Döntött a kormány arról, hogy kinek lesz kötelező a koronavírus elleni védőoltás Magyarországon
A kormány ígéretének megfelelően a csütörtök esti Magyar Közlönyben kihirdette az egészségügyi dolgozók kötelező koronavírus elleni védőoltásáról szóló döntését.
A kormány már csütörtök este jelezte: hamarosan megjelenik a rendelet az egészségügyi dolgozók kötelező védőoltásáról, a koronavírus-járvány további hullámainak megfékezése és a betegek védelme érdekében. A közlönyben ki is hirdették a kormány rendeletét "a koronavírus elleni védőoltás kötelező igénybevételéről".
Ennek értelmében a rendelet kimondja, hogy nem hozható létre egészségügyi szolgálati jogviszony az Eütev.) 4. § a) pontja szerinti egészségügyi dolgozóval, illetve az Eütev. 4. § c) pontja szerinti rezidenssel, ha nem vette fel a koronavírus elleni védőoltást. A döntés a következő egészségügyi szolgáltatónál dolgozó szakemberekre érvényes:
- alapellátás,
- ügyeleti ellátás,
- járóbeteg-szakellátás,
- diagnosztika,
- fekvőbeteg-szakellátás,
- mentést igénylő ellátás,
- betegszállítás,
- bentlakásos szociális vagy gyermekvédelmi intézményben szervezett egészségügyi ellátás,
- fegyveres és rendvédelmi szervek egészségügyi ellátása (dolgozók és fogvatartottak alapellátása), valamint
- a közvetlen lakossági gyógyszerellátás
A hivatkozott egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló törvény ide vágó paragrafusa szerint egészségügyi dolgozó minden egészségügyi tevékenységet végző természetes személy,
- aki az általa ellátott egészségügyi tevékenység végzésére jogosító szakképesítéssel rendelkezik, vagy
- aki nem rendelkezik az első pont szerinti szakképesítéssel, de közreműködik a szakképesítéssel rendelkező egészségügyi dolgozók által ellátandó feladatokban.
Fontos szabály, hogy a még be nem oltott egészségügyi dolgozók az egydózisú oltóanyag esetén a védőoltást, a kétdózisú oltóanyag esetén
A VÉDŐOLTÁS ELSŐ DÓZISÁT 2021. SZEPTEMBER 1. NAPJÁIG KÖTELESEK FELVENNI.
Azt is hozzáteszik, hogy a kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás második dózisát az oltóorvos által meghatározott időpontban felvenni.
Az a dolgozó mentesül az oltási kötelezettség alól, aki részére egészségügyi indokból ellenjavallt a védőoltás felvétele, és ezt az orvosi szakvélemény is alátámasztja. ) Az orvosi szakvéleményt a foglalkoztatott kezdeményezésére, a háziorvosának javaslata alapján a munkáltatója szerint illetékes foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakorvosa, ennek hiányában a foglalkoztatott vagy a végzett tevékenységre való egészségügyi alkalmasságának elbírálására jogosult más orvos adja ki.
A rendelet értelmében a munkáltató a foglalkoztatottat felhívhatja a védőoltás felvételének igazolására. A védőoltás felvételét a foglalkoztatott a munkáltató felhívására öt napon belül köteles hitelt érdemlő módon igazolni a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány és az alábbi dokumentumok valamelyikének egyidejű bemutatásával:
- uniós digitális Covid-igazolvány,
- védettségi igazolvány, illetve applikáció,
- a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján közzétett minta alapján az oltást igazoló orvos által kiállított SARS-COV-2 elleni védőoltásról szóló igazolás,
- az Egészségügyi Világszervezet által kiadott nemzetközi oltási bizonyítvány.
Aki mindezek ellenére a szeptember elsejei határidőre nem veszi fel a védőoltást, azt a munkáltató kötelezheti, hogy 15 napon belül vegye fel a védőoltást és igazolja később annak felvételét.
A foglalkoztatott jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal meg kell szüntetni, ha
- a) a foglalkoztatott a védőoltás felvételét a felhívástól számított 15 napon belül nem igazolta a munkáltató felé, és
- b) a foglalkoztatott az orvosi szakvéleményt a felhívástól számított 15 napon belül nem mutatja be.
A rendelet egyébként augusztus 1-jén lép hatályba, a szeptember elsejei határidőt előíró pontja viszont csak augusztus 15-én. (Portfolio)