Bár legkevésbé a magyar bankok rejtegetik, nálunk is jelen vannak a felfújt árfolyamok Wise új kutatása szerint
A Wise friss kutatása szerint, amely 7 uniós ország 25 bankját vizsgálta, kiderült, ezek 20%-a nem ad tájékoztatást az átutaláskor alkalmazott árfolyamról.
72%-uk nem a piaci középárfolyamot, hanem a saját, felfújt árfolyamát mutatja be és ezt a felárat nem közlik a fogyasztókkal költségként. Az iparágban bevett gyakorlat, hogy alacsony díjat vagy éppen díjmentes utalást hirdetnek, miközben a bankok a valóságban a felfújt árfolyamban további díjat rejtegetnek. Ezek a felárak a magyarországi átlag 1,06%-tól az észtországi 2,58%-ig terjednek.
Az, hogy pontosan tudjuk, mennyibe kerül egy határon átnyúló fizetés, az EU-ban törvény által védett jog. A Wise, a pénzmozgás legjobb módjának kiépítésére törekvő globális technológiai vállalat által végzett kutatás azonban azt mutatja, hogy a szolgáltatók az egész EU-ban továbbra is bonyolulttá teszik vagy elrejtik a díjakat a felfújt árfolyamokban.
Három év elteltével azonban a Wise által elemzett európai bankok 92%-a kihasználja a jogszabály kiskapuit, és továbbra is átláthatatlanul kezeli az átváltási díjakat. Ez a kétértelműség milliárdos számlát jelent az európai fogyasztóknak, akik egyetlen év alatt 12,5 milliárd eurót veszítettek a rejtett díjak miatt - derül ki a Wise korábbi kutatásából.
A Wise kutatása 7 uniós ország 25 bankját vizsgálta. A kutatás során elemzett bankok összesen a lakosság mintegy 80%-át szolgálják ki a piacokon.
A határokon átnyúló fizetések átláthatóságának helyzete
Az egyes szolgáltatók átláthatósági szintjének meghatározásához a kutatás három paramétert elemzett:
- Árfolyam - Megjelenik-e egyáltalán az árfolyam? A feltüntetett árfolyam a piaci középárfolyam vagy egy másik árfolyam?
- Összeg - Megjeleníti-e a szolgáltató az átutalás teljes összegét?
- Díj - A tranzakciós díj (ún. előre feltüntetett díj) egyértelműen közölve van az ügyféllel?
A kutatás szerint csak az ING fiókjai és a brit Starling Bank teljesen átlátható és tesz közzé minden díjat. Az elemzett bankok 12%-a különböző szintű átláthatóságot mutat, de még nem teljesen transzparensek: néhány esetben a bankok kiszámították az átutalás tényleges költségét, de azt egy eszköztippbe rejtették. Más esetekben kifejezetten költségként közölték az átváltási díjat, de nem a piaci középárfolyamot vagy az Európai Központi Bank által kínált árfolyamot használták.
Az elemzett bankok csaknem fele (40%-a) nem transzparens az alkalmazott átváltási árfolyamot illetően, és csak az átutalás teljes összegét vagy az előre feltüntetett díjat jeleníti meg. A helyzetet tovább rontja, hogy a szolgáltatók 16%-a egyáltalán nem tisztázza ezeket a paramétereket.
Az a tény, hogy egyes bankok a határokon átnyúló fizetésekről szóló rendeletnek megfelelően járnak el, és az információkat egyértelműen közzéteszik ügyfeleik számára, azt bizonyítja, hogy ez elérhető cél. Az átláthatóság lehetővé teszi egy valóban versenyképes piac kialakulását, ahol a fogyasztók számára minden forrás rendelkezésre áll ahhoz, hogy pontosan összehasonlítsák a szolgáltatókat, és megtalálják az igényeiknek leginkább megfelelő ajánlatot.