Mivel ütheted el az időt a négy fal között, ha egyedül élsz?
Sokszor nem túl ideális az időjárás, hogy a szabadba menj. Biztosan van olyan nap is, amikor semmi kedved kimozdulni, társaságba menni, egyszerűen a négy fal között töltenéd a napot. Ha egyedül élsz, akkor ez akár unalmas is lehet, sokszor csak eszel és filmezel, pedig rengeteg dolgot tehetsz a környezetedért és magadért ilyenkor. Lássuk, hogy mivel tudod elütni az idődet, ha csak egymagad vagy otthon!
Újdonságok felfedezése
Az elmúlt időszakban megszoktuk, hogy sok időt töltünk a négy fal között, sokak meg is szerették ezt az életmódot. Rengeteg nehézsége van azonban annak, ha egyedül élsz, hiszen így sokkal nehezebben tartod a kapcsolataidat, hiszen alig találkozol valakivel. Pedig még egy unalmas hétvége is feldobható olyan dolgokkal, amiket még sosem próbáltál ki. Nem, itt nem egy új Netflix filmről beszélünk, hanem ennél sokkal többről van szó.
Érdekel az online casino és sportfogadás világa, akkor nyugodtan látogass el a https://campobet.com/hu/sport/live weboldalára, ahol lehetőséged van kipróbálni magad új dolgokban. Ha egyedül élsz, de szereted a sportokat, szívesen nézel meccset, akkor kiváló lehetőség, hogy egy kicsit feldobd az unalmas mindennapokat. És ne feledd, a sportfogadással pénzt is kereshetsz! Szóba jöhetnek továbbá a különleges, egyedül játszható társasjátékok, hiszen manapság ezekből is bőven akad, akár boltban vásárolt, akár online változatról van szó.
Tegyél rendet az életedben!
Időszakonként nem árt, ha átnézed a személyes dolgaidat, eltávolítasz a lakásból mindent, amire nincsen szükséged. Mindenkinek van egy olyan polca, szekrénye, fiókja, amibe mindent csak beledobál, amire egyáltalán nem büszke. Itt az idő, hogy végre kipakolj onnan mindent és kidobd azokat a dolgokat, amiket sosem veszel elő. A “még jó lesz valamire” nem játszik, kukába vele, esetleg ajándékozd el, add oda annak, akinek szüksége lehet rá. Végre megszabadulhatsz a haszontalan kincseidtől, minden olyan apróságtól, amiről azt sem tudod, hogy mire jó. Hidd el, remek érzéssel tölt majd el utána, ha tudod, hogy ennyivel kevesebb felesleges dolgod van otthon.
Ide tartozik a szezonális ruhák kiválogatása. Valószínűleg neked is van 10-15 olyan holmid, ami állandóan rajtad van, a többit meg maximum havonta egyszer veszed fel. Ami már nem jó rád, amit tavaly sem vettél már fel, azt nyugodtan ajándékozd el olyannak, aki nem teheti meg, hogy megvegye. Rámolj ki mindent, hiszen a legtöbbre valószínűleg semmi szükséged nem lesz. Így végre nyugodt szívvel mehetsz el vásárolni, akár a turkálóba is, hiszen kevésbé lesz bűntudatod tőle.
Kreatívkodj!
Akik egyedül élnek, sokszor a tévéhez nyúlnak, ha unatkoznak, pedig a kreativitás fejlesztése sokkal praktikusabb lehet. Ráadásul egy film mellett nyugodtan tudsz szuper ötleteket megvalósítani, amiket az interneten találtál. A DIY dekorációkkal pedig fel tudod dobni a lakást, hiszen olyan elemei lesznek az otthonodnak, amiről mindig eszedbe jut az a pillanat, amikor készítetted. Nincs jobb dolog, mint kipróbálni valamit, amit korábban még nem tettél meg. Ez lehet írás, festés, rajzolás, makramé, bármi. Ezek mellé pedig jöhet egy komfortos film, amit már százszor láttál, így még csak egyedül sem érzed tőle magadat.
Öltözz fel és tornázz egyet!
Ahogy a pandémia idején is előtérbe került az egészséges életmód, úgy itt az ideje most is egy kicsit elővenni ezt a mentalitást. Ha egy ideje már nem mozogsz, akkor bizony jó lenne, ha ismét nekiállnál pár tornagyakorlatnak. Itt nem arra gondolunk, hogy most azonnal indulj és fuss 10 km-t, de egy kellemes jóga, esetleg egy kis torna, HIIT edzés garantáltan jó érzéssel tölt majd el. Ezt követően főzhetsz magadnak valami finomat és egészségeset, utána pedig tényleg jöhet az a bizonyos Netflixes film, amire annyira vágytál.
Az egyedül élésnek is vannak előnyei, hiszen azt csinálsz, amit akarsz, akkor, amikor akarod. Sokszor azonban unalmassá válhat, hiszen fel kell találnod magadat úgy is, hogy nincs ott senki más. Szerencsére azonban rengeteg lehetőséged van kipróbálni új dolgokat, akár a sportfogadást, akár egy új mozgásformát, de nyugodtan bele tudsz fogni a kreatív dekorációk készítésébe is.
Szerencsejáték
A
túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!
A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.
Felelős játék
A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma.
Játékfüggőség
Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?
A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük.
Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak.
A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat:
• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás
• munkahely, lakás elvesztése
• családi és párkapcsolati problémák
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel
• a hobbi és az érdeklődés feladása
• magányosság, izoláció
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk)
Önkorlátozás
A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!
Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt
Hova fordulhat segítségért?
Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:
Szerencsejátékos Segélytelefon
Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.
A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a szerencse@ppk.elte.hu e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778
A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.
Ne feledje: problémájával nincs egyedül!