Kritikus szakaszba lépett a James Webb űrteleszkóp-küldetés
10 milliárd dollár áll vagy bukik ezen a misszión
A NASA karácsonykor univerzumba bocsátott űrtávcsövén megkezdődött a törékeny napellenzők óvatos kibontása.
Az ötrétegű, teniszpálya méretű napernyőnek ki kell zárnia a napot, valamint a James Webb űrtávcső optikáját és műszereit az abszolút nulla foktól 50 fokon belülre, azaz mínusz 370 Fahrenheit-fokra kell hűtenie, a teleszkóp ugyanis csak ekkor lesz képes regisztrálni a csillagok és galaxisok első generációjának halvány infravörös fényét – olvasható a NASA blogbejegyzésében.
A napernyő telepítése a 10 milliárd dolláros küldetés egyik legkockázatosabb elemének számít, amelynek a tervek szerint rendeltetésszerűen kell működnie, máskülönben a megfigyelőállomás komoly bajba kerülhet. A kilövés előtt rendkívüli teszteket végeztek el a Földön, hogy megbizonyosodjanak arról, a telepítés a rendben le fog zajlani, ám erre sajnos továbbra sincs garancia.
“Nem akartuk túl sokat tesztelni, mert a napellenző nagyon törékeny, viszont három vagy négy telepítést végrehajtottunk rajta, és az utolsó teljesen sikeres volt, így egyelőre bizakodóak lehetünk” – mondta a start előtt a NASA projektvezetője, Bill Ochs.
A napernyőt a kilövés előtt gondosan összehajtották, és a két raklapot, amelyeken a Kapton membránokat tartották, mind a helyükre rögzítették, felfelé forgatva az űrhajó testéhez, hogy beférjen az Ariane–5 hordozórakéta orrkúpjába.
Három nappal az indulás után új parancsokat adtak a vezérlőegységnek annak érdekében, hogy az első raklapot visszafordítsák a James Webb űrtávcső főtükrének elülső oldalára, míg a második modult még ugyanabban az időpontban szintén a helyére rakták.
“A raklapszerkezetek telepítésével megkezdődik a napellenző kibontásához szükséges, még legalább öt napig tartó lépéssorozat, amely folyamat végső soron meghatározza a küldetés sikerességét. Ha a nappajzs nem lenne a helyén, hogy a James Webb teleszkópot és a műszereket hidegen tartsa, a szerkezet képtelen lenne a világegyetemet úgy megfigyelni, ahogyan azt tervezték” – írta közleményében az amerikai űrügynökség. (liner.hu)