Magyarországon a fasizmus mutálódott formája bontakozik ki
Magyarországon és Európa többi részén a demokráciával szembeni olyan gyűlölet van kialakulóban, mint a második weimari köztársaság idején - mondja Ungváry Rudolf író.
És a Nyugat jelenleg nem rendelkezik olyan ellenszerrel, amellyel fel tudná tartóztatni ezt a „nem fasisztoid fasizmust”. A Deutschlandradio interjúját Peter Kapern készítette.
Azt az embert hősként tisztelték Németországban: Horn Gyulát, azt a magyar külügyminisztert, aki 1989-ben megragadta a drótvágót, és átvágta a szögesdrótot az osztrák-magyar határon. Ezzel megpecsételte a vasfüggöny végét és vele együtt Németország megosztottságának a végét is. Horn akciója különleges hozzájárulás volt a Magyarország és Németország közötti, hagyományosan jó kapcsolatokhoz. És mára mi maradt ebből? Magyarországot bírálják, mert Orbán Viktor kormányfő egyre autokratikusabban kormányozza az országát, és mivel Angela Merkel kancellár emiatt a múlt héten újra aggódott, Orbán a nácikhoz hasonlította.
„A németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek, ne küldjenek, az a kérésünk. Nem volt jó ötlet, nem vált be”.
Orbán Viktor magyar kormányfő, amint a Werhrmacht magyarországi bevonulására utal. A német politika a pártokon átívelően fel van háborodva. Ungváry Rudolf magyar-osztrák írót arról kérdeztem az adás előtt, hogy hogyan értékeli a nácikra való célzást.
– Ez a célzás beilleszkedik ennek az embernek a totálisan antidemokratikus megnyilvánulásainak a sorába, ugyanis ő már kezdettől azt állította, hogy a magyarok a pogány turulmadár jegyében a vér és a rög alapján közösséget alkotnak, és ez az egyeduralkodó, aki Magyarországot lényegében korporatív-fasisztoid állammá akarja alakítani, természetesen saját eszméinek a foglya, és ezért olyan útra lép, amelyen végső soron a szakadékba vezeti az országot. De az még odébb van, és ezen a folyamaton belül egyre kevésbé képes mértéket alkalmazni, és mivel alapvetően azzal serkenti a híveit, és a magyar belpolitikát, hogy az ország szabadságharcot folytat – ezúttal nem a Habsburgok, ezúttal nem a Szovjetunió, ezúttal nem a törökök, hanem az Európai Unió ellen, egészen logikus, hogy teljesen értelmetlenül támadja Angela Merkelt. Ez körülbelül úgy működik, mint a koreai egyeduralkodónál.
- Ez azt jelenti, hogy Ön magát Orbánt is a fasiszta gondolatokhoz közelinek látja, és ez elvezet a következő kérdéshez: hogyan kell értékelni, hogy ez a náci hasonlat egy olyan ország kormányfőjétől jön, amely országban jelenleg szélsőjobboldali magyar gárdák egyenruhában és messzemenően zavartalanul menetelhetnek a városokban, ahogyan ezt az SA tette az 1920-as években Németországban?
– Magyarországon a fasisztoidnak egy mutált formája bontakozik ki. Ez azt jelenti, hogy a felszínen egyáltalán nem veszi észre az ember a fasizmust. Mindazok, akik Magyarországon antiszemita módon nyilvánulnak meg, állítják, hogy ők nem antiszemiták. Tehát itt feltalálták a nem antiszemita antiszemitizmust. Ugyanígy Magyarországon találták fel – és még exportálhatják – a nem fasisztoid fasizmust. Ezt körülbelül az első világháború utáni európai spanyolnátha-járványhoz lehetne hasonlítani. Az európai lakosságnak akkoriban egyáltalán nem volt immunreakciója erre a nátha-mutációra, és körülbelül ugyanígy keletkezett Magyarországon a fasisztoid egy mutációja, amely ellen alapvetően nem csak a magyarok, nem csak a baloldal nem talál nyelvet, hanem lényegében a Nyugat sem rendelkezik ellenfogalmakkal, ezáltal természetesen csak a hagyományos demokratikus érvekkel tudják leírni ezt a rendszert, és ez természetesen nem megy, ha az ember nem ismeri fel, hogy itt a fasisztoid egy rejtett formája bontakozik ki.
- Tulajdonképpen mit szólnak ehhez a magyarok, hogy Orbán Viktor ilyeneket mond?
– A reakció ennek az országnak a történelmi múltjával függ szorosan össze. Itt nem tudott kialakulni egy erős, európai értelemben vett jobboldal. A kommunista időkben elnyomták és megsemmisítették azt a keveset, ami volt a konzervatív és jobboldali politikai mozgalmak terén, és manapság a magyar lakosság nagy része abban a hagyományos politikai helyzetben van, amelyben a Führert akarják, és idegenszerűnek tekintik azokat a politikai harcokat, amelyek egy demokráciában normálisak. És ebbe a helyzetbe került most ez az egyeduralkodó Magyarországon. Azt is mondhatnánk, hogy lényegében visszatért a történelem Magyarországon.
- Mármost az athéni, madridi, lisszaboni tüntetéseken azt látjuk, hogy Angela Merkel kancellárt SS-egyenruhában ábrázoló képeket visznek. Ez azt jelenti, hogy Orbán Viktor valójában az európai fősodorban van?
– Ez a fősodor lényegében olyan, ahogyan azt az általam nem kedvelt Lukács György filozófus annak idején megfogalmazta: a buták forradalma. És ezzel kapcsolatban egyszerűen kialakul a gyűlölet a demokráciával, mint olyannal szemben, hogyan a weimari köztársaságban is kifejlődött. Ezzel kapcsolatban meg kell mondani, hogy ez nagyon nagy kihívás az euro-atlanti kultúrával szemben, és ha nem ismerjük fel ezt a tendenciát teljes valójában, például hogy az elitek, az Európai Unió politikai elitjei is némileg leszerepeltek – és ez ellen maguknak az eliteknek kellene tenni – akkor természetesen erősödnek ezek a tendenciák, és lényegében egyszerűen csak az történik, hogy narcisztikus, vagyis fasisztoid beállítottságú emberek, mivel álcázniuk kell magukat, olyan jelképekkel dolgoznak, mintha nem lennének fasisztoidok.
- Ungváry Rudolf írót hallották, a beszélgetést röviddel az adás előtt rögzítettük.