h i r d e t é s

Magyarország emblematikus hegyei 1. – A Gerecse

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarország emblematikus hegyei 1. – A Gerecse

2015. június 21. - 14:24
0 komment

Mindegy, hogy városlakóról, vagy vidéki emberről van szó, a természetben való bóklászás bizonyos időközönként mindenkinek kell.

Még akkor is, ha nem tud róla, vagy macerásnak érzi az elindulást.
Reméljük, hogy a magyar hegyekről szóló sorozatunk többeket is sikerrel kimozdít majd a szobából.
Elsőként dobbantsunk egy nagyot, s nézzünk fel a Gerecsére!


A Nagy-Pisznice közelről.
Forrás: kadath.hu

A Dunántúl kapcsán legtöbbünknek a Rám-szakadék jut az eszébe, ha túráról, kirándulásról van szó, s ez valószínűleg így marad az idők végezetéig. Nincs is ezzel semmi gond. Ugyanakkor nem árt, ha egy kicsit jobban körbenézünk a környéken, mely egyébként nem éppen aprócska tájegység, hiszen mindaz, ami a dobogókői kilátóról a szemünk elé tárul, bizony rejt még egy s más érdekességet. Például annak tényét is, hogy a hegyek mögött is hegyek vannak.

A Dunazug-hegység nyugati szélén az égbe magasodó, háromszög alakú kitüremkedést sokan és sokszor nevezik Gerencsének is, ami hiba, azonban egész hatékonyan öröklődik tovább szájhagyomány útján.


Kirándulás a Gerecsében
Forrás: omniplan.hu

Legmagasabb csúcsa a Nagy-Gerecse, a maga 634 méterével, mellyel alapvetően nem tartozik a legmagasabb hegyeink közé, ellenben különlegessége abban keresendő (a turista szemével), hogy dachsteini mészkő és dolomit alkotja, ezért kiterjedt barlangrendszerrel rendelkezik, míg felszínén igen gyakori látvány a jellegzetes löszfal.

Komárom-Esztergom-megye viszonylag számos, könnyedén megközelíthető pontjáról elindulhatunk felfedezni a Gerecsét, nem egy túrát szerveznek kifejezetten a hegy meghódítására az év több pontján, így akár tapasztaltabb túrázóként, akár a természet értékeivel újonnan ismerkedőként is lehetőség nyílik a szervezett barangolásokra.


Gerecse - Tarján
Forrás: turaarpi.blogspot.com

A Gerecsére már csak azért is érdemes legalább egyszer ellátogatni gondosan befűzött bakancsunk társaságában, mert növényvilága egészen sajátos képet kölcsönöz a hegytetőknek. A tölgyes karszterdők az uralkodóak, s aljnövényzetük tavasszal jellemző vendége a hunyor és az őzsaláta, de akad itt a Jégkorszakban már aktívan szaporodó növényzet maradványaként magyarföldi husáng is.

Mindazoknak kötelező, akik még nem ismerik, de szerelmesek a Dunántúli-középhegységbe, s nyitottak egy olyan túrára, ahol a hirtelen szintemelkedések végett valóban nem árt a jó lábbeli.
Aki egyszer kirándult már a Gerecsében, az egész biztosan visszatérő vendége lesz a vidéknek, mely távol van minden zajtól és stressztől, s egészen közel valami olyasmihez, amit nehéz volna megfogalmazni, érdemes inkább megtapasztalni.

 

(Címlap: Forrás: gerecseviz.hu)

Posted by SEJT on 2015. június 21.