Merkel megpróbálja visszafüttyenteni Orbánt
„Gyáva keleti politika”
– címmel harangozza be Merkel budapesti útját a Spiegel című német hetilap, amely azt taglalja, vajon miért jön a kancellár Magyarországra, amikor nemigen akad olyan uniós kormányfő, aki mostanság Orbánnal akar mutatkozni. Utóbbi Putyint dicséri, rendszere azonban bírálat tárgya.
Nyugati vezetők az utóbbi években nem nagyon óhajtották felkeresni a magyar vezetőt, ellenben szívesen és egyre gyakrabban ültek le vele autokraták. Mint pl. júniusban a türkmén első ember, aki a Human Rights Watch szerint a világ egyik legbrutálisabb zsarnokságát irányítja. Akkor mi vezérli Merkelt, aki idáig határozottan elutasította, hogy Budapestre utazzon?
Hivatalos válasz nincs, de az elemzők számára eléggé egyértelmű: a háttérben az Oroszország és az unió közti magyar hintapolitika húzódik meg. Brüsszelben attól tartanak, hogy a magyar kormány megakadályozza a szankciók folytatását. Orbán ugyan idáig betartotta a közös retorziókat, ám az utóbbi időben minden más EU-vezetőnél határozottabban emelt szót az intézkedések ellen. Jelenleg pedig abban lehet tetten érni a lavírozást, hogy két hét múlva Putyin is Pestre érkezik.
Lengyel László úgy értékeli, hogy a Merkel-út célja a kármentés. Megpróbálja visszafüttyenteni Orbánt mind az orosz-ukrán viszály, mind pedig az energiapolitika kapcsán. Putyin viszont károkat akar okozni, igyekszik megmutatni Európának és az USA-nak, hogy vannak szövetségesen és barátai az unióban, illetve a NATO-ban, akik ellen a két szervezet nem tehet semmit. Nem valószínű, hogy a magyar miniszterelnök megfogadná a kancellár szavát, bár Merkel két éve udvarias formában ugyan, de nehezményezte a magyar fejleményeket. Erre válaszul a magyar vezető náci módszereket vetett a német politikus szemére.
Ezúttal azonban a jelek szerint már szerette volna előre tisztázni magát egy esetleges vádpont alól, hogy ti. rendszere a célzott reklámadóval független sajtóorgánumokat kíván politikai nyomás alá helyezni. Az RTL Klub oknyomozó tudósításai folytán sok szavazót vesztett a Fidesz, és állítólag a Bertelsmann-konszern főnökasszonya az adó miatt panaszt emelt Merkelnél. Mindezek láttán az Orbán-kormány most visszavonulót fúj. Az RTL ugyan cáfolja, hogy veszélyben lenne az újságírók függetlensége, de a korrupcióról szóló jelentések már nem olyan élesek a tévé híradóiban, mint idáig. Az eset azt támasztja alá, hogy Orbán kész bizonyos engedményekre, vagy legalábbis tartalékol egy jó hírt a vendég számára.
{flike}