h i r d e t é s

Kormányunk megszorításra készül, közeleg a szociális kegyelemdöfés

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Kormányunk megszorításra készül, közeleg a szociális kegyelemdöfés

2018. szeptember 05. - 06:47

Újabb megszorításra készül a kormány a legszegényebbek szociális ellátásában – tudta meg a Népszava.

Forrás: MTI / Kálmándy Ferenc

A kormány tovább akarja szigorítani a szociális segély feltételeit januártól: ahol közmunkás van a családban, a nem dolgozó felnőtt aligha kap valamit. A közfoglalkoztatás Belügyminisztériumban kidolgozott jövő évi terve úgy módosítaná a szociális törvényt, hogy a szociális segély – NER-ben használatos nevén a foglalkoztatást helyettesítő támogatás (FHT) – odaítélésekor 2019 januárjától a közmunkásként szerzett bér összegét számolják bele a háztartás egy fogyasztási egységre eső jövedelmébe.

Eddig az FHT 22 800 forintját vették figyelembe a járási hivatalok ügyintézői, amikor eldöntötték, hogy valaki jogosult-e a támogatásra vagy sem, biztosított-e a megélhetése vagy sem. Így viszont, ha az eddigi számítás helyett a 8 órás közmunkás bér jelenlegi nettó 54 217 forintját vagy pedig a szakképzett közmunkások nettó 77 968 forintját veszik figyelembe, akkor alig marad olyan család, ahol a nem dolgozó felnőtt jogosult lesz a segélyre.

A készülő kormányhatározat tervezete egyelőre nem nyilvános. Készítői azonban kitették azt a megvitatásra szánt jogszabálytervezetek közé a kormányoldalra ahhoz a rendeletmódosításhoz csatolva, amely a közfoglalkoztatási mintaprogramok szakértőinek díjazását teszi majd lehetővé. Szemfüles szociális munkások letöltötték, így a szöveg annak ellenére is elérhető, hogy ezt a részt néhány óra múlva törölték a nyilvános portálról.

Aljasnak nevezte a tervet a Népszava érdeklődésére Komjáthi Imre. Az MSZP alelnöke folyosói beszélgetésekben már hallott a legújabb „népnyúzó ötletről”, ami szerinte beleillik a cafetéria megadóztatását is tartalmazó, dolgozókat nyomorgató Orbán-csomagba. A Közmunkás Szakszervezet társelnökeként is ismert borsodi politikus elmondása szerint a napokban olyan szociológusokkal találkozott, akik a vidéket járva arra keresik a választ: hogy tudnak megélni a szociális segélyből a kis falvak lakói? Borzalmas állapotokat találtak. Van olyan hely, ahol a düledező házak udvarán térdig járnak a műanyag palackok közt, mert egy-kétezer forintokért megengedik, hogy fizetős városi hulladékudvarok helyett náluk rakják le a szemetet. Télen aztán ezekkel fűtenek, egyre több az asztmás, tüdőrákos a környéken. Máshol nem sokkal többért a falusiak nevére hoznak be külföldi kocsikat, tudván-tudva, hogy a közterheket rajtuk nem tudják behajtani a hatóságok. Az élősködők ismerik a magyar falvak szegényeit, a kormány nem – jegyezte meg Komjáthi.

A Közmunkás Szakszervezet másik vezetője, Vécsi István arra emlékeztetett, hogy korábban a miniszterelnök nyíltan a segélyezés megszüntetését célozta meg. Ricse polgármestere a legnagyobb bajnak azt nevezte, hogy nemcsak a segélyre szorulók, hanem a közmunkások is egyik napról a másikra élnek, nincs előttük perspektíva. A hét eleji viharban megrongálódott hálózat miatt tegnap délelőtt például nem tudták időben utalni a közmunka béreket, ezért egymás után jelentek meg az emberek a hivatalban, hogy legalább előleget adjanak, mert napok óta nem ettek.

Az egyelőre nem nyilvánosságnak szánt terv „start szövetkezetekké” alakítaná a közfoglalkoztatási alapon létrejött szociális szövetkezeteket, és kivenné a kötelező közbeszerzés köréből az általuk végzett építési munkákat, szolgáltatásokat, náluk megtermelt árukat. Németh László, a Szociális Szövetkezetek Országos Szövetségének elnöke nem hallott a javaslatról, de nem csodálkozik, hisz a kormány már régóta nem vonja be a hozzájuk hasonló szakmai szervezeteket a jogszabályváltozások előkészítésébe. A legutóbbi módosítás például külön pályázati pénzhez juttatta az önkormányzatok és közmunkások bevonásával működő szociális szövetkezeteket, azokat azonban, amelyek nem akartak társulni a kötelező új szereplőkkel, gyakorlatilag ellehetetlenítette.

Az elnök szerint a 2016-ban még 2800 tagot számláló szektorban mára pár százan maradhattak, a többiek más működési formát választottak. A kormány egy rossz szövetkezetképet kerget – fogalmazott Németh László. Szétverte a szociális szövetkezeteket, egy szűk kör a nyugdíjas-, meg kismama szövetkezetekbe akarja terelni az embereket, a kormánypártok más belső csoportjai meg ezzel szembemenő foglalkoztatási terveket támogatnak.

Szerző: Gulyás Erika / nepszava.hu