h i r d e t é s

Lázár az EU-ból kilépésre voksolna egy hazai népszavazáson

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Lázár az EU-ból kilépésre voksolna egy hazai népszavazáson

2016. június 30. - 17:07
0 komment

Az 56. Kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette: a magyar kormány mindent megtesz a szigetországban dolgozó magyar és visegrádi munkavállalók jogai védelmében, így ebben is lesz visegrádi együttműködés. 

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos heti sajtótájékoztatóját tartja az Országházban 2016. június 30-án. - MTI Fotó: Bruzák Noémi

A miniszter kifejtette: a kormány felállít egy munkacsoportot a Brexit következményeinek kezelésére. Magyarország érdeke a gazdasági és politikai együttműködés fenntartása Nagy-Britanniával. Lépéseket tesznek, hogy a hosszú tárgyalási folyamat eredményes legyen a kilépés és az új együttműködési feltételek megteremtése tekintetében – hangsúlyozta.

Kiemelte: fontos feladat a Nagy-Britanniában dolgozó több százezer magyar munkavállaló jogainak és érdekeinek védelme magyar-brit és EU-brit viszonylatban is. Hozzátette: a visegrádi együttműködést is erősíteni kell, így a magyar munkavállalók érdekében is közösen léphetnek fel.

Nem az EU ellen szól a kvótareferendum

Szerinte nem az EU ellen szól a kötelező betelepítési kvóta elleni népszavazás, hanem jó példa arra, hogy miként lehet egy fajsúlyos kérdésről beszélni a választókkal.

Azt mondta, hamarosan megindul a kampány, így felmerül a kérdés, hogy mi értelme a referendumnak, milyen összefüggésben áll az európai eszmével. Ha a bevándorlással kapcsolatban nem ismerjük meg a magyarok véleményét, nem tudjuk hitelesen képviselni azt az elvet, hogy alapvető joga egy országnak meghatározni, ki tartózkodjon a területén – magyarázta.

Úgy látja, hogy a brit kilépésről született döntéshez hozzájárult a bevándorlás, és ha nem dönthetnek az országok arról, hogy akarnak-e bevándorlást vagy sem, az szétfeszítheti az EU kereteit.

Kérdésre válaszolva Lázár azt mondta, nem tudna jó szívvel az Unióban maradásra szavazni. Vagy nem menne el, vagy a kilépésre voksolna egy a brithez hasonló hazai népszavazás esetén. A mai unió bizonytalanságot, gyengeséget, kiszámíthatatlanságot jelent szerinte.

Lezártnak tekinti a Liget-projekt ügyét

A kormány több mint 3 év társadalmi vita és egyeztetést követően lezártnak tekinti a Liget-projekt kérdését – közölte Lázár János.

Kifejtette, hogy minden érvet és ellenérvet mérlegeltek az ügyben, megkezdődik a kivitelezés és 2018-2019-re elkészül a beruházás. Mint mondta, nem világos, hogy ki mi ellen tiltakozik, mivel a zöldfelületek aránya nőni fog a jelenlegihez képest.

Megjegyezte: politikai akció lehet a dologban, ugyanakkor mindenkinek be kell tartani a törvényeket. Az építési területet a munkavédelmi és építésvédelmi szabályoknak megfelelően lekerítik, a kerítésen kívül azonban nincs akadálya a tiltakozásnak – tette hozzá.

Junckeren csodálkozik, Sorosnak beszólt

Ötpárti egyeztetést hív össze a jövő hét elejére a Miniszterelnökséget vezető miniszter az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény ügyében. Lázár meglepő fordulatnak nevezte, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kizárólag az európai fórumok jóváhagyásához kötné az egyezményt, miközben a magyar parlament határozatot fogadott el arról, hogy a megállapodásról nemzeti szinten is dönteni kíván. Hozzátette: ezen álláspont megerősítését várja a pártoktól.

Egyúttal élesen bírálta Soros György amerikai üzletembert, aki szavai szerint közvetlenül is a színpadra lépve, magyarellenes javaslatokkal és uniós támogatások megvonásával akarja megvalósítani az “iparszerű” bevándorlást. (MTI / 168ora.hu)