Aki hisz istenben, annak elvileg nagyobb az önbizalma
A 2022-es nemzetközi önbizalomkutatás eredménye azt mutatta, hogy a magyarok önbizalma alacsonyabb, mint a nemzetközi átlag. Aki hisz Istenben, és gyakorolja vallását, annak magasabb az önbizalma. A hívő embereknek nagyobb az önbizalmuk, kevesebb elismerést várnak másoktól - derül ki egy új felmérésből, amely az adventi időszakban készült.
Ezért indult az Országos Önbizalomnövelde programsorozat, melynek keretén belül több mint 100 önkéntes tart egyéni és csoportos Önbizalomnöveldéket szerte az országban ingyenesen. Céljuk az, hogy 2025-re a magyarok önbizalma elérje a nemzetközi átlagot - írja elemzésében Komócsin Laura az Országos Önbizalomnövelde program ötletgazdája és Hidasi Brigitta a program hitéleti nagykövete.
Az önbizalom széles körben kutatott téma, azonban még mindig sokat lehet tanulnunk arról, hogy a különböző tényezők hogyan befolyásolják. Az adventi időszakra elkészült a kiegészítő kutatásban arra keresték a választ, hogy a hitünk befolyásolja-e az önbizalom mértékét és ha igen, milyen módon.
A munkacsoport első megbeszélése alkalmával a résztvevők fele-fele arányban oszlottak meg a két állítás között:
- A hívő embereknek magasabb az önbizalma, a hitük erősíti őket.
- A hívő embereknek alacsonyabb az önbizalma, ezért is támaszkodnak a hitükre.
A kutatás az első feltételezést erősített meg, azaz a hívő embereknek nagyobb az önbizalmuk, kevesebb elismerést várnak másoktól, és élő hitükre támaszkodva magabiztosabbnak érzik magukat.
Ez az élő hit került szóba, amikor Komócsin Laura Sulyok Péter humoristával beszélgetett az egyik Önbizalomnöveldében, mint tiszteletbeli nagykövettel az önbizalom és a hit kapcsolatáról. Péter ebben a beszélgetésben különválasztotta az élő és a tanult hitet.
A vallásukat tanult hittel megélőkhöz alacsonyabb önbizalmat társított, míg az élő, a vallásukat a hétköznapokban is megélő hívőkhöz magasabbat.
A kutatásban résztvevő válaszadók 42 százaléka hívő, 13 százaléka ateista és számottevő, 44 százalékuk nem kívánta megadni hitbéli hovatartozását.
A magukat ateistának vallók 67 százalékának az átlagosnál alacsonyabb az önbizalma, míg a hívő és vallásukat gyakorló emberek 64 százalékának az átlagosnál magasabb. Azok közül, akik nem kívánták magukat egyik csoportba sem besorolni, 58 százalékuknak az átlagosnál alacsonyabb az önbizalma.
A fenti az általános, magas szintű eredménye a kutatásnak, de ha mélyebben is megvizsgáljuk, hogy a különböző kérdésekre melyik csoport milyen választ adott, még érdekesebbeket is találhatunk.
Az ateisták 29 százaléka kételkedik, amikor megdicsérik őket, és elgondolkodnak azon, hogy mi állhat e mögött, míg a hívő válaszadóknak csak 3 százaléka érzi így.
Érdekes eredményt hozott a kérdés, mely a feladatok halogatásának a gyakoriságát vizsgálta és itt ugyan nem volt olyan szignifikáns a különbség, mint az előző kérdésnél, de itt is a hívő, vallásgyakorlók eredménye lett a legjobb, mert nekik csak 40 százaléka szokta halogatni a nehezebb feladatokat, míg az ateisták 60 százaléka kerül ebbe a helyzetbe.
Ahogy a korábbiakban is, úgy most is kiemelkedő helyen szerepel az elismerés utáni vágy.
A hívők 29 százaléka szeretne több elismerésben részesülni, az ateisták 60 százaléka.
A szerzők ezért buzdítanak mindenkit, akinek alacsonyabb az önbizalomszintje, hogy kérjen pozitív visszajelzést számára fontos emberektől és ha szóban nehéz is ezt kérni, ebben is segíthet az alábbi, az önbizalom növelésre szolgáló ingyenes alkalmazás.
A fenti eredmények arra utalnak, hogy a hit fontos tényező lehet az önbizalom szint mértékében. Ha hiszünk Istenben, az célt és irányt ad, ami ahhoz vezethet, hogy magabiztosabbnak érezzük magunkat saját képességeinkben is - írják elemzésükben a szerzők.
Az önbizalomnövelde honlapján lemérhetjük, mekkora az önbizalmunk, és tájékozódhatunk az ingyenes fejlesztési lehetőségekről. (novekedes.hu)