h i r d e t é s

Kutatás bizonyítja, hogy a Fidesz csalt a 2018-as választáson

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Kutatás bizonyítja, hogy a Fidesz csalt a 2018-as választáson

2019. május 18. - 07:08

"Bízhat-e Európa a tisztességes magyarországi választásban akkor, amikor minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a magyar kormány nem képes lebonyolítani szabad és tisztességes választásokat?" – teszi fel a kérdést az egyik legnevesebb amerikai Magyarország-szakértő, Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem tanára abban a jelentésben, amelyet a tavalyi áprilisi országgyűlési választások tisztaságát több mint megkérdőjelező, sok ponton bizonyítékokkal cáfoló új kutatásról tettek közzé.

Szavazólap - a kép illusztráció! - Forrás: nepszava.hu

Az Unhack Democracy Europe civil szervezet és az openDemocracy független oknyomozással foglalkozó nemzetközi portál által készített jelentés a már korábban itt-ott felvonultatott bizonyítékok összegyűjtése mellett interjúk sorát készítette el, a többi között választási biztosokkal, továbbá, matematikai elemzéseket is végzett. - írja a Hírklikk

Pontosan egytucat állítást fogalmaz meg a kutatás, amelynek során 10 online tanúvallomást és 50 interjút készítettek választási biztosokkal. Összegyűjtötték a már korábban napvilágra került tényeket, beleértve a szerbiai, romániai és magyarországi sajtójelentéseket, továbbá megvizsgálták a szavazatszámokat, és matematikai módszerekkel is elemezték a nyilvános adatokat. A 12 – egyenként bizonyítékokkal alátámasztott – állításuk a következő:

1. Állítás: A  szomszédos országok határmenti területeiről szavazókat regisztráltak és a szavazás napján buszoztattak.

Bizonyíték: polgármesteri nyilatkozat, választási nyilvántartás, szavazóbiztosok tanúvallomása.

2. Állítás: választókerület-manipuláció.

Bizonyíték: a Fidesz újrarajzolta a választási körzeteket. Az eredmények elemzése azt mutatja, hogy a Fidesz által elnyert körzetek kisebbek.

3. Állítás: szavazatvásárlás.

Bizonyíték: szavazóbiztosok tanúvallomása.

4. Állítás: Szavazók megfélemlítése.

Bizonyíték: szavazóbiztosok tanúvallomása

5. Állítás: A szavazatmegosztás sokkal gyakoribb volt a billegő körzetekben és a határmenti településeken.

6. Állítás: A Fidesz választási pártokat hozott létre.

Bizonyíték: ugyanazok a személyek bukkannak fel.

7. Állítás: Beavatkozás volt a számolási folyamatba.

Bizonyíték: látássérült hivatalnok tanúvallomása.

8. Állítás: Manipulálták a szavazatokat.

Bizonyíték: szerbiai sajtójelentések, kinyitott szavazóborítékok, külhoni magyarok körében elért 96 százalékos Fidesz-győzelem.

9. Állítás: Nem világos, hogy pontosan hányan szavaztak, a legrosszabb esetben azért, mert egy szavazó többször szavazott, jobb esetben csak inkompetencia miatt.

10. Állítás: Az átjelentkezett szavazók több mint 1 százalékának eltűnt a szavazata.

11. Állítás: A szavazás napján leállt a helyi szavazási eredmények benyújtásának online rendszere, ám az eredményeket már azelőtt bejelentették, hogy megjavították volna azt.

12. Állítás: A választási szoftvert Fidesz-közeli emberek készítették.

A kutatás által felvonultatott bizonyítékok alapján az autoriter társadalmakat és a magyar politikát és jogot kiválóan ismerő Kim Lane Scheppele a többi között kifejtette: „eddig is tudtuk, hogy a Fidesz az ellenzéket hátrányba hozó választási rendszert alkotott.A választókerületekkel való manipulációtól kezdve az ellenzéket – szétforgácsolódása esetén –  büntető választási rendszerig a kialakított szisztéma már azelőtt garantálta a Orbán győzelmét, hogy maga a választás elkezdődött volna”.

Hozzátette azt is, hogy még ilyen rendszerben is sikerült volna az ellenzéknek megakadályoznia Orbán kétharmados győzelmét, amire támaszkodva saját kénye-kedve szerint módosítgathatja az alkotmányt: „az Unhack Democracy Europe kutatása azt mutatja, hogy ha a választásokat rendesen bonyolították volna le, akkor Orbán még ezen szabályok szerint sem tudott volna ismét kétharmadot szerezni."

A Magyarország-szakértő különösen aggasztónak tartja, hogy a szavazóhelyiségekben a választási biztosok nagyon sok problémáról adtak számot a szavazatok összesítésének lejelentésében és az eredmények hitelesítésében. „És természetesen mindig is gyanúsnak tűnt a választási központ számítógépes rendszerének a gyanús összeomlása és az elsöprő Fidesz -győzelem ezt követő bejelentése” – húzta alá, hozzátéve: „Most már tudjuk, hogy mik történtek a színfalak mögött”. Szerinte annyi szabálytalanság volt, hogy a végeredményben nem lehet megbízni.

Scheppele emlékeztet arra, hogy 26-án újabb választás lesz Magyarországon, s azt, az Európai Parlamenti választásokat ugyanaz a hivatal fogja lebonyolítani, amely a tavalyit.  „Bízhat-e Európa tisztességes magyarországi választásban akkor, amikor minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a magyar kormány nem képes lebonyolítani szabad és tisztességes választásokat?” – teszi fel a kérdést.

Hasonló aggodalmakat fogalmaz meg Tóka Gábor, a CEU választási szakértője, amikor azt mondja: „A kutatás megkérdőjelezi a magyar hivatalos szervek képességét arra, hogy tisztességes és transzparens választást bonyolítsanak le. Ahogy közelednek az EP-választások, a nemzetközi megfigyelőknek szoros figyelemmel kell követniük azt, hogy mi történik Magyarországon”.

Az Unhack Democracy –  magyarországi és más uniós tagállamban élő aktivistákból, adatelemzőkből, programozókból és politikai tanácsadókból álló – csapata tavaly kezdte meg a munkát azzal céllal, hogy felderítsék, mennyire volt széleskörű a csalás a 2018-as magyarországi országgyűlési választásokon. Mostani jelentésük az eddig elvégzett munka eredménye. 

hirklikk.hu