"Nagy floppyval" irányították 2019 nyaráig az amerikai atomrakétákat
Eddig kőkorszaki floppyval irányították a rakétáikat az amerikaiak – derül ki a Boon-on idézett híradásból. Az arzenál 8 hüvelykes floppy lemezeit szép csendben most cserélték le SSD-tárolókra.
A régi rendszer azonban úgy tűnik, még mindig marad, mégpedig azzal a sajátos, bár tényszerű érveléssel, hogy az IP-cím nélküli számítógépbe a hackerek nem tudnak bejutni.

Forrás: businessinsider.com
Ezzel azért mégis egy lépéssel közelebb került a modernhez az amerikai légierő 1968-ban (!) kiépített informatikai rendszere, amely az ország nukleáris fegyvereinek egy részét menedzseli. A változás idén júniusban történt, és a hatóságok nem verték nagy dobra: az adatmentéshez használt régi 8 hüvelykes, hajlékony mágneses lemezeket biztonságosabb SSD meghajtókra cserélték, fedezte fel a ZDNet cikkében a G Data.
Az ország nukleáris rakétáit menedzselő rendszer a US Strategic Automated Command and Control System (SACCS) nevet viseli. Ezen a rendszeren keresztül érkeznek a nukleáris fegyverekre vonatkozó utasítások, a szakemberek ennek segítségével kommunikálnak. A rendszer alapja egy IBM Series/1 mainframe, ehhez használták a 8 hüvelykes adathordozót.
A sajtóban megjelent értesülések szerint csak az adathordozót cserélték ki, a régi rendszer maradt változatlanul. A légierő elavult rendszerére még 2014-ben a CBS 60 Minutes című műsora hívta fel a figyelmet, mikor egy riportfilmet készítettek a régi informatikai rendszerekkel körbebástyázott nukleáris rendszerekről.
Akkor azt ígérték, hogy három éven belül, 2017-ig módosítanak a rendszeren, végül öt évvel később nyúltak hozzá.