h i r d e t é s

A jó szakképzés feltételeiről beszélt Parragh László

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A jó szakképzés feltételeiről beszélt Parragh László

2015. augusztus 14. - 08:36
0 komment

A jó szakképzési rendszer a versenyképesség alapvető feltétele, erősíti az adott ország tőkevonzó képességét, a rossz pedig gyengíti - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a WorldSkills rendezvényen Sao Paulóban azt követően, hogy Tállai Andrással, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkárával helyi idő szerint csütörtökön felkereste a rendezvény helyszínét.

A világversenyén augusztus 11. és 16. között 63 ország több mint 1200 versenyzője méri össze tudását 50 versenyszámban - írja a Híradó. Magyarországot 13 szakmában 14 fiatal szakmunkás képviseli. Az eredményt a vasárnapi záróünnepségen hirdetik ki.

A WorldSkills helyszínén a látottakat összegezve Parragh László kiemelte, a világon egyre több országban ismerik fel, hogy a tudást az oktatás és a kutatás-fejlesztés révén kell bevinni a gazdaságba.

Az MKIK elnöke szerint a versenyen és a hozzá kapcsolódó kiállításon egyértelműen kiderül, hogy az ázsiai országok szakemberképzésben erősek, felismerték, hogy a kultúrájukban meglévő szorgalmat a szakképzéssel kiegészítve hatalmas lehetőséget teremtenek országuk fejlődésére. A szakképzés területén a BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság) erősödését jelzi, hogy Brazília szervezhette az idei WorldSkills versenyt, 2019-re pedig Oroszország nyerte el a rendezés jogát.

Parragh László az európai helyzetet úgy értékelte, hogy a fejlett ipari országok számára továbbra is fontos a szakképzés, érzékelik az ázsiai erősödést, próbálnak versenyezni velük, a hagyományosan jól működő szakképzési rendszerrel rendelkezők - például Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Hollandia, Ausztria - komoly energiát fektetnek a szakmai versenyek adta lehetőségek kihasználásába.

A kamara elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a rendszert váltó kelet-közép-európai országok közül Magyarország élen jár a szakképzés fontosságának felismerésében, a rendszer átalakításában. Megtörtént a hazai jogszabályi környezet átalakítása, most a bevezetésén van a hangsúly, és ez a magyar gazdaságnak versenyelőnyt jelenthet a régiós versenytársakkal szemben.

A WordSkills versenyen az is látszik, hogy az élet lebontja a valós határokat a felsőoktatás és a szakképzés között, a felsőfokú tudás bejön a szakmai ismeretek közé, korábban nem jellemző tudáselvárások jelennek meg egyes szakmákban. Például egy villanyszerelőnek programoznia is kell egy ház intelligens villanyellátásához - mondta Parragh László, aki szerint a szakmai idegen nyelv tudása is fontos lesz a jövőben.

Az MKIK elnöke rámutatott arra, hogy a tudásalapú gazdaságban elengedhetetlen a kutatás-fejlesztés, az innováció gazdasággal való összekötése. Jelenleg Magyarországon erre a célra fordított pénzek ritkán és kis hatékonysággal jelennek meg a gazdaság eredményeiben.

A WordSkills helyszíni bejárást követően Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kormány a világban látható trendet követve alakította át az ország szakképzési rendszerét, amelynek a gazdaságot kell szolgálnia.

Tállai András rámutatott, a fejlődés egyik gátja, hogy egyes területen nincs megfelelő szakképzett magyar munkaerő, és kiemelte, hogy a kormány elkötelezett a szakképzés mellett. Ennek egyik jele, hogy Budapesten rendezik meg 2018-ban a fiatal szakmunkások európai bajnokságát, a EuroSkills versenyt.

Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy egyre több magyar fiatal szakmunkás tud versenyezni a világ élvonalát felvonultató szakmai világversenyeken.

 

hirado.hu / MTI (Címlap: Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára - Fotó: MTI / Kovács Attila)

Posted by SEJT on 2015. augusztus 13.