Megint újratöltik az István, a királyt - Vikidál helyét Feke Pál veszi át
Ezúttal Novák Péter rendezi a rockopera legújabb feldolgozását augusztusban az eredeti, királydombi helyszínen.
Szerepet kap az 1983-as darabban is éneklő Nagy Feró, Deák Bill Gyula, Varga Miklós. Vikidál Gyula nem vállalta a felkérést, Feke Pál lesz Koppány.
"Koncertszínház lesz, a zene és a szöveg prioritást kap az előadás során" - jelentette ki Novák Péter a szerdai budapesti sajtótájékoztatón. Azt is hozzátette, számára Alföldi Róbert 2013-as rendezése idézte fel leginkább az 1983-as koncepciót, amely vegyes műfajú előadás volt.
Mint elhangzott, az eredeti szereplőgárdából hárman fognak szerepelni: Varga Miklós most is István király lesz, Deák Bill Gyula a Táltos, Nagy Feró Laborc. Vikidál Gyula helyett idén Feke Pál alakítja majd Koppányt. Rosta Mária producer azt mondta, hogy felkérték a szereplésre Vikidált, de ő nem vállalta azt. A további főbb szerepekben Keresztes Ildikó, Simon Bogárka, Radics Gigi, Homonnay Zsolt és Kocsis Tibor lesz látható. A produkciót a 2015-2016-os évadban az ország 14 sportcsarnokába viszik el.
Deák Bill Gyula
Fotó: Youtube
Az idei bemutató apropója az, hogy idén áprilisban Szörényi Levente, egy évvel később pedig Bródy János tölti be 70. életévét. Előbbi szerint a velük egyidős közönség jó része "belekényelmesedett" az István, a király csodájába, és értetlenül fogadja az újításokat, változtatásokat, miközben ők már az Illés együttessel arra törekedtek, hogy mindig valami újdonságot vigyenek bele a dolgokba. "Ilyen volt az is, amikor az Illés magával vitte az ORI-turnéra Tolcsvayékat, a Kexet vagy a Minit". Bródy János azt mondta, hogy érzése szerint izgalmas előadás készülődik, és megjegyezte, hogy az eddigi István, a király-előadások rendezői többnyire Kossuth-díjjal elismert művészek voltak.
A királydombi előadáson az énekesek és a zenészek egyaránt élőben adják elő a produkciót, az eredeti hangzásvilágra törekedve. A zenét a tavaly decemberi Beatünnep koncerten is látott nyolctagú rockzenekar, valamint az Óbudai Danubia Zenekar kamaraváltozata fogja szolgáltatni, néhány folkzenésszel kiegészülve.
"Az 1983-as előadáshoz képest fordítva lesz a színpad és a nézőtér, ezúttal a közönség lesz a dombon, lent pedig a 600 négyzetméteres fedett színpad, amely mögött 150-200 négyzetméternyi ledfal fog állni. 2500 ülőhely lesz, ezek szinte teljesen el is fogytak már, és tízezer állóhelyet adunk el. A Magyar Televízió bejelentette, hogy élőben szeretné közvetíteni az előadást" - mondta Rosta Mária.
Az István, a király augusztus 19-i előadása lesz a Királydomb búcsúja a közönségtől, miután a Városliget rendezési koncepciója keretében feltehetően ledózerolják. A producer azt is elárulta, hogy terveznek egy film remake-et is az István, a királlyal, ugyanakkor Andrew G. Vajna, a Magyar Nemzeti Filmalap vezetője nem támogatta az ötletet. Rosta Mária fiatal rendezőkben gondolkodik, "Reisz Gábornak például van egy különleges István-elképzelése" - utalt a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című film alkotójára.
1983-ban, a városligeti szánkózódombon volt a Szörényi-Bródy szerzőpáros rockoperájának első előadása, ezt a helyet azóta nevezik Királydombnak. Az ősbemutató elementáris hatást váltott ki a nyolcvanas évek Magyarországán, mivel az István, a király volt az első magyar történelmi rockopera, és szimbolikus - de ezzel együtt meglehetősen leegyszerűsítő - világa egészen friss élményt nyújtott a közönségnek. Ezt a hatást még Koltay Gábor szörnyen kivitelezett filmje sem tudta lerontani.
Az idő teltével igazi kultuszdarabbá vált, 1990-ben a Népstadionban is bemutatták – itt már nemcsak a hangját kölcsönözte Istvánnak Varga Miklós, hanem el is játszhatta, míg Vikidál Gyula ismét Koppány szerepébe bújhatott bele. Magyarországon is túlmutatott a siker, amikor az 1992-es sevillai világkiállításon is bemutatták a produkciót.
Varga Miklós és Nagy Feró
Fotó: MTI / Kelemen Zoltán Gergely
Az ősbemutató 20. évfordulóján ismét átlépték az országhatárt, hogy Csíksomlyón az erdélyi magyar közösségnek igazi nemzeti élményt nyújthassanak. Erre az előadásra csak Varga Miklóst és Vikidál Gyulát sikerült megnyerni az eredeti gárda magjából, mégis mintegy 350 ezer néző gyűlt össze, hogy megnézzék a történelmi darabot, amely végén a magyar mellett a székely himnusz is elhangzott. Ezt a magyarországi magyarok élőben követhették, ugyanis az M1 élőben közvetítette, később pedig DVD-n és videokazettán is megjelent a nagysikerű performansz.
Hogy az István, a király mennyire a nemzeti popkultúra részévé vált, azt semmi sem mutatja jobban, minthogy 2007-ben egy egész tehetségkutató műsort építettek rá: A Társulat című köztévés műsorban egy öttagú zsűri (köztük Alföldi Róbert és Szulák Andrea) választhatta ki a 25. évfordulós előadás nyolc főszereplőjét. A Feke Pál címszereplésével elkészült végeredményt végül 2008. július 18-án mutatták be a Papp László Sportarénában, ahol a sevillai produkció óta először lépett fel együtt a darabban Szörényi Levente és Bródy János.
Az évforduló-mánia újabb állomása 2013-ban következett, amikor A Társulat-zsűri egykori tagját, az ekkor már botrányoktól hangos Nemzeti Színház-igazgatót, Alföldi Róbertet kérték fel a szerzők a harmincéves jubileumi előadássorozat megrendezésére – ő ráadásul szintén egy megosztó közszereplőt, Stohl Andrást választotta Koppány szerepére. A szegedi premier tévés közvetítésére (amelyről itt írtunk kritikát) végül nem vállalkozott az MTV, így az RTL Klubra hárult a feladat, hogy – reklámblokkoktól nem mentesen – leadja a nagy port kavart, aktuálpolitikai áthallásoktól hemzsegő darabot.
A később a Sportarénát is megjárt Alföldi-produkciót hevesen támadták jobboldalról, Bayer Zsolt szerint például "mérgező nyállal kenték be” a rockoperát – a publicista írása végén jelezte, vissza is adja a Szörényi Leventétől 2004-ben kapott Szabadság Díját. Szörényi ezzel szemben védelmébe vette az előadást, Alföldit és Stohl Andrást is, majd megjegyezte, hogy „a magyarság önkritikus humorérzéke nagyjából a nullával egyenlő”.
Az Illés alapítójának egyébként úgy tűnik, minden évre jut egy jubileum – legutóbb 2014 decemberében, Beatünnep néven tartottak nagyszabású koncertet a legendás együttes 50. születésnapjának alkalmából.
{flike}