h i r d e t é s

Milyen vezető lesz Trump egy világjárvány során?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Milyen vezető lesz Trump egy világjárvány során?

2018. július 22. - 20:28

Külföldi sajtószemle.

Forrás: coastguard.dodlive.mil

Feltehetőleg már a küszöbön van a következő világjárvány – és semmilyen amerikai, globalizációellenes lépés nem tartja azt távol a határoktól. 

Obama „ebola cárja”, Ron Klain az Aspen Ideas Festival –on tartott előadásában úgy fogalmazott, hogy jogosan félünk attól, hogy mi történik, ha egy nagy járvány során még Trump ül a Fehér Házban. Szerinte ugyanis az elnök tudományellenes és összeesküvés-elméletekben utazik.

Klain, aki veterán demokrata szakértőnek számít, hiszen mind a Clinton, mind az Obama-érában fontos tisztséget töltött be úgy véli, hogy egy járvány során a fenti tényezők sok emberéletet követelhetnek. Hiszen épp ilyen helyzetekben arra van szükség, hogy a lakosság ne higgyen az összeesküvés-elméleteknek, ne gondolja, hogy csupán álhír a betegség terjedése és nélkülözhetetlen, hogy az emberek tiszteljék a szakértői tudást.

Hozzátette, hogy Trump izolacionista törekvései nyomán az Egyesült Államok hátrébb került a globális egészségügyi krízisek megoldásában mutatkozó vezető szerepéből, ami végső során az állam biztonságának jelentős megrendülését is okozhatja. Klain Trump intézkedéseit „minimum xenofób, ha nem egyenesen rasszista” jelzővel illette amiatt, hogy az államvezetés a közegészségügyi problémákért a menekülteket és külföldieket hibáztatja.

Külön kiemelte Trump twitter-aktivitását az ebola járvány során, mikor is az elnök azt szorgalmazta, hogy azon amerikai egészségügyi dolgozók, akik elkapták a betegséget Afrikában, ne kerülhessenek haza. Trump egyik elhíresült tweetjében úgy nyilatkozott, hogy jó az, ha valaki messzire elutazik, hogy ott segítsen, de viselnie is kell ennek következményeit.
A globális egészségügyi helyzetekre való felkészültség hagyományosan is pártpolitikai kérdés is. Klain George W. Bush széles körben ünnepelt PEPFAR kezdeményezést hozza fel példaként, melynek során az USA vezető szerepet vállalt fel az afrikai HIV/AIDS elleni küzdelemben. A 2014-es ebola járvány során a republikánusok által irányított Kongresszus 6 milliárd dollárt szavazott meg a járvány megfékezésére.

„Olyan vezetésre van szükségünk, ami tudománypárti, nem épít összesküvés-elméletekre és hajlandó anyagi áldozatokat is hozni. Olyan vezetésre, melynek nincsenek izolacionista elképzelései és nem sodor veszélybe ezzel minket” – mondta a szakértő.

Klain több nagyobb hiányosságot is azonosított az amerikai globális járványkészültséggel kapcsolatban:

  • Vezetői hiányosságok - „Jelenleg senki nincs a Fehér Házban, akinek a probléma megcélzása lenne a feladata” – mondta Klain.
  • Financiális hiányosságok - Az „ebolacár” szerint alulfinanszírozott, alulinvesztált a terület jelenleg.
  • Képzési hiányosságok - Klain szerint 2014-ben az ebolajárvány kitörése után minden részletre kiterjedő kiképzést kaptak az első segítségnyújtók. Vannak azonban olyan betegségek, melyekre még nem készítettek fel senkit. Emellett a képzést időnként meg kellene újítani, a szükséges készségeket begyakorolni. Jobb és szélesebb háttérre lenne szükség.
  • Tudományos hiányosságok - Még több vakcina és gyógymód is várat magára, melyekkel egy globális járványt meg lehetne állítani.
  • Államigazgatási hiányosságok - Az amerikai jogrendszerben jelenleg nem létezik megfelelő szabályozás arra, hogy egy egészségügyi szükségállapot vagy természeti katasztrófa során milyen módon praktizálhat valaki külföldön vagy vehet részt a sürgősségi munkálatokban.

Ám a legnagyobb hiányosságnak mind közül a globális szakadékot tartja: „Nem lehetünk biztonságban Amerikában, ha a világban járványok fenyegetnek. A világ egyszerűen túl kicsivé vált, a betegségek pedig túl gyorsan terjednek. Nem tudunk olyan magas falat húzni, mely a vírusokat és egyéb fenyegetéseket kívül tartja az Amerikai Egyesült Államok határain. Részt kell vennünk a világban”.

(The Atlantic)