h i r d e t é s

Magyarország új sportfogadási engedélyezési feltételei

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarország új sportfogadási engedélyezési feltételei

2023. március 09. - 09:52

Mint azzal sok hazai játékos tisztában van, Magyarországon a sportfogadások és egyéb szerencsejátékok legálisak, tehát engedélyezve vannak. Ezeken engedélyek megléte nélkül nem lehet kaszinókat és fogadó oldalakat üzemeltetni. 

Mivel a szerencsejáték szabályozás minden országban másképp zajlik, ezért hazánkban is más szabályok vonatkoznak a fogadó oldalak megnyitására, valamint azok üzemeltetésére. A törvényeket alapos kutatások és mérlegelések után hozzák meg, hiszen legtöbb esetben a kiskorúak védelmét, az adatbiztonságot, valamint a függőség kockázatát is figyelembe kell venni. Nézzük tehát, hogy milyen új szabályok vonatkoznak a sportfogadásokra hazánkban.

Változások a 2023-as évben

Fontos tudni, hogy minden legális szerencsejátékozással rendelkező országban engedélyek meglétével lehet irodákat és kaszinókat működtetni. Ez főképp a szerencsejátékosok védelmének érdekében van így, valamint azért, hogy hatékonyabban ki lehessen szűrni a csalókat, valamint az illegális tevékenységeket. Ez Magyarországon sincs másképp, éppen ezért üzemeltetőként, de sportfogadó játékosként is érdemes informálódni, és tisztában lenni a törvényekkel és szabályokkal.

Minden törvényt előre határoznak meg, melynek köszönhetően az érintett feleknek (pl. cégeknek és szolgáltatóknak) lehetőségük van felkészülni az új törvények beiktatása előtt. Éppen ezért a 2023-as változtatásokat 2022. július 22-én hozták nyilvánosságra. Általános tudnivaló, hogy Magyarország eddig állami monopóliumot tartott fenn a szerencsejáték piacon, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatók csak akkor üzemeltethetnek online fogadó oldalakat és kaszinókat, amennyiben rendelkeznek fizikai épülettel is. Az idei törvényekben az állam megszüntette a monopóliumot, melynek köszönhetően azok a szolgáltatók is érvényesülhetnek, amelyeknek a cége az Európai Gazdasági Térségben van bejegyezve.

Engedélykérelmek

Függetlenül attól, hogy a törvényhozók megalkották és felépítették az új szabályrendszert, bizonyos módosításokat a régi engedélyekkel kapcsolatban is végeztek. Az új törvények beiktatásával az Európai Gazdasági Térségben bejegyzett cégeknek extra engedély kérelemre lesz szükségük ahhoz, hogy legálisan működtethessenek sportfogadó irodákat. Az állam a szerencsejáték-törvények módosítása során határozatokat hoztak létre, melyekben részletesen leírják, hogy milyen feltételeket kell teljesíteniük az üzemeltetőknek.

Szerencsejáték
A túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!

A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.

Felelős játék 

A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma. 

Játékfüggőség

Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?

A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük. 

Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak. 

A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat: 

• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás 
• munkahely, lakás elvesztése 
• családi és párkapcsolati problémák 
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel 
• a hobbi és az érdeklődés feladása 
• magányosság, izoláció 
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása 
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk) 

Önkorlátozás 

A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!

Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt

Hova fordulhat segítségért?

Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:

Szerencsejátékos Segélytelefon

Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.

A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a [email protected] e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778

A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.

Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.

Ne feledje: problémájával nincs egyedül!

Ilyen feltétel például az, hogy az üzemeltetőknek minimum ötéves tapasztalattal kell rendelkezniük az EGT-országban, valamint a kérelmet benyújtó személynek fióktelepet kell létesíteni az ország területén, melyhez legalább 1 milliárd forint tőkével kell rendelkeznie. Ezenkívül be kell nyújtania egy jóváhagyott játékosvédelmi tervet, valamint több száz milliós biztosítási pénzt, valamint engedélyezési díjat kell befizetnie.

Az imént említett feltételek csupán egy kis szelete annak a több száz oldalas határozatnak, melyben részletesen le vannak írva, hogy miket kell teljesíteni. Ebből tehát levonhatjuk a következtetést, hogy habár az állami monopólium megszűnt, a szerencsejáték-platformok üzemeltetőinek rendkívül bonyolult és hosszú eljárásokra kell felkészülniük. Emellett a hazai adók mértékével is tisztában kell lenniük, melyben az áll, hogy az online sportfogadásokra vonatkozó adókra 15%-ot kell fizetni, a társasági adó pedig 9%.

Kereskedelmi és pénzforgalmi ellenőrzések

A legalizáció érdekében szigorúbb szabályozások fognak vonatkozni a pénzforgalmi- és kereskedelmi piacra. Ez azt jelenti, hogy erősítenek a piaci ellenőrzéseken, az eredményesség érdekében pedig bevonják az adóhatóságot, valamint az egyéb szükséges szervezeteket is.

Minderre az alábbiak miatt van szükség:

  • Játékosok jogai
  • Kiskorúak védelme
  • Függőség kockázata
  • Személyes- és banki adatok védelme
  • Csalások hatékony szűrése
  • Illegális tevékenységek megelőzése
  • Pénzmosás elleni küzdelem

Talán mindenki számára egyértelmű, hogy a függőség kockázatának csökkentése, valamint a kiskorúak védelme minden szempontból rendkívül fontos. Ezen okok miatt a törvényhozók úgy módosították a jogszabályokat, hogy hatékonyan kiszűrhessék a csalásokat. Mivel a legtöbb csalás a pénzforgalmi szolgáltatókon keresztül történhet, ezért a szerencsejáték-platformok törvénykezésében ez a szempont kiemelt szerepet kap. Ez azt jelenti, hogy a törvényhozók olyan intézkedéseket alkalmaznak, mint például a bírságok kiszabása, amennyiben gyenge védelmi rendszerekkel vannak ellátva a fogadó oldalak, illetve a honlapok blokkolása.

A pénzmosás elleni küzdelem miatt a szolgáltatók kötelesek leadni a keletkezett számlákat és a tranzakciós adatokat az illetékes szervezetek számára. Ezért fontos, hogy az adott üzemeltető minden papírt és adatot megőrizzen a folyamatokról, így elkerülhető a későbbi nézeteltérés, illetve könnyebb lesz az új jogszabályok általi üzemeltetés is.