h i r d e t é s

Közpénzt kap a magántulajdonú Design Terminál

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Közpénzt kap a magántulajdonú Design Terminál

2017. április 06. - 09:48

Bár a volt háttérintézmény már nincs állami kézben, mégis ugyanannyi támogatást kap, mint korábban - írja a Magyar Nemzet.

Forrás: 444.hu

Úgy tűnik, hiába került magántulajdonba a korábban állami háttérszervezetként működő Design Terminál, továbbra is több száz millió forintos támogatást kap az államtól – derült ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által közzétett adatokból. A kormányzati portálon megjelent információk szerint a Design Terminál Közhasznú Nonprofit Kft. kultúrpolitikai és ifjúságpolitikai feladatok megvalósítására, tehetséggondozásra és kreatívipari termékek megismertetésére idén 600 millió forinthoz jut. Vagyis pontosan annyihoz, mint amennyit korábban állami háttérintézetként kapott.

Ez azért érdekes, mert a Design Terminált számos állami céggel együtt a bürokráciacsökkentés jegyében szüntette meg a kormány. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter észszerűsítéssel, költségcsökkentéssel és spórolással magyarázta az intézkedést. Bár több háttérintézmény jogutód nélkül megszűnt, és beolvadt valamely minisztériumba, a Design Terminál átalakult, és magántulajdonú szervezetként folytatja munkáját. Tavaly szeptember óta a cég tulajdonosai Csák János, Magyarország volt londoni nagykövete, valamint Böszörményi-Nagy Gergely, aki Navracsics Tibor korábbi közigazgatási és igazságügyi miniszter főosztályvezető-helyettese volt.

Böszörményi-Nagy – a Design Terminál ügyvezetője is – lapunk megkeresésére elmondta, a korábbi állami háttérszervezet nonprofit cégként tevékenykedik tovább. Az állammal pedig közszolgáltatási szerződés keretében továbbra is együttműködnek, a vállalt feladatok ellentételezésére nyújtanak be támogatási kérelmet az Emberi Erőforrások Minisztériumának. Az ügyvezető tulajdonos elismerte, hogy a korábbi évekhez hasonlóan idén is 600 millió forintos támogatást kapnak a humántárcától. Szerinte ez azért van így, mert a szervezet jogi átalakítása nem eredményezett feladatcsökkenést, tehát pont akkora támogatásra pályáztak, mint korábban.

Ugyanakkor – mint mondta – az a céljuk, hogy néhány éven belül érdemben sikerüljön csökkenteni az állami támogatás mértékét. Úgy vélte, erre mutat az is, hogy az immár magántulajdonú Design Terminál Közhasznú Nonprofit Kft. számos területen aktívabbá vált, mint korábban, s egyben a piaci forrásaikat is sikerült növelni. Böszörményi-Nagy Gergely beszélt arról is, hogy szerinte a bürokráciacsökkentés során a Design Terminál átalakítása nem a költségcsökkentés, hanem a hatékonyság növelése érdekében történt. Ugyanakkor a 600 milliós állami támogatást immár magáncégként kapják.

A Design Terminál sorsa érdekesen alakult. A szervezet megalapítását még Medgyessy Péter egykori szocialista kormányfő jelentette be, azonban Bajnai Gordon vezetése alatt sem kezdte meg a működést az intézmény. A központ végül 2011-ben nyitotta meg kapuit az Erzsébet téren. Mint az alapító okiratban megfogalmazták, az intézmény segíti a fiatal vállalkozások piacra lépését, támogatja a kreatívipari ökoszisztémát fejlesztő kezdeményezéseket, befogadó helyszínként pedig otthont ad a szakma legfontosabb eseményeinek. Két évvel később Navracsics Tibor akkori miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter jelentette be, hogy az intézmény 2014 januárjától kiemelt státust kap a Szépművészeti Múzeumhoz, a Müpához (korábban: Művészetek Palotája) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez hasonlóan.

A központ 2014-ben ért a csúcsra, amikor az intézmény tevékenységét az Európai Bizottság az Európai Vállalkozások Ösztönzéséért Díjjal ismerte el. Ebben az évben lett önálló költségvetési szerv és kiemelt kormányzati háttérintézmény. Tavaly fordult a kocka, ugyanis hirtelen már azok között az állami szervezetek között szerepelt, amelyeket megszüntetésre ítéltek. Egyes pletykák szerint a szervezet azért került a szőnyeg szélére, mert ezzel Navracsics Tibornak akartak ártani, hiszen Böszörményi-Nagy Gergely az egykori tárcavezető bizalmasa volt. Az sem kizárt, hogy éppen a székhelyüket akarta megszerezni egy üzleti csoport. A Design Terminál a belvárosban az Erzsébet téri egykori buszvégállomás épületében működött, onnan a Kálvin térre költöztek.

Az ingatlan maradt állami tulajdonban, most étterem üzemel benne – a korábbi sajtóhírek szerint több szálon is kötődik Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez, vagyis Tiborcz Istvánhoz.

 

Szerző: Horváth Csaba László / mno.hu