Péntek 13 – vajon miért tartjuk szerencsétlennek ezt a napot?
A péntek 13 hallatán sokakat kiráz a hideg.
A napot körüllengő babonák és félelmek gyökerei régmúlt időkbe nyúlnak vissza, ám a pontos eredetüket nehéz egyetlen történetre visszavezetni. A – nyugati világ egyik legismertebb babonájává váló – péntek 13 babonája egyszerre gyökerezik vallási, történelmi és kulturális hiedelmekben, de a modern pszichológia és popkultúra is nagyban hozzájárult a félelmek elterjedéséhez. Akár hiszel benne, akár nem, egy biztos: ez a dátum már örökre különleges helyet foglal el a naptárban.
A szám és a nap balszerencséje
A 13-as szám és a péntek napja már önmagukban is rossz ómennek számítanak sok kultúrában. A keresztény hagyomány szerint az utolsó vacsorán 13-an voltak jelen, a 13. helyen Judás, az áruló ült. Ráadásul pénteken feszítették keresztre Jézust, amit sokan balszerencsés napként tartanak számon. Néhányan úgy vélik, hogy még Éva is pénteken kóstolta meg az almát az Édenkertben, vagy hogy Káin ezen a napon ölte meg Ábelt, és Noé bárkája is ezen a napon szállt vízre a nagy árvízben.
A hírhedt dátum összeolvadása
A két babona kombinációja valószínűleg a viktoriánus Angliában kezdődött, amikor először jelent meg írásos formában a péntek 13 balszerencsésként való említése. Ezt a hiedelmet tovább erősítette Thomas W. Lawson Friday, the Thirteenth (Péntek, tizenharmadika) című, 1907-ben megjelent regénye, amelynek főszereplője egy gátlástalan bróker, aki a péntek 13-a körüli babona erejét kihasználva idéz elő egy hatalmas tőzsdepánikot.
Egyesek szerint a péntek 13 babonája egy konkrét eseményhez kötődik: 1307. október 13-án, pénteken IV. Fülöp (aka Szép Fülöp) francia király megkezdte az óriási birtok- és pénzmennyiség felett rendelkező templomos lovagrend (vagy egyszerűen csak templomosok) felszámolását. Franciaország minden templomosát elfogatta és börtönbe vettette, akiket később megkínoztak és kivégeztek, ezzel pedig el is tűnt az egyik leghatalmasabb és legbefolyásosabb lovagrend.
A modern félelmek: triszkaidekafóbia és paraszkavedekatriafóbia
A triszkaidekafóbiának a tizenhármas számtól való (irracionális) félelmet nevezik, a paraszkavedekatriafóbiának pedig a péntek 13-hoz kapcsolódó félelmet nevezik – az Egyesült Államokban például több tízmilliók kerülik el a napi rutint ezen a napon, ami éves szinten akár 800-900 millió dolláros gazdasági veszteséget is okozhat, de például Hollandiában kevesebb baleset történik ilyenkor, mivel az emberek óvatosabbak.
Van, ahol a kedd 13 és a péntek 17 a péntek 13
Nem mindenhol tartják balszerencsésnek a péntek 13-at. Spanyolországban és Görögországban például a kedd 13 számít szerencsétlennek, míg Olaszországban a péntek 17.
(Múlt-kor, Howstuffworks, Wikipédia)/Player