Megelégelték a cenzúrát és a hazugságokat a belarusz közmédia újságírói
Folytatódik a felmondási hullám a Belarusz Köztársaságban. A közmédia mind több munkatársa hagyja ott tiltakozása jeleként eddig biztos munkahelyét.
A felmondások sora már a választások után megkezdődött.
"Gyáva voltam, és nincs rá mentség, hogy miért nem álltam fel hamarabb" – nyilatkozta még augusztusban az Euronewsnak Vadim Szundalov, aki több mint öt évet töltött a Belarus Today-nél.
A belarusz vezetést bíráló újságírókra folyamatos nyomást gyakorolnak, sőt, akár 15 év börtönt is kaphatnak.
Sokukat letartóztatták, néhányukat zaklatták – írja a Deutsche Welle. A bloggereket módszeresen fenyegetik, de most már félelemben élnek a Lukasenkához hű közmédiában is.
"Az állami média, köztük mi is, sokáig elhallgatta a koronavírus létezését" – mondta a Belorusz Szegodnya (Belarusz ma) állami napilap egyik neve elhallgatását kérő munkatársa a cenzúráról a német portálnak.
Mint mondta: kezdetben egy szót sem ejtettek a fertőzésről, később pedig csak pozitív vetületeiről írtak, arról, hogy Kínában felépültek a betegek, és visszatértek dolgozni.
A belarusz állami tévé számára átírták a szöveget. Azt jelentették, hogy az ország sikeresen kezeli a járványt. Csak azok halnak meg, akik korábban súlyos betegségen esnek át, miközben a kórházak az intenzív osztályok és lélegeztetőgépek bőséges tartalékaival rendelkeznek.
"Azt kellett írnunk, hogy a világ irigyli Belaruszt" – nyilatkozta az újságíró.
Az elnökválasztási kampány egyoldalú volt. "Csak Lukasenkáról beszélhettünk, a többi jelölt nevét le sem írhattuk" – tette hozzá.
"Szergej Cihaouszkijt május 29-én tartóztatták le. Tíz nappal később azt az utasítást kaptam, hogy tegyem közzé a közleményt, miszerint a hatóságok vádat emeltek ellene. Noha mindaddig felesége, Szvjatlana, és ő bíztak bennem, azt kellett írnom, hogy Szergej bűnöző."
Az újságíró azóta távozott a napilaptól.
Virággal és lufikkal tiltakoznak a választási eredmények ellen Minszkben, 2020 augusztusában - Forrás: AP Photo/Sergei Grits
A belarusz újságírókat oroszok váltották fel
A tarthatatlan állapotok miatt mondott fel egy rádiós újságírónő, akit a DW Szvjatlanára keresztelt át. "Noha csak kultúrával foglalkoztam, a Beltelradio alkalmazottja voltam, és vele azonosítottak."
Kollégáival együtt tüntetett augusztus 17-én a közmédia épülete előtt. A választási eredményeket megkérdőjelezték, és lemondásra szólították fel a választási bizottság elnökét. Emellett a politikai bebörtönzöttek szabadon bocsátását, és a cenzúra megszüntetését követelték.
Igazgatójuk a megmozdulást törvénytelennek nevezte, és közölte velük, hogy elmehetnek, ha elégedetlenek.
A felmondásukat benyújtó újságírókat oroszokkal helyettesítették. A tényt maga az elnök is megerősítette.
"Azt kértem az oroszoktól, hogy óvatosságból küldjenek két-három csoport újságírót" – jelentette ki Lukasenka.
Szvjatlana szerint az oroszok érkezése óta gyökeresen megváltozott a hangvétel. "A békés tüntetéseket negatív jelzőkkel illetik" – mondta.
Kegyvesztett zenészek
Valerij Kondratyev a Radio Sztolica (Fővárosi rádió) munkatársa volt, amely szintén a Belteleradióhoz tartozik.
Az elnök nevét – Valerij másfél éves pályafutása alatt – csak pozitív szövegkörnyezetben, általában nemzetközi találkozók kapcsán ejthették ki.
Valerij is arról számolt be, hogy a koronavírussal kapcsolatos híreket kozmetikázták.
"Arra kaptunk utasítást, hogy ne játsszuk le a választási kampányban kegyvesztetté vált zenészek számait" – mondta a Deutsche Wellenek.
A választások után döntött úgy, hogy főnökéhez fordul. "Ha nem mondhatom el az igazságot, felmondok" – közölte, és ebben kollégái is támogatták.
A Sztolica munkatársai augusztus 17-én kezdték a sztrájkot. A rádió csak zenét, sporthíreket és meteorológiai előrejelzést sugárzott.
Kirúgással fenyegették meg őket, ehelyett maguktól távoztak. Valerij szerint tucatnyian, köztük a rádió vezetője, helyettese és zenei szerkesztője.
"Nem dolgozhatunk az állami rádióban úgy, mintha mi sem történt volna" – nyilatkozta Valerij Kondratyev. (Euronews)