Mi lehet a korlátlan hatalomból?
Ezen a napon, 87 évvel ezelőtt, 1933. március 23-án a Reichstag megszavazta a felhatalmazási törvényt.
Ez volt az a törvény, amely módosította a német birodalmi alkotmányt, és egyben felhatalmazta a kormányt arra, hogy törvényeket alkosson.
A "Törvény a nép és a birodalom ínségének megszüntetésére" című törvény eredetileg csak négy évig volt érvényes. 1943-ban Hitler rendeletben határozatlan idejűre változtatta, így az a nemzetiszocialista rendszer bukásáig érvényben maradt. A felhatalmazási törvény 12 éve alatt a német parlamentnek mindössze hét törvény megalkotására volt módja, melyek közül kettő éppen a felhatalmazási törvény hatályának meghosszabbítására vonatkozott.
1933. február 27-én kigyulladt és leégett a Birodalmi Gyűlés (Reichstag). Ekkor rendkívüli állapotot hirdettek és hamarosan felszámolták az alapvető demokratikus jogokat. A felhatalmazási törvény nyomán Hitler kormánya kezébe került a teljes törvényhozó hatalom is. Ez ellen csak a Szociáldemokrata Párt szavazott; a kommunisták már nem voltak képesek az ellenzésre, mert képviselőiket addigra már meggyilkolták vagy bebörtönözték. Németország centralizált totalitárius egypárti állammá alakult. (wikipedia)