h i r d e t é s

Közeleg a parlagfűszezon: már elektronikusan is jelenthetőek a szennyezett területek

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Közeleg a parlagfűszezon: már elektronikusan is jelenthetőek a szennyezett területek

2020. július 14. - 09:34

Világszerte milliók életét keseríti meg a parlagfű okozta allergia. Magyarországon több mint kétmillióan szenvednek a tünetektől, továbbá a mezőgazdaságban gyomnövényként közvetlenül is gondot jelent, irtása éppen ezért fontos, és törvény szerint is kötelező.

A parlagfű elleni védekezés az ingatlan tulajdonosának, illetve használójának a kötelezettsége, amely alapján a földhasználó köteles az ingatlanon a gyom virágbimbójának kialakulását megakadályozni, majd ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig fenntartani. A tavalyi évtől már naptári időszaktól függetlenül kell megakadályozni a parlagfű virágbimbójának kialakulását. A kormányhivatalok célja a jogkövető magatartás elősegítése, illetve a minél hatékonyabb felderítés az állampolgárok védelme érdekében.

Sajnos az elmúlt hetek időjárása kedvezett a még ki nem kelt gyomok csírázásának, kelésének, valamint a már kikelt parlagfüveknek is, helyenként akár már 35-40 cm-es egyedeket is lehet találni. A parlagfű növekedéséhez igazodik a fertőzött területek felderítése, amely várhatóan az idei évben július második felében kezdődik meg.

A hatóságok feladata, hogy – amennyiben a tulajdonos nem tesz eleget a kötelezettségének – a mulasztók költségén elrendeljék az ún. közérdekű védekezést, emellett növényvédelmi bírságot is kiszabhatnak. Ennek alapja a parlagfűvel fertőzött terület nagysága. A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjed. Amennyiben a védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket, illetve a növényvédelmi bírságot nem fizetik ki határidőn belül, az köztartozásnak minősül, így annak behajtásáról az állami adóhatóság gondoskodik.

Belterületen a jegyző, külterületen az illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi hatósága köteles eljárást indítani azokkal szemben, akik nem tettek eleget a parlagfű-mentesítési kötelezettségüknek.

A külterületi területek ellenőrzésében a Kormányhivatalok Földhivatali Osztályainak munkatársai járnak el, de egyre gyakrabban érkeznek lakossági bejelentések is parlagfűvel fertőzött területek vonatkozásában, valamint a mezőőrök és Kormányhivatalok Földhivatali Osztályai és Növény- és Talajvédelmi Osztályainak növényvédelmi felügyelői is végezhetnek felderítéseket a parlagfüves területek azonosítása érdekében.

A parlagfüves területek beazonosítása érdekében az Agrárminisztérium az idei évben is tervez helikopterrel történő légi felderítést Bács-Kiskun Megyében. A hatékony megelőzés céljából a hatóság szakemberei drónokat is bevetnek az eljárások során.

Amennyiben valaki parlagfűvel szennyezett területeket észlel, bejelentését megteheti a [email protected] e-mail címen, vagy használhatja a Parlagfű Bejelentő Rendszert. A rendszer a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) oldaláról, a https://pbr.nebih.gov.hu/ címen közvetlenül elérhető.

(Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal)