h i r d e t é s

Magyarországon 1 millió 716 ezer apa nevel gyermeket családban vagy egyedülállóként

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarországon 1 millió 716 ezer apa nevel gyermeket családban vagy egyedülállóként

2018. június 15. - 15:39

Az apák napját Magyarországon az idén e hét vasárnap, június 17-én ünneplik. 

Illusztráció: pixabay.com

Hazánkban 1 millió 716 ezer apa nevel az édesanyával (házastársként, élettársi kapcsolatban) vagy egyedülállóként egy vagy több gyereket. Az összes egyedülálló szülőből álló család közel 15%-ban, azaz minden hetedik „egyszülős” családban az apa gondozza egy vagy több kiskorú gyermekét.

Az apák napja „story”

Számos országban június harmadik vasárnapján köszöntik az édesapákat és nagyapákat az egész világon. Ebben a hagyományt megteremtő Amerikai Egyesült Államokat követjük.  Egyes országokban azonban másként alakult a szokás.

Civil kezdeményezésre elsőként Richard Nixon nyilvánította hivatalos ünnepnappá 1972-ben. Élenjáróan az USA-ban fektetnek a legnagyobb hangsúlyt az apák családban betöltött szerepére és ezzel a társadalomban elfoglalt nevelői munkájuk elismerésére.

Az Örs vezér téri ÁRKÁD az idén különleges figyelmet szentel a méltatlan módon mellőzött apák napjának. A budapesti ÁRKÁD apák napi akciójával, összefoglalóival és infografikáival az édesapák családban és társadalomban betöltött szerepére kívánja felhívni a figyelmet. A családtagokat (tinédzsereket, édesanyákat, fiatal felnőtt gyerekeket) mindemellett felelősen arra ösztönzik, hogy a családi ünnepi naptárba emeljék be ezt a napot, hiszen az édesapák is megérdemlik, hogy megünnepeljék őket. 

 

Az apák napja világszerte

Az apák napját Magyarországon június harmadik vasárnapján ünneplik, ami idén június 17-re esik. Számos országban ugyanezen a napon köszöntik az édesapákat és nagyapákat az egész világon. Ebben a hagyományt megteremtő Amerikai Egyesült Államokat követjük.  Egyes országokban azonban másként alakult a szokás. 

Európában igen színes a paletta, sok országban eltérő időpontra tűzték az ünnepnapot:

Van, ahol ebben az évben már túl vannak az édesapák köszöntésén: február 23-ra esett a jeles nap a zömében európai, de inkább kettős – eurázsiai - fekvésű Oroszországban; március 19-re Olaszországban, Portugáliában, Spanyolországban, Andorrában, Svájcban. Június 5-én pedig Dániában és az elmúlt vasárnap Litvániában már megünnepelték a férfi felmenőket. 

Van, ahol a keresztény ünnephez kötik, így Németországban a húsvétot követő 40. napon, áldozócsütörtökön tisztelték meg az apukákat (a magyar hagyományok szerinti pünkösd előtti héten).

A szomszédos Ausztriában és Belgiumban minket megelőzően e hét vasárnap tartják, de néhol államon belül is vannak eltérések, így például Antwerpenben eltérő időpontot jelöltek ki az édesapák ünneplésére. 

Európa néhány országában a jeles napot a hazai apák napját követően tartják. Lengyelországban június 23-án; a közeli Erdélyben június utolsó vasárnapján (idén június 24-én); míg Észtországban, Finnországban, Norvégiában és Svédországban november második vasárnapján köszöntik az édesapákat.

De mi helyzet más kontinenseken? 

1972-ben az Amerikai Egyesült Államokban nyilvánították először hivatalos ünnepnappá az apák napját.  Észak-Amerika a „június harmadik vasárnapi apák napja ünnepet” tartja, ahogyan mi is.

Közép- és Dél-Amerikában azokban az államokban – ahol hivatalosan ünneplik – többnyire követik a kezdeményező példát, bár ettől eltérően Nicaragua fix napon, június 23-án, a Dominikai Köztársaság július utolsó, míg Brazília augusztus második vasárnapján tartja.

Afrikában a legtöbb országban nincs hivatalosan és állami szinten kijelölt apák napja, de a Dél-Afrikai Köztársaságban szintén június harmadik vasárnapján régóta ünneplik.

Ázsiában sem egységes a jeles nap: Dél-Koreában már május nyolcadikán megtartották; míg Vietnám július hetedikét emelte az apák ünnepnapjává. Augusztusban tartják Iránban és Tajvanon; december 5-én Thaiföldön.

Az apák napja Ausztráliában és Új-Zélandon szeptember első vasárnapja.