Mennyire lehetnek precízek a méréseink?
A pontos mérések szerepe az ipar számos területén kiemelkedően fontos, hiszen megbízható és hiteles eredmények nélkül nem lehet biztosítani a minőséget, a biztonságot és a hatékonyságot.
Nem vehetjük félvállról!
Az Etalon Webshopnál beszerezhető mérlegek és más mérőeszközök kalibrálásának jelentősége éppen abban rejlik, hogy segít fenntartani ezt a pontosságot és megbízhatóságot, így minimalizálva a mérési bizonytalanságokat, amelyek különféle tényezőkből adódhatnak. Nézzük, mi az a mérési bizonytalanság, és elkerülhető-e vagy sem?
Lehetnek bizonytalanok az eredmények?
A mérési bizonytalanság a mérések eredményének precizitását érinti, és azt jelenti, hogy mennyire térhetnek el ezek a valós értéktől. Ezt számos tényező befolyásolja, például a mérőeszközök kalibrálása, a környezeti hatások, a mérési eljárás finomsága és persze ott van az emberi tényező is.
Mindezek hatására előfordulhatnak kisebb-nagyobb különbségek, amelyek bizonyos esetekben jelentős következményekkel járhatnak. A pontatlan mérések például hibás termékekhez, anyagi veszteséghez vagy akár biztonsági kockázathoz is vezethetnek.
Mi az a kalibrálás, és miért fontos?
A precíz mérés egyik alapfeltétele a mérőeszközök megfelelő kalibrálása. Ez egy olyan folyamat, amelynek során egy mérőeszközt összehasonlítanak egy referenciaértékkel, amelyet egy szabványos etalon határoz meg.
A kalibrálás biztosítja, hogy a mérőeszköz a valóságnak megfelelő értékeket mutasson. Enélkül a mérési pontatlanságok, azaz a szisztematikus eltérések könnyen észrevétlenek maradhatnak, és ez hosszú távon problémákat okozhat a termelésben vagy a kutatásban. Az, hogy milyen konkrét problémákat eredményez majd a hibás mérés, attól függ, hogy mit mérünk, és milyen területről van éppen szó.
Például egy gyártási folyamatban rontani fogja a termékek minőségét, ami később nagyobb javítási költségekhez és a vásárlói bizalom elvesztéséhez vezethet. Egy pontosan kalibrált mérőeszköz azonban minimalizálja ezt a kockázatot, és biztosítja, hogy az ellenőrzések során a valós értékeket rögzítsük, így elősegítve a termékek állandó színvonalát és megbízhatóságát.
Egy gyógyszeripari folyamatban azonban ennél sokkal súlyosabb következményekkel is szembesülhetünk, ha a közben alkalmazott mérőeszközeink, például labormérlegeink pontatlan eredményeket mutatnak.
A mérésekbe vetett bizalmat is kockára tehetjük
A mérőeszközök kalibrálásának jelentősége abban is megmutatkozik, hogy a mérési eredmények megbízhatóságát növeli. Egy jól kalibrált eszköz biztosítja, hogy az eredmények ismételhetők és reprodukálhatók legyenek, függetlenül attól, hogy a méréseket hol vagy mikor végzik.
Ne vegyük félvállról a mérőeszközök rendszeres kalibrálását, lehetőség szerint semmilyen területen se, hiszen – ahogy láthattuk – rengeteg minden múlhat ezen az egyetlen tényezőn.