h i r d e t é s

Munkaerőkölcsönzéssel próbálkoznaka Péterfy kórházban, hogy ne nöjön a várólista

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Munkaerőkölcsönzéssel próbálkoznaka Péterfy kórházban, hogy ne nöjön a várólista

2018. október 24. - 06:42

Altatóorvosokat és műtős segédeket közvetít 1 milliárdért az ország egyik legeladósodottabb kórházának egy eredetileg építőipari vállalkozás.

Forrás: MTI

Az áldatlan állapotok miatt megesett már, hogy egy kórházi osztály összes ápolója, sőt orvosa bedobta a törülközőt, „személyügyi és tárgyi krízisre” hivatkozva hagyta ott az ország legnagyobb sürgősségi osztályát a Honvédkórházban a celeb-orvos Zacher Gábor. Az ordító emberhiányt a legvadabb ötletekkel oldaná meg a kormányzat, legalábbis kiszivárgott tervek szerint a közigazgatásból elbocsátott hivatalnokokat képeznének át műtőssegédnek.

A munkaerőhiány kezelésére és az orvosok megtartására bizarr megoldást alkalmaz a ceglédi kórház, mint korábban megírtuk, négy évre 1,2 milliárd forintért szerződtek le egy céggel, hogy a kórházi feladatok egy részét elvégezze. A kiszervezésnek látszó akcióban azonban a cég a kórház vezetőihez köthető, és a „vállalkozók” egyben a kórház főállású dolgozói is.

A sürgősségi beavatkozásokra jut csak elég ember

A megoldás korántsem egyedülálló, a főváros egyik legnagyobb kórháza, a Péterfy Kórház-Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézet is a kiszervezéshez folyamodott. Tavaly augusztusban több mint egymilliárd forintos szerződést kötött a Wigwam-Bau Kft.-vel – derült ki a Közbeszerzési Értesítőből. A szerződés szerint a cég 48 hónapon át biztosít a kórháznak az aneszteziológiához kapcsolódó szakembereket, egy időben legfeljebb

  • 6 aneszteziológus szakorvost,
  • 8 műtős szakasszisztenst,
  • 8 aneszteziológus szakasszisztenst,
  • 8 műtőssegédet.

Köztudott, hogy Budapesten és Pest megyében van az országban a legnagyobb kereslet kórházi ápolóra és műtőssegédre. A Péterfy kórház egymilliárdos kiadását azonban lapunk kérdésére nem durva létszámhiánnyal indokolta az intézet felügyeletét gyakorló Állami Egészségügyi Eszközkezelő Központ (ÁEEK), amelynél azt firtattuk, miért döntöttek a feladatok kiszervezése mellett. Lapunknak adott válaszukból az derült ki, hogy az intézet a Fiumei úti baleseti sebészeti centruma számára szerzett be plusz munkaerőt, lényegében a műtéti várakozási idő csökkentésére.

Már arra is felkaphatja az ember a fejét, hogy az ország egyik legjobban eladósodott kórháza – a Péterfy idén szeptemberre 2,7 milliárd forint mínusznál tartott – egymilliárdot költ arra, hogy egy cégen keresztül szerezzen személyzetet a műtétekhez. Arra nem kaptunk választ, hogy a kórház a kiszervezéssel költséget takarít-e meg ahhoz képest, mintha saját stábbal gyógyítana. Ez sem elhanyagolható kérdés, de még érdekesebb a történetben a megbízást elnyerő cég.

További részletek a 24.hu cikkében >>