Már két hónapja eltűnt az egyik leggazdagabb kínai milliárdos, egyre többen gyanakodnak
Immáron két hónapja nem tudni semmit az Alibaba alapítójának, Jack Mának a hollétéről, mely időben kísértetiesen összefügg a kínai hatóság által indított leszámolásról, amelynek többek között az óriáscég is célkeresztjében volt.
Már két hónap telt el azóta, hogy Jack Ma utoljára a nyilvánosság előtt mutatkozott, még annak a televíziós műsornak az utolsó adásában sem jelent meg, ahol bíróként szerepel – írja a Reuters. Ez pedig komoly pletykákat indított el a közösségi médiában, hogy vajon hol lehet az egyik legvagyonosabb és legbefolyásosabb kínai milliárdos.
Ma utoljára egy sanghaji konferencián jelent meg nyilvánosan október végén, ahol igen erős kritikákkal illette a kínai szabályozóhatóságokat. Ezt követően több kínai tisztviselővel is nyilvános szóváltásba keveredett, melynek az lett a vége, hogy az Alibaba csoportba tartozó Ant Group 37 milliárd dollárosra taksált tőzsdei bevezetése meghiúsult.
A hírügynökség felkereste az Alibabát hétfőn, a cég szóvivője pedig csak a tévéműsor kapcsán nyilatkozott, és elmondta, egyéb elfoglaltságok miatti időpont-ütközés miatt nem tudott az utolsó adásban részt venni Ma.
Habár a Twitteren egyre több spekuláció indult be a milliárdos hollétéről, ez a kínai közönséghez nem jutott el, mivel a közösségi média platform tiltva van az országban. A kínai közösségi médiában viszont nem volt különösebben gyakran tárgyalt téma, viszont a teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy ott erősen működik a cenzúra is.
Ma októberi beszéde óta a kínai hatóságok teljes pályás letámadást indítottak a cégei ellen, többek között trösztellenes jogszabályt is hoztak, mely az Alibabát is vastagon érinti. Duncan Clark, egy pekingi tanácsadó cég vezetője elmondta, szerinte mi lehet a helyzet: "Szerintem megmondták neki, hogy vegyen egy kicsit vissza. Ez alapvetően egy különleges helyzet, de úgy vélem, inkább az Ant csoporttal kapcsolatos ügyekhez köthető, és az érzékeny pénzügyi szabályozásokhoz".
Mint a Business Insider is írja, habár az is elképzelhető, hogy Ma önként marad távol a nyilvánosságtól, amíg a cégei ellen folynak a vizsgálatok, ez egy erős emlékeztető a többi kínai üzletembernek, akik eltűntek, miután a kínai hatóságokkal szembeszegültek.
Ott volt például Ren Zhiqiang ingatlanmágnás esete, aki még 2020 márciusában tűnt el a nyilvánosság szeme elől, miután azzal vádolta a Kínai Kommunista Pártot, hogy rosszul kezelték a koronavírus-járványt. Mint később kiderült, 18 év börtönre ítélték ezért – természetesen valami súlyos állami elleni bűncselekményre hivatkozva – ami a 69 éves üzletembernek tulajdonképpen életfogytiglani is lehet. (liner.hu)