h i r d e t é s

Litvánia kilépett Peking szövetségéből, a többi EU-tagot is erre szólítja fel

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Litvánia kilépett Peking szövetségéből, a többi EU-tagot is erre szólítja fel

2021. május 23. - 08:50

Romlik a viszony az EU és Kína között, Magyarországon persze ebből semmit nem tapasztalni.

Orbán Vitkor és Hszi Csin-ping - Forrás: Pesti Srácok

Litvánia kilép a Kína és 17+1 kelet-közép-európai ország szövetségéből – jelentette be az ország külügyminisztere. Gabrielus Landsbergis a többi uniós országot is hasonló lépésre szólította fel – írja a Politico. „Az EU akkor a legerősebb, ha mind a 27 tag egységesen lép fel” - írta a brüsszeli uniós szaklapnak a politikus, aki szerint ez alól nem kivétel a Kínával fennálló viszony sem.

A Politico megkérdezte Kína EU-nagykövetségét, ahol azt a választ kapták, nem volt tudomásuk a litván lépésről.

Bár a kezdeményezésben jószerivel egyedül Magyarország volt aktív az uniós államok részéről, a vilniusi döntés jelzi az EU és Peking közötti viszony romlását. Ennek legutóbbi lépése az volt, amikor az Európai Parlament csütörtökön úgy határozott: le kell állítani a beruházásvédelmi megállapodás ratifikálását, ameddig Peking nem oldja fel azokat a szankciókat, amelyeket válaszlépésként hoztak meg az ujgur kényszermunka miatt meghozott hasonló uniós döntések után.

Az egység hiányát jól mutatta egy hete az a Kínát elítélő határozat is, amelyet a hongkongi demokráciába való beavatkozás miatt akart az EU elfogadni, ám a magyar kormány ellenkezése miatt ez meghiúsult. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter ezt akkor azzal indokolta, hogy ha nyolc határozat nem hozott sikert, miért a kilencedik hozna, ám uniós partnerei ezt nem így látták.

A feszültség azonban nem új keletű, a Politico emlékeztet arra, hogy több uniós ország nem fogadta el a kínai elnök meghívását a 17+1 együttműködés tagjainak februári online csúcstalálkozójára. (Orbán Viktor természetesen részt vett.)

Kína eközben a vakcinadiplomácia eszközéhez folyamodott, és ha az uniós országok között csak Magyarországon aratott sikert, az együttműködés többi tagjánál próbálkozik, ám túl nagy sikerrel ott sem járt, hiszen egyedül Szerbia vásárolt a Sinopharm oltóanyagból - emlékeztet a Politico. (hvg.hu)