h i r d e t é s

Nem választották újra a fideszes polgármester, a KLIK bezárja az iskolát

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Nem választották újra a fideszes polgármester, a KLIK bezárja az iskolát

2020. július 19. - 06:45

Közérdekű adatigénylésből derült ki, hogy a mártélyi iskolát nem a tanulók létszámának csökkenése miatt zárták be.

Mártély - iskola - Forrás: Google Street View

Június közepén derült ki, hogy a makói vasalódeszkás tanárt megalázó hódmezővásárhelyi tankerületi vezető, az azóta már lemondott Balázs József úgy rendelte el a Hódmezővásárhelyi Tankerülethez tartozó, Mártély községben található Varga Tamás Általános Iskola Mártélyi Tagintézmény bezárását, hogy a döntést megelőzően nem tárgyalt sem a szülőkkel, sem az intézmény pedagógusaival, sem a helyi önkormányzattal – erről akkor a 24.hu írt.

A mártélyiak 200 kilométert futva mentek Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárhoz, hogy megmentsék az iskolát, de nem jártak sikerrel.

A tankerület a bezárást a KESMA-tag Délmagyarországnak azzal magyarázta, “sajnálatos, hogy Mártélyon ez a minimális létszám sem teljesül évek óta. Az első évfolyam jelenleg 6, a második 5, a harmadik 6, a negyedik 3 fős. A következő tanévre mindössze 5 elsőst írattak be a tagintézménybe, annak ellenére, hogy a településen 14 elsős korú gyermek él. Ilyen körülmények között az iskola további fenntartása szakmai szempontból nem megalapozott, a további működtetés nem szolgálja az érintett tanulók érdekét sem.” Azt is írta a lap, hogy a tanárok nem vesztik el állásukat, az EMMI pedig azt közölte, “a gyerekeket pedig szervezetten utaztatják majd, és az új iskolájukban magas színvonalú oktatásban részesülhetnek.

Putz Anita, Mártély polgármestere így fogalmaz: “a törvény feketén-fehéren leírja: azon a településen, ahol legalább nyolc óvodáskorú vagy NYOLC ALSÓ TAGOZATOS KORÚ gyermek rendelkezik lakóhellyel és a demográfiai adatok alapján feltételezhető, hogy ez a létszám legalább három évig fennmarad, továbbá ha a szülők ezt igénylik, óvoda esetében a települési önkormányzat, alsó tagozat esetében a települési önkormányzat kezdeményezésére az illetékes tankerületi központ a hivatal tájékoztatása mellett gondoskodik a feladat helyben történő ellátásáról. A köznevelési törvény mai napon hatályos állapota szerint Mártélyon iskolát igenis a tankerület köteles fenntartani. A gyermekeket pedig hiszem, hogy egyre nagyobb számban fogják a szülők ide íratni, amikor biztosítva látják az iskola fennmaradását” – írta a polgármester Facebook oldalán.

A tankerület létszámra vonatkozó nyilatkozata miatt közadatigénylést adott be az Átlátszó az EMMI-nek. Ebből jól látszik, hogyan változott a mártélyi iskolába járó gyerekek létszáma: már évekkel ezelőtt drasztikusan lecsökkent.

A mártélyi iskolát a szegvári gyerekek is választhatták 2014-ig, a 2015-től viszont a felső tagozatot elvitte a KLIK hódmezővásárhelyre – ami ellen az akkori polgármester, Borsos József sem tiltakozott: a korabeli Délmagyarország tudósítása szerint elfogadta a helyzetet.

A számokból egyértelműen látszik, hogy a 2016/2017-es és a 2018/2019-es tanévben is kevesebb gyerek volt, mint most, amikor erre hivatkozva zárják be az iskolát.

Mártélyt 2014-től Borsos József Albert vezette, aki ugyan függetlenként indult, de mint megírtuk, a helyi Fidesz elnöke volt. Borsost előszeretettel futtatta a Lázár-közeli promenad.hu, a választások előtt készült interjúban is azt hangoztatta, “2014 óta gyümölcsöző kapcsolatot alakított ki a térség országgyűlési képviselőjével, Lázár Jánossal és a Magyar Kormánnyal. Ezt bizonyítja, hogy az utóbbi években a községbe érkezett források 70 százalékát az állam biztosította, tehát Mártély hazai forrásból fejlődik.Lázár János újraválasztását is támogatta, a szintén Fidesz-közeli makohirado.hu beszámolója szerint. 2019-ben viszont a független, és nem fideszes Putz Anita nyert, a győzelmét a promenad.hu úgy hozta, hogy “a község ezúttal olyan polgármesterbe vetette bizalmát, aki nem a kormánypártok oldalán áll.

Putz Anita az Átlászónak azt mondta, szerinte az iskolabezárás a pártoktól való függetlenségének szól. “1300 fős településen nem lehet pártfolitikát érvényesíteni, itt akit megválasztanak, mindenkit kell képviselnie, pártállástól függetlenül” – mondta. Putz Anita azt is megjegyezte, nem Mártély az egyetlen, ahol a kisiskolai létszám a KLIK által hivatkozott alatti.

“Több száz településen nincs meg a létszám, és ez az oktatási statisztikából derül ki. Nem adjuk fel, a falu 80 százaléka támogatja az ügyet, tudják, ez a település sorsát is meghatározza. És olyanok is mellénk álltak, akiknek a gyerekeik nem helybe járnak iskolába” – árulta el a polgármester. Putz Anita azt is mondta, az oktatási ombudsmanhoz is fordultak.

Segesvári Csaba / orszagszerte.atlatszo.hu