Magyar fegyvereket foglalt le a tálib titkosszolgálat
Razziát hajtott végre a tálibok által üzemeltetett, afganisztáni Általános Hírszerzési Igazgatóság Kabul környékén.
Az Afganisztánt uraló, radikális iszlamista tálibok egy illegális fegyverraktárat számoltak fel, lefoglalva egy csomó fegyvert, köztük amerikai géppuskákat, szovjet rakétagránátvetőket és érdekes módon két darab magyar gyártmányú AMD-65-ös gépkarabélyt is. - írja a Portfolio
A razziát Twitter-oldalán jelentette be a tálib hírszerzés, mint ismertetik: Kabul 17-es számú kerületében találtak egy illegális fegyverraktárat, jelentős mennyiségű fegyvert lefoglalva az akció során. Az eseményről videót is közzétettek.
د کابل ولایت د استخباراتو ریاست منسوبینو د یو لړ مؤثقو کشفي معلوماتو پر اساس د اوولسمې حوزې اړوند سر کوتل سیمه کې ګڼ شمېر هغه وسلې او مهمات چې په ناقانونه توګه ساتل شوي وو، کشف او ترلاسه کړل. pic.twitter.com/7NgwQtxrUq
— د استخباراتو لوی ریاست-GDI (@GDI1415) July 14, 2022
A fegyverek jelentős része még a NATO-beavatkozás idejéről maradhatott hátra, elképzelhető, hogy a kaotikus afganisztáni NATO-kivonulás során kerültek valahogy a meg nem nevezetett tulajdonú kabuli fegyverdepóba.
A videón jól látható néhány, szinte makulátlan állapotú, amerikai gyártmányú M240-es géppuska, pár szovjet gyártmányú RPG-7-es rakétagránátvető, különféle Kalasnyikov-variánsok, köztük két darab, magyar gyártmányú AMD-65-ös gépkarabély is.
A magyar vonatkozás miatt az AMD-kről talán érdemes pár plusz szót ejteni. A FÉG az 1960-as évek végén kezdte el gyártani ezt a Kalasnyikov-variánst, az 1990-es években szinte teljes egészében kivonták szolgálatból a Magyar Honvédség, a 2010-es évekre pedig a rendőrség szolgálatából is.
A szolgálatból kivont AMD-ket Magyarország még az 1990-es évek végén, 2000-es évek elején értékesítette a nemzetközi piacon, az Egyesült Államokban valamiért kifejezetten népszerűnek bizonyult mind magánszemélyek, mind pedig különféle, Közel-Keleten tevékenykedő zsoldosok körében.
Afganisztánba a NATO-intervenció után jutottak el az AMD-k, vélhetően amerikai közbenjárással; a NATO-lojalista afgán kormány által létrehozott Afgán Nemzeti Rendőrség kötelékében rendszeresítették nagyobb számban. A legtöbb AMD-s fotó afgán rendőrökről a 2009-2011-es évekből származik, így jogosan feltételezhető, hogy a legtöbb magyar gépkarabélyt ezekben az években vették át.
A tálib hatalomátvétel után vélhetően az Afganisztánban maradt amerikai és egyéb NATO-fegyverekkel együtt az AMD-k is többnyire iszlamista radikális, illetve magánszemélyek kezében kötöttek ki. (Portfolio)