Közlekedünk
Egy éjszakai illegális gyorsulási versenyen halára gázoltak egy villamosmegállóban várakozó fiatal nőt, és csaknem további két embert is.
Az esetet rémfilmbe illő körülményei emelték ki az egyébként szinte naponta előforduló halálos gázolások erdejéből, ezért legott, szokás szerint fölhorgadtak a várospolitikusok indulatai, működésbe léptek agytekervényei, és dörgedelmeztek keményen!
Remek ötletek láttak napvilágot és kaptak publicitást hirtelen.
A harminc kilométeres sebességhatár teljesen értelmetlen bevezetéstől-kiterjesztésétől (mert a gázoló-versenyző, és általában minden szabálytalankodó autós azt az egyet nyilván figyelembe vette volna, mellesleg hol lehet a belvárosban akár harminccal haladni?) a negyedik – fehér – lámpáig, és más hasonló, a probléma gyökeréig nem hatoló társai.
(Hogy aztán pár nap múlva – minden csoda három napig tart – a felháborodást és a görcsös konstruktivitást már a feledés homálya burkolja.)
Csak két dologról nem beszélt senki!
Hogy a közlekedési morál, a szabályok betartása, az udvarias, a többi közlekedőre ügyelő, a közlekedés balesetveszélyességét felmérő, azzal számoló és azt figyelembe vevő magatartás, a felelős mentalitás teljes hiánya nem különbözik általában a honfiak magatartásától, hozzáállásától bármely más ügyben, és társadalmi méretekben is.
(Vonatkozik e megállapítás az autósokkal-motorosokkal egy tekintet alá eső, mindig büntetlenül hagyott, szabályszegő kerékpárosokra és a gyalogosokra, holott számukra e felelőtlenségük egyenesen önveszélyes, és kiemelten a legbalesetveszélyesebben közlekedő elektromos rolleresekre is,)
Továbbá arról, hogy a balesetmegelőzés és a kulturált közlekedés előfeltétele a szabályszegők konzekvens, kivételt nem ismerő, a szabályszegéssel arányos megbüntetése, adott (a jelenleginél sokkal több) esetben végleges eltiltásuk a vezetéstől.
(Olyan apróságokról már nem beszélek, mint a vizsgáztatás rendje! Olyan egyének kapnak vezetői engedélyt, és ülnek be, száguldozni kezdve – értelmetlenül és életveszélyesen – gyárilag vagy házilag felturbózott csoda-micsodákba, akikre még egy szamaraskordét se bíznék rá.
Egyszer létezett egy középiskolai végzettség-követelmény! Azt levitték nyolc általánosra. Ma már hol volt, hol nem volt az is. Mert akkor bizonyos, egyre szélesebb rétegek ki lennének zárva belőle.)
A közlekedés hatékony felügyeletéhez újabb előfeltétel a rendőr!
A rendőr, aki Angliában a miniszterelnököt is meg meri bírságolni, ha szabálytalankodik, legyen az akár egy be nem kapcsolt biztonsági öv.
Vagy említhető Giuliani valódi, és nem csak puffogtatott zéró toleranciás rendteremtése polgármester korában New- Yorkban, ahol felszámolták a bűnbandákat, rendet teremtettek a közlekedésben, sőt, még a szemetelőket is megbüntették.
(Más, nem ide tartozó és érdemeit nem csökkentő kérdés, hogy Rudy Giuliani mára, vénségére meghülyült).
Nálunk a dolog értékhatár- é személyfüggő!
Keményen megcsapják a húszéves autóban ötven helyett ötvenöttel vágtázó autóst. Húszmilliótól fölfelé én még rendőr által félreállított kocsit, motort nem láttam. Csak százas tábla mellett (záróvonalon előző) száznyolcvannal száguldozókat.
Amíg Polt gond nélkül – és a dolog köztudomásúvá válását követően is büntetlenül – parkolhat buszsávban, mert nem óhajt három métert gyalogolni, amíg Pintér a közbiztonság megteremtése helyett (melyet 2010-ben tett ígérete szerint két héten belül megold) orvosok és pedagógusok vegzálásával, megfélemlítésével van elfoglalva, addig ebben az ügyben eredmény nem várható!
A fenti remek újításokkal, mint a probléma lényegéhez képest pótmegoldásokkal kapcsolatban csak egyetlen megjegyzésem van, anélkül, hogy hagynám magam elterelni a lényegről: miért nem lehet a gyalogosok számára működő közlekedési lámpák mintájára a kocsiknak is villogó zölddel jelezni, hogy a lámpa váltani fog sárgára?
Mert rengeteg szabályszegés és baleset útkereszteződésben kivédhetetlen esetekben (is) történik.
Ha észlelem, hogy viszonylag hosszú ideje zöld a jelzés, két dolgot tehetek: lassítok, hogy meg tudjak állni, akkor anyáznak mögöttem, esetleg belém jönnek, vagy gyorsítok, egy életem, egy halálom, legföljebb megbüntetnek.
Mert úgy váltanak a lámpák, hogy közvetlenül előttük járva még harmincas sebességnél sem lehet megállni. Ha vészfékezéssel próbálkozol, akkor meg hátulról, mint említettem, föltrancsíroznak.
E megoldás Ausztriától Hollandiáig számtalan helyen működik. Nálunk miért nem?
Nem kell mindig új dolgokat kitalálni, ha van bevált régi!
És viszonylag kis, mindössze programozási költséggel bevezethető.
A főváros problémájának veleje végül mégis az, hogy a XIX. század-végi forgalmi viszonyokra teremtett Bel-Budapest településszerkezete (melyet a németekkel és a lengyelekkel ellentétben a háborús pusztítás után egy az egyben rekonstruáltak – a fene se gondolhatta a robbanásszerű változás bekövetkeztét – és úthálózata egyszerűen alkalmatlan ekkora forgalomra, toldozgatással foltozgatással egyetemben.
(Hozzá Bel-Buda a geológiai-földrajzi adottságai miatt bármiféle bővítésre alkalmatlan.)
A másutt, a világ jobbik felén bevált mélygarázsépítésbe, mellyel forgalmi sávok nyílhatnának a parkoló autók helyén, bele se fogtunk! A kutya se foglalkozott az egész problémahalmazzal.
Gyökeres változást csak valóban, és nem csak a mesékben kiépített P+R-hálózattal, meg korszerű, kulturált és megfizethető közösségi közlekedéssel lehetne elérni!
De, amíg nálunk a hármas metró felújítása több időt vesz igénybe, mint amennyi idő alatt Bécset teljesen behálózták vadonat új metróvonalakkal, a semmiből!