Az egyik legnépszerűbb európai sport története
Természetesen egyből mindenkinek a labdarúgás fog eszébe jutni, de nem csak fociból áll a világ. A kézilabda hatalmas népszerűségnek örvend az öreg kontinensen, ami akkor tudna a következő szintre lépni, ha amerikába is határozottan megérkezne.
A magyarok szívében is közkedvelt helyet foglal el, mivel több nagy játékost is adtunk a világnak: elég csak Görbicz Anitára vagy Nagy Lászlóra gondolni.
A történet az őskorban kezdődik
Több olyan barlangrajzzal is lehet találkozni, amelyen a labda egy kezdetleges formája szerepel. Még az ókori irodalomban is olvashatunk kézzel játszott labdajátékról, de a mai modern értelemben vett kézilabda története sokkal inkább a 18. században indult el. Sok időnek kellett eltelnie, mire eljutottunk oda, hogy az Eredmenyek.com kézilabda aloldalán követhetjük a magyar bajnokság, a Bajnokok Ligája vagy más top ligák eredményeit és küzdelmeit.
A kezdetleges, általában rövid életű játékok számos más labdás csapatjáték számára teremtették meg az alapokat. Az újkorban a sport látványos fejlődésnek indult, és ekkor váltak nyilvánvalóvá a kézilabdázás jellegzetes vonásai. Felgyorsult az egyes sportágak specializációja. Ennek eredménye az elett, hogy három, egymáshoz hasonló játék is kialakult Európában, amelyeket a mai kézilabda közvetlen őseinek lehet tekinteni. Ilyen volt a dán handboold, a cseh hazena és a német torball. A handboold alapötlete egy dán iskolamesternek köszönhető, aki egy kézzel játszott labdajátékot talált ki azért, hogy ne törjön be annyi ablak a labdarúgás miatt.
A hazena Prágában alakult ki, amiben a pálya mérete, a kapuelőtér alakja, a kapu mérete és a játék ideje már sok hasonlóságot mutat a mai sportággal. A legnagyobb különbség, hogy a játékteret három egyenlő részre osztották, amivel behatárolták a játékosok mozgásterét. A torball a játék szabályainak az összeállításában jeleskedett. Mindhárom népszerű volt, de nemzetközi tornák szervezésére nem igazán volt lehetőség.
Megérkezett az egységesítés
1917-ben Berlinben hozták létre az új játékszabályokat. Nagypályás kézilabda lett a neve, amit 11-11 játékossal játszottak. Az évek során a pálya paraméterei, illetve néhány szabály változott, de az alapok nagyrészt érintetlenek maradtak. Olyan gyorsan terjedt, hogy nemzetközi szervezetek létrehozására volt szükség nagyon hamar. Az 1936-os berlini olimpián már ott is volt a sportág. Magyarországon is fejlődött, 1949-ben rendeztek nagypályás VB-t Budapesten. 1965-ben a kispályás világbajnokságot a magyar női válogatott nyerte meg.
A mai kézilabda kialakulása
1966-tól költözött teljes mértékben terembe és kispályára a kézilabda. 1972-ben Münchenben a férfi kézi ismét felkerült az olimpiai játékok palettájára. 1976-tól már a női csapatok is lehetőséget kaptak. A magyar gárda bemutatkozása jól sikerült, egyből bronzérmet szereztek a hölgyek. Napjainkban egy rendkívül népszerű sportágról beszélünk, amit több millió játékos űz versenyszerűen.