h i r d e t é s

Másfél év alatt újítanák fel a Lánchidat és az alagutat

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Másfél év alatt újítanák fel a Lánchidat és az alagutat

2018. szeptember 26. - 14:09

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén döntöttek arról, hogy egyszerre újítanák fel a Lánchidat és a várhegyi alagutat, így az autósoknak várhatóan másfél évig kell forgalomkorlátozásra számítaniuk a környéken. 

Illusztráció: Mohai Balázs

A testület emellett lehetővé tette, hogy a Rác fürdő a főváros tulajdonába kerülését, valamint egy ezt megerősítő szavazást követően 2,5 milliárd forint összértékű hitelből váljon megnyithatóvá.  

Az ülés elején a képviselők egyperces néma felállással emlékeztek a nemrégiben elhunyt Lázár Egonra, a Vígszínház egykori gazdasági igazgatójára, Budapest díszpolgárára.

A közgyűlés első döntésével egyhangúlag támogatta Terdik Tamás kinevezését budapesti rendőrfőkapitánnyá. A jelenlegi rendőrfőkapitány, Bucsek Gábor szeptember 30-án távozik posztjáról, miután vezetői kinevezését saját kérésére visszavonta a belügyminiszter, aki az országos rendőrfőkapitány javaslatára a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetőjének Terdik Tamást kívánja kinevezni. A fővárosi önkormányzat közgyűlésének véleményét a rendőrségi törvény alapján kell kikérni.

A képviselők jóváhagyták a ciszjordániai Betlehem és Budapest között nemrégiben megkötött testvérvárosi megállapodást, majd határoztak arról, hogy a téli időszakban hatvan-hetven férőhellyel üzemelhet a Rimaszombati úti hajléktalanszálló a XI. kerületben.

Eldőlt az is, hogy a fővárosi önkormányzat legfeljebb másfél évig tartó forgalomkorlátozás mellett kívánja felújítani a Lánchidat és a várhegyi alagutat. Tarlós István főpolgármester a napirend tárgyalásakor elmondta, hogy a rekonstrukcióra szereztek a kormánytól hétmilliárd forintot, és a "nettó kivitelezési idő" 18 hónap. A testület még döntött arról, hogy a Lánchíd, a Széchenyi István tér alatti villamos-közúti aluljáró, a várhegyi alagút, valamint a Clark Ádám tér felújítása egy ütemben történjen meg.

A képviselők döntöttek arról is, hogy Budapest részt vesz a Duna menti városi erdők hosszú távú, fenntartható kezeléséről szóló projektben, miután 85 százalékos uniós támogatást nyert erre a feladatra. Az előterjesztés szerint az állam további 10 százalékkal segíti a fejlesztéseket, amelyhez így a fővárosnak a fennmaradó 5 százalékot, mintegy 50 millió forintot kell biztosítania 2018-2020 között. A beruházás mintaprojektje a Hármashatár-hegyen készül. 

Több kerületet érintő, a Duna-partra vonatkozó építési szabályzatokról is határoztak: a képviselők támogatták az I., a III., a IV., a XIII. és a XXII. kerületi partszakaszokra, valamint a Népsziget területére vonatkozó Duna-parti építési szabályzatokat.

Kiderült, a főváros idén is támogatja a városképet meghatározó építészeti értékek rekonstrukcióját, felújítását, ezért ebben az évben is kiírják az építészeti örökségvédelmi támogatás pályázatát. A közgyűlés emellett félmilliárd forinttal növelte a kerületi önkormányzatok városrehabilitációs munkáinak támogatására fordítható pályázati keretet.

A testület megteremtette annak lehetőségét is, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. a későbbiekben 2,5 milliárd forint összértékű hitelt vegyen fel a Rác fürdő megnyitásához. A társaság az ingatlan fővárosi tulajdonba kerülését követően, egy újabb közgyűlési felhatalmazással veheti fel a hitelt.

A képviselők jóváhagyták, hogy a főváros újítsa fel a kispesti Vak Bottyán utcát, amelynek állapota  3-as metrót pótló autóbuszok forgalma miatt romlott.

Egy a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt.-t (FKF) érintő előterjesztés vitájában Gy. Németh Erzsébet (DK) a társaság jelentős többlettámogatását kérte a budapesti hulladékszállítás színvonalának javítása érdekében. Tarlós István válaszában azt mondta, komoly egyezkedésben van a kormánnyal ebben a kérdésben, így rövidesen jelentős változások várhatók. 

A közgyűlés több sportot érintő döntést is hozott. Több kiemelt budapesti sportegyesület kapott összesen 205 millió forintos támogatást, emellett további 200 millió forintot biztosítottak a jövő évi Európa Sportfővárosa címhez kapcsolódó feladatok költségeire. 

A fővárosi önkormányzat együttműködési megállapodást kötött a Magyar Kerékpárosklubbal, amelynek célja, hogy teljesüljenek a fővárosi önkormányzat Balázs Mór tervében és a Budapest 2030 hosszú távú városfejlesztési koncepciójában kitűzött forgalmi célok, illetve, hogy Budapest egyre élhetőbbé, közúthálózata és közterületei pedig kerékpáros baráttá váljon.

(MTI)