Lemondott Süli János, paksi bővítésért felelős államtitkár
A korábbi tárca nélküli minisztert több helyről is érte kritika.
Novák Katalin köztársasági elnök neve alatt jelent meg kedden este az a határozat a Magyar Közlönyben, amely szerint lemondott posztjáról Süli János, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára.
Az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés j) pontja, valamint a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 204. § (1) és (2) bekezdése alapján – a miniszterelnök javaslatára – megállapítom, hogy Süli Jánosnak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának e megbízatása – lemondására tekintettel – 2022. szeptember 5-ei hatállyal megszűnik
– áll a rendelkezésben.
Mint arról az Index beszámolt, Süli János a paksi atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter volt 2017 óta, majd azt követően, hogy az eddigi legnagyobb végkielégítést kapta, a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumba került – mivel az új kormányban Paks 2-nek már nincs külön tárca nélküli minisztere – államtitkárként. A munkát még el sem kezdte, de rögtön kapott is egy komoly fizetésemelést.
Süli János távozásának hátterében – fejtegeti a 444.hu – az a komoly kritika is állhat, amit Lázár János fogalmazott meg a tihanyi Tranziton. Az építési és beruházási miniszter szerint a kormánynak vannak hibás döntései, de közülük a legsúlyosabb bűn az, hogy mostanra nincs már készen a paksi atomerőmű új blokkja.
Patrik már másodikos, de nem történt semmi
Az ATV-nek nyilatkozó Szijjártó Péter osztotta Lázár János véleményét. Mint fogalmazott, „én egy dolgot szoktam mondani, hogy amikor aláírtuk Moszkvában a paksi atomerőmű építéséről a megállapodást 2014-ben, másnap született meg Patrik nevű fiam. Na most, Patrik holnap – (az interjú szeptember 2-i – a szerk.) kezdi meg a második általános iskolai osztályt. Én elhiszem, sőt tudom is, mert három hónapja benne vagyok, hogy a Paks 2 egy nagyon bonyolult dolog. De ennyire nem bonyolult, hogy egy gyerek születésétől második osztályos koráig ne történjen semmi."
Hangsúlyozta:
Nyolc és fél év eltelt. Egyetértek Jánossal, sokat beszélgettünk erről, hogy lehetett volna gyorsabban haladni. Mondom én, aki még nem épített atomerőművet, de a józan ész alapján azt gondolom, hogy lehetett volna.
Az Országos Atomenergia Hivatal a paksi atomerőmű bővítésére vonatkozó létesítési engedélyt nemrég adta meg, így megkezdődhet a valós építkezési fázis, és 2030-ra működésbe léphetnek az új blokkok. (Index)