h i r d e t é s

Máris megvannak a jelentkezők Oroszország energia-nagyhatalmi szerepére

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Máris megvannak a jelentkezők Oroszország energia-nagyhatalmi szerepére

2023. április 29. - 09:58

Oroszország globális energetikai szerepvállalása csökkenni fog, és az USA és Katar is a számos nemzet között van, amelyek készen állnak arra, hogy betöltsék a helyét – vélik iparági elemzők.

A kép illusztráció! - Forrás: The Conversation

Oroszország globális LNG-ellátási részesedése ebben az évtizedben szinte biztosan csökkenni fog” – mondta Henning Gloystein, az Eurasia Group politikai tanácsadó cég energia-, klíma- és természeti erőforrásokért felelős igazgatója a CNBC-nek. Megjegyezte, hogy az orosz cseppfolyósított földgáz szerepe már az ország tavalyi ukrajnai inváziója előtt is visszaszorulóban volt.

A nyugati szankciók pedig, amelyek az Ukrajna ellen indított háború miatt léptek életbe Oroszországgal szemben, még inkább kiszorították a külföldi befektetéseket az orosz LNG-szektorból.

Az, hogy Oroszország nem tud cseppfolyósító modulokat (amelyek lehetővé teszik a földgáz LNG-vé alakítását) vásárolni, akadályozni fogja ambícióit – mondta az S&P dél- és délkelet-ázsiai gázipari igazgatója, Zhi Xin Chong.

Ebben az évtizedben Oroszország számára rendkívül nagy kihívást jelent majd cseppfolyósítási kapacitásának bővítése, tekintettel az országgal szemben bevezetett széles körű szankciókra” – részletezte Chong.

Hozzátette, hogy az orosz LNG-létesítmények földgáztermelésre szolgáló összkapacitása a következő években 37 millió tonnán marad.

2030-ra a teljes globális LNG-kapacitás 50%-kal, évi 671 millió tonnára nő – és Oroszország részesedése ebből a tortából várhatóan 5%-ra csökken a jelenlegi 6,7%-ról – vetítette előre az S&P szakértője.

Oroszország csökkenő szerepe

2021-ben, az ukrajnai inváziója előtt Oroszország volt a világ legnagyobb gázexportőre, valamint Ausztrália, Katar és az USA után a negyedik legnagyobb LNG-exportőr.

És várhatóan ezek az országok fogják betölteni a helyét – vélik az elemzők.

Sokkal nagyobb hangsúlyt fogunk fektetni más országokra, például az Egyesült Államokra, Mozambikra és Ausztráliára” – mondta Chong.

2022 első felében az USA Katart és Ausztráliát megelőzve a világ legnagyobb LNG-exportőrévé vált az Energy Information Administration szerint.

Chong arra számít, hogy 2030-ra az USA a globális LNG-kapacitás 25%-át, Katar pedig 19%-át fogja kitenni.

Mellette Henning Gloystein is az Egyesült Államokat és Katart nevezte meg az orosz visszaszorulás “fő haszonélvezőnek“.

Az új projektek és a meglévő létesítmények bővítései az Egyesült Államokban felgyorsultak, akárcsak Katar hatalmas mezőbővítése, miután Európa tavaly betört az LNG-piacra” – mondta.

Az Egyesült Államok és Katar mellett a kelet-mediterrán térség is szerepel a listáján, mivel a régió földrajzilag alkalmas arra, hogy helyettesítse az orosz vezetékes gázt a dél-európai országok, különösen Olaszország, Görögország és Horvátország számára.

A kelet-afrikai LNG, beleértve Mozambikot és potenciálisan Tanzániát is, szintén előnyös megoldás lehet” – tette hozzá Gloystein. (vg.hu)