h i r d e t é s

Nem bevezeti az ingyenes egészségügyi szoftvert az állam, hanem 10 milliókért lemásoltatja azt

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nem bevezeti az ingyenes egészségügyi szoftvert az állam, hanem 10 milliókért lemásoltatja azt

2016. április 01. - 11:18
0 komment

Tízmilliókat pazarolva lopná az állam az ünnepelt és ingyenes egészségügyi szoftvert.

Sokkal kevesebb vesződsége lett volna a betegnek és a háziorvosnak is, ha bevezetik az iKórlapot, egy cég ingyen megcsinálta, mindenki örült, aztán inkább lemásoltatták volna egy másik céggel, tízmilliókért, bevezetni pedig még mindig nem sikerült.

2012-ben az év magyar innovációja lett az iKórlap, egy ingyenes eszköz, amivel a háziorvosok egyszerűen áttekinthetik betegeik teljes kórtörténetét. Ám ahelyett, hogy ezt a magyar egészségügy bevezette volna, inkább elkezdték milliárdokból egy másik cég közreműködésével fejleszteni, a bevezetést pedig halogatni – írja az Index.

Az iKórlapot fejesztő cég, a Hospitality kft. által minden platformra lefejlesztett iKórlap arra szolgál, hogy a háziorvosok könnyen és ingyen elérjék a betegeik teljes kórtörténetét, kiváltott gyógyszereiket, röntgenképeket, zárójelentéseket és hasonlókat. Ezzel az eszközzel egyesíthették volna a most még teljesen széttagolt, néha csak fizikai formában meglévő adatbázisokat, amivel az egész rendszer sokkal hatékonyabbá válhatna.

A cég szinte ingyen, néhány tízmillió forintért odaadta volna az államnak a fejlesztését. Az államnak azonban először nem kellett, mondván, épp EU-s pénzből fejlesztik a nagy egészségügyi szolgáltatási rendszert. De később, 2013 őszén mégis megkereste a Hospitality-t a minisztérium egyik informatikai vezetője, hogy lassan megy fejlesztés, és esetleg mégis bevezethetnék-e az iKórlapot.

Király Gyula, a Hospitality vezetője eljárt a minisztériumba tanácsot adni, és várta az ajánlatot a termékére (erre még a legelején ígéretet kapott). De sokkal később sem fizettek neki. Elküldték viszont egy másik céghez, ami megnyert egy nyílt verseny nélküli, meghívásos pályázatot egészségügyi szoftver fejlesztésére.

Elképedésére itt nem saját terméket fejlesztettek, hanem az ő termékét, az iKórlapot másolták le.

Nagyjából annyi volt a különbség, hogy a másik cég által fejlesztett szoftvert eFinnek hívták volna.

Király azt mondta az Indexnek, hogy "utálja, ha át akarják vágni", kilépett a fejlesztésből, és már csak szakmai renoméja védelme miatt is perelne, ha az állam bevezetné ez eFin-t.

Jelenleg sem az iKórlapot nem lehet használni (Király szerint például a KEKKH-nél nem engedték, hogy használják a betegek az ügyfélkapuban meglévő adataikat, ezért nem lehetett lefejleszteni a betegeknek szánt verziót).

Az eFin-t sem vezették be még mindig, most épp 2017 a legújabb határidő. Az Index szerint a termékre legalább húszmillió forintot költöttek EU-s forrásokból.

 

index.hu / 444.hu