, a felszolgált ételeken. Továbbképzés, receptek megváltoztatása minden bizonnyal segítene, az ízetlen ételeket igenis lehet ízessé tenni egy kis kreativitással még akkor is, ha kevés pénz áll rendelkezésre.

zizikalandjai.com