Magyarországon is dübörgött az orosz pénzmosoda
Tisztázódott, hogy tengernyi pénzt mostak magyar bankokon keresztül az orosz Laundromat-rendszer működtetői, közel 22 milliárd dollárnyi rubelt. - írja az mno.hu.
Tekintélyes hazai szálai is vannak a Laundromat néven hírhedtté vált orosz-nemzetközi pénzmosó hálózatnak – értesült az Index. A portál szerint a magyar bankrendszeren keresztül több mint 7 milliárd forintnyi összeget fehérített ki a bűnszervezet, többet mint a térség más országaiban együttvéve.
A cikk felidézi a közel négy évig működő Lanudromat-hálózat kezdeteit és működési elvét, amit korábban a Novaja Gazeta független orosz napilap egyik szerzője fedett fel, a napokban az OCCRP nemzetközi újságíró szervezet segítségével pedig a pénz nemzetközi útját is megismerhették.
Eszerint az orosz fehérgalléros bűnözői körök 2010-ben rájöttek arra, hogyan lehet kikerülni az egyre keményebb antikorrupciós intézkedéseket: strómanokkal és fiktív cégekkel kötöttek szerződéseket, akik vagy amik aztán komoly adósságot halmoztak fel, legalábbis a megbízók ezt állították.
A „károsultak” ezután perre vitték az ügyet – rendszerint könnyen lefizethető moldovai bírók előtt, akik néha akár 500 millió dollár megfizetésére kötelezték az adósokat. A szerződésekért kezességet vállaló orosz cégek vagy bankok fizettek, mint a katonatiszt. A pénz aztán többszörös áttéttel, uniós bankok számláin keresztül jutott e a tényleges felvevőhöz, de a világ nagy pénzintézetein keresztül is dollár százmilliókat moshattak át a szervezet tagjai.
Így négy év alatt 22 milliárd dollárral, más becslések alapján viszont 80 milliárd dollárral is megkárosíthatták az orosz gazdaságot – utóbbi összeg megközelítené Magyarország egyéves gazdasági teljesítményért.
Az Index arra is kitér, hogy az orosz állami vezetés legfelsőbb körei is érintettek lehettek a pénzmosási ügyben: a volt moszkvai polgármester neje volt az egyik tulajdonosa annak az orosz banknak, ahonnan a legtöbb utalást bonyolítottak le. Az asszony később eladta a tulajdonrészét egy olyan vállalkozónak, aki építési cégével csak állami megrendelésekből élt, és a sajtóhírek szerint az FSZB egyik tisztje volt. Ebben a bankban lett – a 2010-2014 közötti időszakban – igazgatósági tag Vlagyimir Putyin másod-unokatestvére, Igor Putyin. Ő később a Forbes orosz kiadásának tagadta, hogy bármi köze lett volna az ügyletekhez.
A hatalmas csalási ügyhöz furcsán viszonyulnak az orosz hatóságok: a moldáv rendőrség például orosz segítséget kért a pénzmosás felgöngyölítéshez – ehelyett FSZB ügynököket kaptak, akik inkább arra voltak kíváncsiak, hogy a moldáv nyomozók mennyit tudnak az bűnyügyről.
Nemrég a Magyar Nemzet Online is beszámolt róla, hogy az orosz hírszerzés ügynökei zaklatják azokat, akik nyilvánosságra szeretnék hozni a Moldova legnagyobb pénzmosási ügyét – itt, a Moldincoin bankban indultak útjukra ugyanis a bírósági döntés alapján befizetett összegek. A chisinau parlament szerint az orosz hírszerzők legalább 25 embert próbáltak az üggyel kapcsolatban megfélemlíteni, gyalázkodó stílusban vontak kérdőre parlamenti képviselőt és hírszerzési vezetőt is.