h i r d e t é s

Megbukott az érpataki modell?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Megbukott az érpataki modell?

2016. szeptember 08. - 11:16
0 komment

Pszichikai terrorként élte meg az ülést az érpataki képviselő - írja Móricz Csaba a gépnarancs.hu oldalon.

Érpatak, polgármesteri hivatal – Fotó: Móricz Csaba via gepnarancs.hu

A gépnarancs elsőként számolt be: tegnap, késő este 4:3-as arányban feloszlatta magát az érpataki képviselő-testület. A csaknem négyórás ülés a birtokunkban lévő hangfelvételek tanúsága szerint üvöltözéssel és pszichikai nyomásgyakorlással zajlott. Az érpataki, Árpád fejedelem névre keresztel ülésteremben a képviselőkön kívül mintegy 20 közmunkás is részt vett, akik nem kapták meg a havi járandóságukat.

A képviselők és az érapataki polgármester között gyakorlatilag 2014. októberi választások óta feszült a viszony, miután Orosz Mihály Zoltán kisebbségbe került a testületben. Azóta az ülések nem egyszer vitába fulladtak és gyakorlatilag csak a legfontosabb kérdésekben tudtak érdemi döntéseket hozni a képviselők.

Rendszeresen visszatérő kérdés volt az elszámolások hiánya, képviselői indítványok semmibevétele, Orosz diktatórikus ülésvezetése, vagy a jegyző kioktatása – nemegyszer üvöltve. Sajnos arra is volt példa, hogy Orosz – egyszerű keresztényi indíttatásból – azt kívánta Gagna Jánosnak, hogy járjál csak te is úgy, ahogyan P. Feri. Ő súlyos beteg, nem mellesleg az ő házát érte 2014-ben Molotov koktélos támadás, amiben a rendőrség jelenleg szünetelteti a nyomozást.

A feszültség akkor nőt a testület és Orosz között, amikor a négy ellenzéki képviselő feltételekhez kötötte a 2015-ös zárszámadás elfogadását: a polgármester számoljon be és bizonylatokkal, számlákkal igazolja a 2015-ös mezőgazdasági bevételek és a 15 millió forint kölcsön hollétét, a jelentősen megemelkedett kiadások tételeit.

Orosz a három hónap alatt egyszer sem volt hajlandó elszámolni a mezőgazdasági bevételekkel és csak egy 2016-os számlát mutatott be a 2015-ös helyett. Ezért a képviselő-testületből négy ellenzéki következetesen nemmel szavazott a zárszámadásra. Az ellenzéki képviselők  szerint amennyiben a polgármester a kérteknek megfelelően elszámolt volna akkor nem alakulhatott volna ki a jelenlegi csődhelyzet. Nem  beszélve arról, mondja az egyik képviselő, hogy felelős polgármesterként talán nem a Balatonnál kellett volna időzni egy héttel ezelőtt az önkormányzati kisbusszal, miközben Érapatak kasszája üres volt. 


Forrás: gepnarancs.hu

Érapatak önkormányzatának az el nem fogadott zárszámadása miatt a Magyar Állam Kincstár (MÁK) szüneteltette az alapfinanszírozást, így csak a település tartaléka állt rendelkezésre a folyó kifizetések finanszírozásra. A 2016-os költségvetésben a tartalék soron szereplő mintegy 20 millió forint fogyott el tegnap. Orosz állítása szerint ezért nem tudtak a közmunkásoknak fizetni.

Az hozzátartozik az ügyhöz, hogy a közmunkások bére külön alapból, címzetten érkezik az önkormányzat számlájára, havonta. Ezt a pénz másra nem lehet felhasználni. A közmunkások bérének kifizetése a mindenkori polgármester feladata és felelőssége.

Ilyen előzmények után ült össze a testület tegnap 18-órától rendkívüli ülés keretében, amelyen jelen voltak a bérüket joggal követelő közmunkások is. Orosz folyamatosan az öt elszámoltatni akaró ellenzéki képviselőket okolta a kifizetések elmaradásáért és gyakorlatilag minden felelősséget rájuk tolt. A vita csaknem négy órán keresztül folyt, nem egyszer személyeskedő, polgármesterhez méltatlan stílusban.

Gagna János azt mondja, gyakorlatilag összeomlott a nyomás alatt, mivel Orosz elsősorban személyesen őt tette felelőssé azért, hogy a közmunkásoknak nem tud fizetni az önkormányzat. Miközben az idős képviselő csak az esküjének megfelelően szerette volna elszámoltatni a polgármestert a közpénzek elköltésével kapcsolatban. Azt, hogy pszichikai nyomás gyakorlás volt, Orosz maga ismeri el:

“4 és fél óra “gyóntatás és szembesítés után” sikerült megszavaztatni a zárszámadás elfogadását, a közmunkások bérének soron kívüli rendezését és a testület feloszlatását” – írja Orosz a Facebook oldalán

Végül 4:3 arányban, Gagna János szavazatával, elfogadták a 2015-ös zárszámadást, amit záradékkal láttak el. Ugyanis a négy ellenzéki képviselő változatlanul elvárja az elszámolásokat. Erre most egy hónapot kapott Orosz Mihály Zoltán. A képviselők kijelentették: amennyiben nem történik meg az elszámolás, büntetőfeljelentést fognak tenni, mivel álláspontjuk szerint a zárszámadásban több olyan tétel van, amiről semmilyen információjuk nincs így, felmerül a hűtlen-kezelés gyanúja.

Többek közt ezért nem fogadták el a zárszámadást eddig, de Gagna látva a kialakult helyzetet és hallva a közmunkások kesergését, engedett a nyomásnak. Azt mondta, nem akar a kórházban kikötni agyvérzéssel.

Lapunk kérdésére, hogy mi történik akkor, ha beigazolódik a gyanújuk és valóban történhetett hűtlen kezelés az önkormányzatnál – és ő ennek ellenére megszavazta a zárszámadást – annyit mondott, hogy ezért kérték a zárszámadás elfogadásról született határozat záradékolását.

Ugyanakkor egy közigazgatásban jártas jogász szerint arra is lehetőségük van az ellenzéki képviselőknek, hogy fegyelmit indítsanak a polgármesterrel szemben és akár indítványozhatják Orosz felfüggesztését is.

Szerző: Móricz Csaba / gepnarancs.hu