Létezhet egy olyan statisztika, amelyből kiderül, hányan haltak meg az oltottak közül, de ez titok
Amit a montenegrói egészségügyi miniszter láthat, azt a magyar nép nem
Hónapok óta kéri a szakma, hogy a kormány tegyen közzé részletesebb adatokat a magyar járványról. Mostanság arra kíváncsi mindenki, hányan vannak súlyos állapotban, vagy haltak meg az oltottak közül. Hozzátesszük, hogy például a szomszédos Romániában kérés vagy követelés nélkül mindennap elmondják bárkinek, bármelyik újságírónak, ha kérdezi. Sőt, minden egyes kórháznak joga van nyilatkozni és a készített statisztikát közzé tenni.
A magyar kormány azonban ezt elutasítja, viszont a napokban Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere érdekes kijelentést tett – írja a Portfolio.
A lap hetekkel ezelőtt küldött kérdéseket a Nemzeti Népegészségügyi Központnak azzal kapcsolatban, hogy a koronavírus-járvány negyedik hullámában, vagyis augusztus eleje óta az elhunytak között hogyan oszlik meg az oltottak és a nem oltottak aránya. Megkérdezték azt is, hogy a kórházi ápolásra szoruló koronavírusos betegek esetében ugyanez az arány hogyan alakul. A kérdéseinkre azonban azóta sem kaptak választ, és a szakemberek is hiányolják ezeket az adatokat.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szeptember 29-i Kormányinfón azt felelte, hogy a személyes adatok védelme miatt nem hozzák nyilvánosságra, konkrétan ki oltott és ki nem oltott a súlyos covid-betegek közt. Hozzátette: nyolcszor, tízszer, százszor nagyobb az esélye a halálozásnak az oltatlanok körében, ezt nemzetközi adatok is igazolják.
Szombati Facebook-posztjában Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője írta azt, hogy Kásler Miklós napokban tett nyilatkozatából derült ki: a kormány rendelkezésére áll egy komoly és rendszerezett adatállomány, amelyet azonban titkolnak.
Kásler Miklós - az MTI beszámolója szerint - Jelena Borovinic Bojovic egészségügyi miniszternek rendelkezésére bocsátott egy statisztikát.
Kásler Miklós ismertette azt a járványügyi tanulmányt, amely ötféle vakcinával oltott, 3,7 millió magyar ember oltás utáni fertőzési és halálozási adatait tartalmazza, illetve azokat a nem végleges, de folyamatosan érkező adatokat, amely ötféle vakcinával oltott, 3200 ember teljes immunológiai státusának jellemzését szolgálja”
– írja a kormany.hu. Vagyis az nem sért személyiségi jogokat, ha a montenegrói egészségügyi miniszternek - név nélkül - elmondja ezeket a számokat, csak ha ugyanezt a magyar népnek mondja el.
Ujhelyi István azt is elmondta, már három hete hiába várja a covid-betegek oltottsági adatait kikérő közérdekű adatigénylésére a választ a kormányzati illetékesektől, Müller Cecília tiszti főorvos azonban legutóbb további 45 nap haladékot kért a vészhelyzeti leterheltségre hivatkozva.
„Itt van a negyedik hullám és nem tudjuk, hogy mennyire vagyunk biztonságban. Más országokban épp az oltási kedv erősítése miatt hozzák nyilvánosságra a covidos betegek és elhunytak oltottsági adatait, csak nálunk titkolja ezt az információt a kormányzat” - értékelte a helyzetet az ellenzéki politikus, aki a Kásler Miklós által hivatkozott tanulmány teljes nyilvánosságra hozatala érdekében is újabb közérdekű adatigényléssel élt a minisztérium felé, ennek törvényi alaphatárideje a napokban szintén lejár. (168.hu)